Aggretsuko inceleme | İçinize attığınız stresi silecek bir Anime

20 Nisan 2018’de yayınlanan fabl tarzındaki anime Aggretsuko inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Ülkedeki siyasi karışıklıklardan bıktık, çalıştığımız yerden bıktık, okuduğumuz okuldan bıktık, genel olarak bıktık yani. İşte bu bıkkınlıkta kafamızı yastığa gömüp bağırasımız geliyor ya, bizim yerimize yapan bir anime bulduk; Aggretsuko!

Aggretsuko konusu

aggretsuko

Retsuko ofis çalışanı olan 25 yaşında bir panda. Retsuko, muhasebeci olarak çalıştığı plazadaki aşırı yoğun çalışma saatlerinden, pis cinsiyetçi patronundan, farklı kişiliklerde absürt sinir bozucu çevresinden bıkmış ve özgüven problemleri yaşamaya başlamıştır. Sosyal hayatı tam anlamıyla çöptür. Ama cici kız Retsuko’nun efsane bir stres atma yöntemi vardır; DEATH METAL KARAOKE.

Aggretsuko inceleme

İzlediğimde ilk aklıma gelen şey; bu dizinin çok iyi bir George Orwell – Hayvan Çiftliği metaforu olması. Bu yönüyle zaten güzel eleştiriler bulundurduğunu ayrıca güzel bir kara mizah tattırdığını söyleyebiliriz. Tabii kara mizah ağır değil, aşırı duyarlı minnoş okuyucularımızın izleyebileceği düzeyde. Bizce var olan her şeyin mizahı yapılır, öyle bir yapım arıyorsanız sizi Big Mouth incelememize alalım.

aggretsuko

Animeyi izlerken ilk fark edeceğiniz şey, Retsuko’nun etrafındaki o sinir bozucu hayvancıklar, gerçek hayatta da örnekleri bulunan karakterler. Belki de sevgiliniz bu dizinin içinde, bilemezsiniz. Durum bu olunca anime çok daha komik oluyor.

Bir animeden bekleyeceğimiz gibi karakterler çok tatlı. Zaten chibi tarzında bir çizime sahip. Aynı zamanda karakterlerin hayvan olmaları tatlılık oranlarını daha da arttırıyor. Gerçi ben hiç turuncu panda görmedim.
Bu hayvan karakterler de rastgele değil. Cinsiyetçi patronun domuz ve çenesi düşük dedikoducu arkadaşının su aygırı olması en basit örneklerinden. Diğerlerini de kolayca anlayabilirsiniz.

Kısacası Aggretsuko, firma içi köleliği, modern hayatın stresini ve cinsiyetçilik gibi konuları cici hayvanlar üzerinden eğlenceli bir şekilde anlatan güzel bir anime serisi.

Aggretsuko Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın