22 July inceleme ve konusu | 69 çocuğun ölümüne yol açan gerçek bir hikaye

10 Ekim 2018 tarihinde Netflix platformunda yayına giren 22 July inceleme yazımıza hoşgeldiniz. The Bourne Supremacy ve United 93 filmleriyle hafızalarımıza kazınan tecrübeli isim Paul Greengrass 22 July’ın yönetmenliğini üstleniyor. 22 Temmuz 2011 Norveç katliamını anlatan o yapımın yorumu ve konusu: 22 July inceleme

22 July

22 Temmuz 2011 katliamından gerçek bir görüntü

22 July konusu

22 Temmuz 2011 tarihinde Norveç’te, Anders Behring Breivik isimli radikal sağcı, 69’u çocuk 77 kişiyi öldürür. İlk saldırı Oslo hükümet konağında bir patlama(8 ölü) iken ikinci saldırı işçi partisi üyelerinin çocuklarının bulunduğu gençlik kampına tek kişilik bir silahlı saldırıdır. Anders Behring Breivik’in küçük bir adada onlarca çocuğu elinde silahla kovalayıp, inanılmaz bir soğukkanlılık ve rahatlıkla öldürmesi size sinir krizleri yaşatacak.

Filmin ilk yarım saatinde bu olayın gerçekleşmesi işlenirken sonraki 2 saat saldırıdan kurtulan çocuk ve ailelerin psikolojik durumlarına, siyasi iç karışıklığa ve teröristin mahkeme duruşmalarına değiniliyor.

22 July inceleme (spoilersız)

22 july

Nasıl anlatsam bilemiyorum ama çoğumuz hatırlar; 22 Temmuz 2011 Norveç katliamı. Yer yerinden oynamıştı. Mahkeme görüntüleri kan dondurmuştu. O zamanları, o dramı, biraz da olsa sonrasında yaşananları çok başarılı anlatan bir film ile karşı karşıyayız.

Netlix belli dönemlerde bir konu üzerine gider ve filmlerini o tarzda çıkartır. Geçen sene bilim-kurgu furyasına kapılmışlardı(örn: Extinction ve Annihilation) Bu sene ise gerçek olaylardan esinlenerek filmlerini çıkartıyorlar(örn: The Angel ve Operation Finale) Bu sene için verdiğim örneklerin incelemelerini yazarken, akıcılık konusunda sıkıntıları olduklarından bahsetmiştim. 22 July’ı ilk gördüğümde 2 buçuk saatlik uzunluğu ile beni korkutmuştu. Sütten ağzı yanmış biri olarak bu süre bana bir ön yargı aşılamıştı ve izlemek istememiştim. Ama iyi ki izlemişim. Bu film olmuş arkadaşlar, hem de çok güzel olmuş. Gayet akıcı ve dramatik. (Aşağıda bulunan video gerçek duruşmadan bir görüntü.)

 

22 July oyunculuklarından bahsetmem gerekirse aklıma tek bir isim geliyor Anders Danielsen Lie. Gerçeğe tip olarak benzemiş ama saç-sakal olarak neden uğraşmamışlar anlayamadım. Sorun mu? pek değil. Anders Behring Breivik’in zaten internette mahkeme videoları bulunuyor, sadece onlara bakarak bile oyunculuğu değerlendirebiliriz. Teröristimiz zaten Dünya’nın en rahat ve cool adamı. Bu yüzden ahım şahım bir oyunculuğa gerek yok. Ama ben iyi oynamış diyorum, çünkü adamı diri diri gömmek, ağzını burnunu kırmak istiyorum. Bana bu duyguları yaşatabildiyse iyi oyuncudur.

22 July Fragman

 

 • IMDB: 6.7 – Rotten Tomatoes: %79 (Bu notlardan daha iyisini hak ettiğini düşünüyorum)
  Tür: Dram, Suç
  Uzunluk: 2 saat 23 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

2 Responses

 1. mama.female.pl dedi ki:

  baska bir bakis acisiyle filmin norvec isci partisini ve antifaşist kulturu yansimadaki basarisi acisindan hayranlik uyandiran bir film

 2. custom t dedi ki:

  çok daha uzun sürüp dehşete ve ajitasyona sürükleyebilme potansiyeli varken her duyguyu kararında işlediği için tebrik ediyorum yönetmeni

Bir cevap yazın