Amélie Filmi Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

1) Filmin ilk ismi Emily, başrol ise Emily Watson’dıamelie - emily watson

Yönetmen Jean-Pierre Jeunet filmin senaryosunu tamamladıktan sonra oyuncu Emily Watson ile çekimlere başlanır. Fakat Emily Watson anadilinde gösterdiği performansı fransızcada gösteremez. Bu sırada baş karakterimizin ismi Emily’dir. Jean-Pierre Jeunet bu sorunu düzeltmek için senaryoda bir değişme yapar ve Emily’nin İngiliz kökenli olduğunu filmde belirtmeyi düşünür. Daha sonra bundan da vazgeçer ve Emily Watson yerine filmin efsaneleşmiş yüzü Audrey Tautou gelir. Emily ismi ise Amélie olarak değiştirilir.

2) Yönetmen, Audrey Tautou’yu bir film posteri ile keşfettivenus beauty - amelie

Jean-Pierre Jeunet, Emily Watson filmden düştükten kısa bir süre sonra, Paris’te yürürken Venus Beauty film posterini görür. Bu posterde Audrey Tautou’yu gören yönetmen hemen bir buluşma ayarlar. Jeunet’in dediğine göre, buluşmada 1 sahne çekmişler ve Jeunet “O özel kişi”yi bulduğunu anlamış.

3) Filmden sonra Amélie ismi arttı

Filmin çıkışında İngiltere ve Galler’de sadece 12 Amélie isimli bebek vardı. 2002 yılında bu sayı 250’ye çıktı. Amélie ismi 2003’e kadar “En popüler 1000 isim” arasında yoktu. Bu yıldan sonra sıralamaya 839’dan girdi. 2007 verilerine göre her yıl 1.100 yeni Amélie doğdu. Ve bu veri sadece İngiltere için geçerli.

4) Jean-Pierre Jeunet tüm filmi stüdyoda çekmek istediCafé des Deux Moulins - amelie

Jean-Pierre Jeunet’in eski filmlerinin hepsi(Alien: Resurrection dahil) stüdyoda çekildi. Çünkü stüdyolar Jeunet’e göre daha kontrollü ve her şey elinin altında. Ancak Montmartre mahallesini birebir, sağlam temellerde canlandırmak çok pahalı olacaktı. Bu yüzden mecburen sahneyi orijinal yerinde çekti. Tabii ki kendi kontrolünde olmayan sahneyi beğenmedi ve biraz modifiye etti. Bütün arabaları kaldırdı, trafiği kesti, graffitileri sildi ve yerlerine renkli posterler koydu.

Mini bilgi: Café des Deux Moulins bu sayede türistik bir mekan haline geldi.

5) Filmin efsanevi müzikleri bir prodüksiyon asistanı sayesinde keşfedilditann tiersen amelie

Amélie’nin efsanevi film müziklerini biliyorsunuz. Bu müziklerin ortaya çıkması, rastgele bir prodüksiyon yardımcısının rastgele bir hareketi sayesinde oldu. Jean-Pierre Jeunet o zamana kadar Yann Tiersen‘in hiçbir işini duymamıştı. Prodüksiyon asistanının, Yann Tiersen’in müziklerini, Jeunet ile birlikteyken bir arabada açması sonucunda Jeunet, soundtrack’i kimin yapacağını buldu. O gün Yann Tiersen ile buluştu, hem film için müzik tasarlamasını istedi hem de eski işlerini satın aldı ve filmde kullandı.

6) Cannes Film Festivali filmi sıradan buldu

Amélie, Cannes Film Festivals tarafından davet edilmedi. Jeunet’in söylediğine göre festivalin yöneticisi filmi yeterli bulmamış. Bu açıklamanın nedeni ise festivale gönderilen filme müziklerin daha eklenmemiş olmasıydı. Ve bir film için müziklerin ne kadar önemli olduğunu da burada tekrar görmüş oluyoruz.

7) Jean-Pierre Jeunet müzikallerden iğreniyoramelie müzikal

Amélie’nin müzikal versiyonunun yapılması için Jeunet’e geldiklerinde, istemeye istemeye uyarlama haklarını satmış. Fakat bunun nedeni gelirini hayır kurumuna bağışlamak olması. Çünkü Jeunet müzikallerden nefret ediyor. Bu arada müzikal tiyatro versiyonunda Yann Tiersen’in müzikleri kullanılmadı.

8) Amerika’da gişe rekoru kırdı

33.2 milyon dolar hasılat yaparak, 20.4 milyon dolarla rekor sahibi olan La Cage aux Folles’i geçti ve Amerika’da en fazla gişe yapan Fransız filmi oldu.

9) Audrey Tautou aslında primatolojist olmak istiyordu

Audrey Tautou küçük yaştan beri modellik ve oyunculuk yapıyordu fakat hayali bu değildi. Aslında kendisi primatolojist olmak istiyordu. Bu yüzden Amélie çekimleri bittikten sonra Sumatra’ya gidip orangutanlar üzerinde ders aldı.

10) Amélie Aldığı ödülleramelie ödülleri

 1. César En İyi Yönetmen Ödülü
 2. César En İyi Özgün Müzik Ödülü
 3. César En İyi Film Ödülü
 4. César En İyi Yapım Tasarımı Ödülü
 5. Bağımsız Ruh En İyi Yabancı Film Ödülü
 6. En İyi Görüntü Yönetmeni Dalında Avrupa Film Ödülü
 7. En İyi Yönetmen Dalında Avrupa Film Ödülü
 8. En İyi Film Dalında Avrupa Film Ödülü
 9. BAFTA En İyi Özgün Senaryo Ödülü
 10. BAFTA En İyi Yapım Tasarımı Ödülü
 11. Edinburgh International Film Festival Standard Life Audience Award
 12. Film Eleştirmenleri En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü
 13. Çağdaş Film Dalında Sanat Yönetmenleri Birliği Ödülü
 14. Kristal Küre Ödülü
 15. 5 Dalda Akademi Ödülü Adaylığı

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın