Autopsy of Jane Doe inceleme | Otopsi konusu | Dolu dolu bir Korku filmi

Geç izlediğim ve geç incelediğim için en çok üzüldüğüm yapımlardan biri oldu kendisi. Yönetmenliğini André Øvredal‘ın üstlendiği Autopsy of Jane Doe inceleme yazımız 3 bölümden oluşacaktır. İlki Autopsy of Jane Doe konusu daha sonrakiler ise spoilersız ve spoilerlı olarak 2 inceleme olacaktır. Yani izlemediyseniz sayfanın aşağılarına çok inmeyin, gözünüz kayar spoiler yersiniz sorumluluk kabul etmiyoruz.

Autopsy of Jane Doe

Autopsy of Jane Doe konusu

Kanlı ve vahşi bir şekilde cinayet işlenen bir evin bodrum katında, gömülü bir şekilde kadın ceseti bulunur. Bu ceset otopsi için baba, oğul 2 kişinin işlettiği eski bir adli tıp merkezine götürülür. Ceset incelenirken rastlanılan ilginç bulgular cinayeti aydınlatmaya başlarken, Jane Doe’nun otopsisi yapılan yerde gizemli olaylar şekillenir.

Autopsy of Jane Doe inceleme (spoilersız)

Öncelikle filmin ismi ile başlayalım. Jane Doe ve John Doe Amerika’da kimliği bilinmeyen kişilere verilen isimlerdir. Burada da cesetin kimliği belirlenmediğinden filmin ismi karşımıza Autopsy of Jane Doe olarak çıkıyor.

Filmin konusu harika. Nedense bu tarz düşük bütçeli filmlerde böyle kaliteli hikayelere denk geliyoruz. Bir yerden kısınca diğer yerden yükseliyorlar işte. Bir diğer tarafta da milyon dolarlık Marvel filmleri var, neyse… Bütçe düşük olunca oyunculuklar nasıl olacak diye insan bir düşünüyor ama zaten film tek mekanda 3 kişi üzerinden dönüyor, biri de ölü. Hal böyle olunca oyunculuklardan kısmaya gerek kalmıyor.

Otopsi süreci çok iyi verilmiş; kan, organlar, kızın içinden çıkan abuk subuk maddelerin dokuları vb. gayet iyi. Otopsi boyunca beliren bulgulardaki şaşkınlık ve gizem duygusu yine gayet iyi verilmiş.

Kısacası bu filmi izleyin. İzlediğim en iyi korku filmi diyemem ama 1 saat 39 dakikalık süresi ile izlediğim en dolu dolu korku filmi diyebilirim.

Autopsy of Jane Doe

Autopsy of Jane Doe inceleme (spoilerlı)

Konuya bakınca ilk düşündüğüm şey orijinal bir polisiye filmi olduğuydu. Hala düşünüyorum keşke öyle olsaydı diye. Çünkü bir otopsi üzerinden sırayla çıkan elementlerle cinayeti çözmek, hatta bunu izlerken sizin çözmeniz mükemmel olabilirdi. O yüzden ışıklar yanıp sönüdüğünde, radyo sapıtmaya başlayınca korktuğum başıma geldi dedim. Çünkü güzelim konu fantastik bir hal almıştı; ta ki açıklanana kadar. Salem mahkemelerine bağlandığında o kadar mutlu oldum ki anlatamam. En azından mantıklı bir yere bağlandı, çünkü bu dönemde hiçbir yere bağlanmayan filmler var.

Autopsy of Jane Doe

Düşük bütçeli bir filmde bu efektleri nasıl verdiler? Pek vermemişler. O yüzden klişe sahneler çok. Işıklar açılıp kapanırken saniyelik görüyoruz yürüyen ölülerimizi. Veya açılan bir delikten bakarken bir anda “Böö” diye çıkıyorlar. Klişe mi klişe. Ama ben buna pek bakmam. Konu sağlam, senaryo ve kurgu başarılı, oyunculuklar iyi, tatmin de ediyor o zaman iyi film. Şu filmin bütçesi yeterli olsaydı hala konuşulan inanılmaz bir korku filmi ortaya çıkardı eminim.

Oyuncular:
Tommy – Brian Cox
Austin – Emile Hirsch
Emma – Ophelia Lovibond

Autopsy of Jane Doe Fragman

 

  • IMDB: 6.8 – Rotten Tomatoes: %87
    Çıkış tarihi: 21 Aralık 2016
    Tür: Korku, Gerilim, Gizem

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın