Big Mouth inceleme | Herkesin izleyemeyeceği bir Yetişkin Animasyon

29 Eylül 2017 tarihinde Netflix’e özel olarak yayına giren, yapımcılığını Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin‘in üstlendiği ve aslında yapımcıların kendi ergenliklerini absürt bir dil ile anlattıkları animasyon Big Mouth inceleme yazımıza hoşgeldiniz.

Başlamadan önce belirtmekte fayda var, bu bir yetişkin çizgi dizisi. Kara mizahıyla, cinselliğiyle, şakalarıyla kesinlikle çocuklar ve normal insanlar için değil. Söyleme nedenim az sonra bu diziyi övecek olmam. “Ben ırkçı şaka kaldıramam, cinsiyetçi şakalar benim sinirlerimi bozuyor” diyorsanız koşup uzaklaşın. Artık kara mizah sever arkadaşlarla baş başa kalmış olmamız gerekiyor. O zaman Big Mouth inceleme yazımıza başlayalım.

Big Mouth konusu

Konuyu basitçe açıklamak gerekirse, yeni ergenliğe girmiş karakterlerimizin yaşadıklarını anlatıyor. Tabii bunu böyle dümdüz anlatmıyor. Erkek ve Kadın hormon canavarlarımız var. İşte bu canavarlar bize ergenliğimizi veren canavarlar. Dizi ergenliği ve buna bağlı cinsel yönelimleri bütün sapkın yönleriyle ve absürtlüğü ile gösteriyor.

Neden yetişkin çizgi dizisi dedik?

Hemen açıklayalım. Kara mizahtan anlamayan biri bu diziyi izlerse şunu düşünebilir “bu bildiğin çocuk pornosu”. Ama aslında değil, siz izleyince anlayacaksınız sayın kara mizah severler. Cinsellik dedik fakat öyle bildiğimiz cinsellikten bahsetmiyoruz, zaten öyle sahne yok. Daha çok aşağıda gördüğünüz resim tadında ilerliyor(burda resmin tam halini yayınlarsam hoş olmayabilir, sizin hayal gücünüz geniştir).

Mizah dozunu çok iyi ayarlamış dizi, ofansif mizahı ne kadar sevsek de bazen bize bile ağır gelebilir. Ama burada tam tadında yapılmış. Irkçılık, cinsiyetçilik, pedofili, nekrofili her türlü sapkın olaya değinilmiş ve bunlar üzerinden mizah yapılmış. Benim için aranan kan bildiğiniz.

Bu konuyu bu kadar cesur işlemek kolay değil. O yüzden içimden “helal olsun” diyip duruyorum. Freddie Mercury‘nin çıkıp gey şarkısı söylediği başka bir dizi bulamazsınız. Gerçi internette ararsanız bu diziye söven daha çok genelde. Minnoşlar rahatsız olmuş şakalardan.

Son olarak anne, baba okuyucularımız için söylüyorum. Her çizgi dizi, çizgi film veya animasyon çocuklar için değildir. Netflix’in ebeveyn modları var veya internet sağlayıcılarınızın aynı şekilde kilit sistemleri var. Kullanın bunları, bunlar süs değil.
En olmayacak diziden kamu spotu da yaptık, bugün büyük başarılara imza attık.

  • IMDB: 8.0 – Rotten Tomatoes: %100 (Notlara bak notlara)
    Tür: Komedi, Kara mizah, Büyüme kurgusu, Yetişkin animasyon
    Uzunluk: Toplam 1 sezon 10 bölüm(2.sezon 5 Ekim 2018’de geliyor), her bölüm yaklaşık 25 dakika

Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın