Bird Box | Kafes (2018) inceleme | İzlediğimiz En Sürükleyici Netflix Filmi

Bird Box, 21 Aralık 2018’de Netflix platformunda yerini aldı. Açıkçası fragmanlarından beri en çok beklediğim yapımlardan biriydi. Bird Box, Josh Malerman tarafından yazılan aynı isimli romanından uyarlama bir film. Türkçe çevirisi “Kafes” olarak yapıldı. İncelemeyi spoilerlı yapacağımız için 2 cümle ile ne düşündüğümü belirtiyim. İzlediğim en cevapsız ama sürükleyici filmdi. Ayrıca, internette A Quiet Place’in kör versiyonu olarak da yayıldı. Bana göre ise, çok bilinen bir film olmayan The Happening filmi ile benzerlik gösteriyor.

  • Not: Bu arada kitabı okumamış birisi olarak yorumluyorum. Ama şunu söyleyebilirim, kitabı okuma isteği uyandırdı film.

Bird Box konusu

İnsanların ona baktığında intihar ettiği görünmez bir varlığın ortaya çıkmasıyla kaosa dönen Dünya’yı konu alıyor. 2 farklı zaman dönemini izliyoruz. Yaratığın ilk çıktığı dönemde hamile bir kadının bir grup insanlar hayatta kalma çabasını ve bundan 5 yıl sonra aynı kadının, 2 çocuk annesi olarak ailesini kurtarma çabasını izliyoruz.

bird box - kafes

Bird Box inceleme (Spoiler)

Aslında genele baktığımızda klişe bir distopik felaket filmi. Fakat buradaki olay felaketin ne olduğu. Bu konuda da çok ilgi çekici ve orijinal. A Quiet Place örneği verilmiş olsa da, Bird Box’a çok daha fazla benzeyen bir film var. Uzunca bir süre hatırlamaya çalıştım ve buldum; The Happening / Mistik Olay. Bu film 2008 ABD-Hindistan yapımı bir film. Olay orgüsü yine aynı. İnsanlar durup dururken intihar etmeye başlıyor ve sebebi bilinmiyor. Tek fark orada olay bakmak değil, daha çok hava yolu ile bulaşan bir olaydı.

Filmin bu kadar beklenmesinin sebebi hem başarılı romanı hem de ana karakterimiz olan Malorie’yi Sandra Bullock‘un canlandırması. Çok haklı bir hype aslında. Çünkü ben uzun zamandır böyle bir performans izlemedim. İnanılmaz bir oyunculuk, izlerken etkisi altına alıyor sizi.

Filmde büyük klişelerin bulunması biraz üzücü. Evde erzak bittikten sonra gidilen markette “etik” sebeplerden ötürü orada kalmamak ve diğerlerinin yanına dönmek bunlardan birisi. Yine bu macerada bir kişiyi kaybetmesek olmazdı, hatta tahmin edebileceğiniz gibi kendini feda etti. Bunun dışında eve alınan bir yabancının aslında “kötü” adam olması da çok tahmin edilebilirdi.

bird box bincele

Bir bilim-kurgu sever olarak, yaratığın ne olduğu veya gerçekten bir “yaratık” mı olduğunu açıklamalarını isterdim. Aynı şekilde insanlara ne gördürüyor da intihara sebep oluyor bilmek isterdim. Daha mı iyi olurdu daha mı kötü olurdu onu şimdi tartışacağız.

Filmin odaklandığı nokta yaratık mı değil mi önce buna bir bakmamız lazım. Zaten kendisini görmüyoruz, ne olduğunu bilmiyoruz. Aslında görmediğimiz ve bilmediğimiz şeylerden korkuyoruz zaten. Filmde de bunu yansıtmışlar. Bu bilmediğimiz ve görmediğimiz hatta görmemek için gözümüzü kapattığımız olgu aslında kimseye zarar vermiyor. Onun varlığında bile insanlar, insanlara zarar veriyor veya insanlar kendini katlediyor. Bu durumda filmin merkezi yaratık mı? Bence değil. Bu yönden baktığımızda yukarıda söylediğim, yaratığın arka planının açıklanması, filmin vermek istediği mesajı baltalayabilirdi.

Yaratığın gözüktüğü bir sahnenin çekilip daha sonra çıkarıldığı haberi alındı. Sandra Bullock atılan sahnedeki yaratığı betimledi. Bird Box yaratığı hakkındaki haberimizi okumayı unutmayın.

Bird Box Netflix’te izlenme izlenme rekoru kırdı ! -> Bird Box Haber

Bird Box Fragman

  • Yönetmen: Susanne Bier
  • Yazar: Eric Heisserer, Josh Malerman
  • IMDb: 6.6 – Rotten Tometoes: %66
  • Tür: Gerilim, Bilim-kurgu, Dram

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın