Black Mirror İnteraktif Bölümü Bandersnatch Göndermeleri

1. Video OyunlarıMetal Head Black Mirror

Stefan, Tuckersoft stüdyosuna geldiğinde Colin Ritman‘ın “Nohzdyve” isimli bir oyun yaptığını görüyoruz. Aynı zamanda posterlerde “Metl Hedd” isimli oyunun resmini görüyoruz. Bu 2 oyunun hikayeye bir etkisi olmasada, Nosedive ve Metal Head bölümlerine bir gönderme olduğu açık. Hatta Metl Hedd posteri, direk olarak Metal Head bölümünden alınmış.

2. Saint JuniperSaint Juniper Bandersnatch

Film sırasında, yapılan seçimlere bağlı olarak, Stefan bazen Saint Juniper Medikal Hastanesi doktoru Dr. R. Haynes‘i ziyaret ediyor. Saint Juniper, San Junipero‘nun ingilizce versiyonu ve aynı isimde bir Black Mirror bölümüne göndermedir. Ayrıca, “Black Museum” müdürünün eskiden çalıştığı hastanenin adıdır. Bu arada Black Museum, benim 1 numaralı Black Mirror bölümümdür.

3. Dr. R. Haynes – Rolo HaynesRolo Haynes

9 numaralı bilgiyi cepte tutalım ve tekrar Black Museum bölümüne dönelim. Aynı hastanede(veya aynı isimde) çalıştıklarını ve Black Museum müdürünün isminin Rolo Haynes olduğunu bildiğimize göre Dr. R. Haynes ile paralel bir ilişkisinin olduğunu düşünebilir miyiz? Hatta bir bilgi daha ekleyelim; aynı bölümde bir sinir araştırmaları kurumu olan “TCKR” ismi de geçiyor. Tuckersoft’un da buna bir gönderme olduğunu düşünebiliriz, çünkü bu kadar tesadüf olmaz.

4. SembolWhite Bear black mirror

Yukarıda gördüğünüz sembol Bandersnatch bölümüne özel değil. Aslında daha önce de gördük. “White Bear” bölümünde de, maskeler üzerinde aynısı görüyoruz. Hatta, Stefan’a varlığımızı bilgisayar üzerinden haber verdiğimiz seçimdeki görüntü, White Bear’daki ile tamamen aynı.

5. The Sun Gazetesithe sun news black mirror

Bandersnatch’in spesifik bir finalinde, “The Sun” gazete kapağı göreceksiniz. Tabii ki ana hikaye, Stefan Butler‘ın babasının bedenini parçalamasıyla ilgili, ancak kenarda Black Mirror evrenindeki diğer olaylara atıf yapan üç farklı banner var. Ve bunlar Hang the DJ, Space Fleet ve Hot Shot bölümlerine göndermeler içeriyor.

6. Droneblack mirror drone news

Stefan’ın cezaevine gönderildiği final sahnesinde, haberi izlerken aşağıda geçen yazıda şu yazıyor; Granular to Unveil Prototype Pollinator Drone. Bahsedilen drone “Hated In The Nation” bölümündeki dronelarla aynı.

7. Politikacılarblack mirror michael callow

Aynı haber bülteninde, Black Mirror’da daha önce bahsedilen iki politikacı hakkında bir güncelleme alıyoruz. Bunlardan ilki “Former PM Michael Callow Wins Celebrity Bake-Off” başlığı. En son “The National Anthem”de göründü. Ayrıca, “Liam Monroe Enters Buckingham Palace” hattını görün. Liam Monroe’yu, “Waldo Moment” bölümünden tanıyoruz.

8. Hafıza Geri Getirmememory recall black mirror

Son referans yine bu haber bülteninden, “UK Police Test Groundbreaking Memory Recall Device” yazılı haber. Burada bahsedilen hafıza çağırma cihazını “Crocodile” bölümünden hatırlarsınız.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın