Aladdin (2019) Film İncelemesi | Aladdin Konusu ve Tüm Film Müzikleri

1992 yapımı çizgi film Aladdin’in, Guy Ritchie yönetmenliğindeki live-action yeniden uyarlaması 24 Mayıs 2019’da Türkiye’de vizyona girdi. Düşük beklenti ile girdiğim “Aladdin“den mutlu ayrıldığımı söyleyebilirim. Açıkçası Will Smith oynamasa incelemesini yazmazdım, yazmayacak olsam da bu filme gitmezdim. Yani sıfır beklenti ile gittim, belki de bu yüzden beğendim.

Aladdin (2019) Konusu

Aladdin; ailesi olmayan, fakir ama gururlu bir hırsız. Günlerini, yaşadığı krallık olan Agrabah‘ta bir şeyler çalarak, sonrasında da muhafızlardan kaçarak geçiriyor. Bir gün tesadüfen tanıştığı bir kıza vurulur, bu kız Agrabah prensesi Jasmine’dir. Fakat Jasmine sadece bir prens ile birlikte olabilir. Aladdin’in hayatı, 3 dileğini gerçekleştirebilecek bir cin’e ev sahipliği yapan lambayı bulduğunda değişir. Bilmediği tek şey Agrabah veziri Jafer’in ona karşı planları olduğudur…

aladdin film

Aladdin (2019) incelemesi

Aladdin ile alakalı 2 temel sıkıntı var. İlki; yüksek dozda CGI kullanımı. Tabii ki bu kadar fantastik aksiyona sahip bir filmde görsel efekt kullanılacak, hatta bol bol kullanılacak fakat Aladdin’de sorun çok kullanılması değil, düzensiz kullanılması. Tamamen kaotik bir ortam yaratılmış. Büyüler uçuyor, konfetiler patlıyor, arkada filler var ve zürafalar selam veriyor. Çoğu yerde odaklanamıyorsunuz bile. O kadar fazla “şey” var ki hiçbir “şey” göremiyorsunuz. Üstüne üstlük film 3D. Bu kaosa üç boyut gözlükleri ile odaklanacağım derken salondan baş ağrısı ile çıkıyorsunuz.

İkincisi; filmin uzunluğu. Aladdin tam 128 dakika ve bu orijinalinden yaklaşık yarım saat daha uzun. Böyle aksiyonlu ve dolu bir filmi 2 saat yapmak pek akıllıca olmamış. 20 dakika çok hızlı gidip, sonraki 20 dakika temponun düşmesi ve ardından tekrar çıkması, filmi takip etme açısından çok yorucu. Aynı zamanda da sıkıcı. Müzik sekanslarında da eğlenemezseniz zaten filmde uyursunuz.

Aladdin will smith

Hadi şarkılara gelelim. Bu kişiden kişiye değişebilir ama ben genel olarak zevk aldım. Tüm şarkılar klasik Disney şarkıları, hepsinin altyapısı neredeyse aynı. Genel itibari ile ortalama üstü diyebiliriz. Yazının sonunda filmde kullanılan tüm şarkılara ulaşabilirsiniz.

Oyunculuklara diyecek bir şey yok. Naomi Scott‘un oyunculuğunu ilk defa seyrettim ve muazzamdı, filmin en iyi oyuncu seçimi olmuş. Mena Massoud‘da gayet güzel tercihlerden, hem oyunculuğu iyi hem de çocuk Aladdin’e benzemiş gerçekten. Will Smith abimiz ise bu filmin reklamı zaten. Oyunculuğunu eleştirmeyeceğim ama CGI mavisi ve bel altı bulutu ile Will Smith izlemek çok garip bir deneyim.

Özet olarak; yüksek beklenti ile gidilmediği taktirde hayal kırıklığı yaratmayacak, biraz göz yoran ama aksiyonu bol, biraz uzun ama eğlenceli bir film olmuş Aladdin. Bincele notu: 3/5

Aladdin (2019) Fragman

Aladdin Film Müzikleri

Arabian Nights

One Jump Ahead

Speechless

Friend Like Me

Prince Ali

A Whole New World

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın