Apostle inceleme | konusu | Netflix’in en Kanlı ve Garip filmi

12 Ekim 2018 tarihinde Netflix platformunda yayına giren, The Raid ve Raid 2 gibi filmlerden tanıyacağımız Gareth Evans‘ın yazıp yönettiği Apostle inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Korku-gerilim türündeki sinirleri altüst eden Apostle filminin konusunu, spoilerlı ve spoilersız incelemesini bu yazımızda sizlerle paylaştık.

 Apostle Konusu

Apostle

1905 yılında Thomas Richardson’a kaçırılan kız kardeşinden bir mektup gelir. Mektupta bahsedilene göre, kız kardeşi popülasyondan izole yaşayan aşırı dinci bir tarikat tarafından kaçırılmıştır ve karşılığında fidye talep edilmektedir. Bunun üzerine Thomas Richardson tarikatın yaşadığı adaya, onlardan biriymiş gibi gidip kız kardeşini kurtarmaya çalışır.

Apostle inceleme

Netflix yine formülünü bozmuyor ve gereksiz uzun filmleriyle yoluna devam ediyor. Keşke yapmasa ama yine 2 saat 10 dakika ile bunaltıcı uzunlukta bir yapım karşımıza çıkmış. O uzatılan sahneler olmasa, bir buçuk saat yapsan filmleri olmaz mı? Bir bildikleri vardır herhalde diyip bu konuyu geçiyoruz.

Apostle

Apostle – Dan Stevens

Gareth Evans filmi olmasından kaynaklı olarak bol bol kan var. Tahmin edebilceğiniz gibi kanın dokusu gerçekten etkileyici. En son Hold the Dark incelemesinde de övmüştüm.

Filmin ilk yarım saati “efsane bir film geliyor” derken, sonrasında “bu kim?, noluyor?, o nerden çıktı?” gibi sorulara kendini kaptırıyor. Normalde merak etkeni filmi güzel yapan detaylardandır; eğer bu detayı filmin sonunda bağlayabiliyorsanız. Burada ise boş kalmış, boş kalmış belki doğru kelime değil ama önemsiz kaldığı kesin.

Oyuncu kadrosu bence çok kaliteli. Aşağıda oyuncuları da yazdım, bakabilirsiniz. Zaten konuya, yönetmene ve oyunculara bakınca mükemmel bir film bekliyorsunuz. Fakat Netflix’in yapım sürecine kısa bir zaman tanımasından kaynaklı olarak uzun ama boş sahneler içeren ve potansiyelinin altında kalan filmler sunuluyor önümüze.

Apostle

Tabii iyi yanları da yok değil. Aslında bu kadar gömülecek bir film değil Apostle. Hatta vaktiniz varsa izleyin. Kesinlikle vakit kaybı değil. Bazı sahneleriyle sizi germeyi ve sinirlerinizi bozmayı çok iyi başarıyor.

Apostle inceleme (spoilerlı)

Gıda sıkıntısından dolayı kızı kaçırıp fidye istiyorlar. Ama ana karadan ticaret yasak. Aldığınız parayla ne yapacaktınız merak ediyorum.
Aynı konu üzerinden gidersek, tamam hayvanlar ölü doğuruyor ama balıkta mı yok. Kocaman ada orası. Üstüne üstlük geminiz falan var. Açılın balık tutun.

Filmde insanlar ölmüyor. 9 canlı bildiğiniz. Hatta en son Thomas 5 bıçak darbesi aldığında kızlar önden koşuyor. Bir yardım edin, “ya zaten ölmez bu 5 darbeyle” tarzında gidiyorlar. Bir koluna girin adamın vicdansızlar.

Apostle

Yine aynı sahnenin biraz öncesinde Thomas bir kadın karakterle konuşuyor ve kadın kayığı onlar için bekletiyor. Ben Thomas’ın köyden herhangi biriyle iletişim kurduğunu görmedim. Hatta o sıra herkesin Thomas’ı düşman olarak bilmesi gerekirken kadın hemen güvendi.

Film fantastik mi değil mi son 20 dakikasına kadar anlayamadım. Hiçbir şey açıklanmadı. Özellikle kanla beslenen doğa ana tarzındaki kadının olayı ne?. Hatta bir sahnede Thomas’ın parmağından akan kanı ahşap altından yalamaya çalışan bir adam var, o kim?. Doğa ana kadının görünüşü Druid’e benziyor gerçi, bilen varsa yorumlarda bizi aydınlatabilir.

Film sonunda bir acele var herkes kayıklara koşuyor. Tamam yangın var da orası açık arazi. Yanan yer orman ve köy. Sizin olduğunuz yere gelmeyecek o yangın, ada da batmıyor. O kadar bağlı olduğunuz yeri nasıl bu kadar çabuk terk ettiniz.

Apostle oyuncuları

Thomas Richardson – Dan Stevens
Quinn – Mark Lewis Jones
Ffion – Kristine Froseth
Frank – Paul Higgins
Elaine – Catrin Aaron

Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

5 Responses

 1. Ben Kuzgun dedi ki:

  tam aradığım türde bir film olmuş. en kısa zamanda izlerim.

 2. Voltairianize dedi ki:

  Apostle ilk yarım saati için puanım 8, son yarım saati için ise 2 lik bir film

 3. CC dedi ki:

  Tanım: Outlast 2’ye çok benzeyen film.

 4. eyers dedi ki:

  Çok iyi başlayan ve gizem duygusunu başarılı bir şekilde devam ettirirken bir anda harala gürele bir hale dönüşen ve biten Netflix filmi.

 5. Patik dedi ki:

  Herhalde bir ben sevdim şu filmi

Bir cevap yazın