Broadchurch inceleme | konusu | Psikoloji bozan bir Polisiye Dram dizisi

Broadchurch inceleme yazımızda hoş geldiniz. Hem en iyi polisiye dizileri listemizde hem Doctor Who 11.sezon incelememizde yer verdiğimiz bu diziyi incelemezsek olmaz dedik. Hatta geç kaldık. Bazen “Zaten herkes izlemiştir.” diyip incelemekten kaçınıyoruz, ama gördük ki hala değeri bilinmiyor. İzlediğimiz en psikoloji bozucu bu güzel polisiye dizi Broadchurch incelemesine artık başlayalım.

Broadchurch

Broadchurch konusu

İngiltere’de küçük bir kasaba olan Broadchurch, Latimer ailesinin oğlunun trajik ölümüyle birlikte sarsılır. Bu gizemli ölümü araştırmak üzere 2 detektif atanır ve olayın arkasından beklenmedik sırlar açığa çıkar.

İlk 2 sezon bu konu üzerinde duruluyor, 3.sezon ise bir tecavüz vakası araştırılıyor.

Broadchurch inceleme

Konuyu kısa tuttuk, çünkü ne desek spoiler olur. Bu dizinin en iyi yaptığı işi söyleyeyim; dizide bulunan tüm karakterler bir şüpheli. Her bölüm “acaba şu mu?, yok yok bu da olabilir” gibi cümlelerle tüm beyin hücrelerinizi yakıyorsunuz. Özellikle bir arkadaşınızla izlerseniz tadından yenmez(mümkünse arkadaşınız bincele okuyucusu olsun)

Broadchurch

Bir diğer mükemmel özelliği ise dramı. Mükemmel bir dram var. Çoğu karakterin arka planı size veriliyor ve içiniz cız ediyor. 5 Bölüm boyunca “pü pislik adam” dediğim karakterin arka planı verilip öldüğünde nasıl üzüldüm anlatamam. Sinir krizleri geçirdim. Allah belanızı versin, teşekkürler. Kısacası sağlam psikoloji ile izleyin, hassas döneminizde intihara sürükleyebilir.

Broadchurch inceleme (spoilerlı)

İyi yanlarından bahsettik. Biraz da eleştirelim. Öncelikle dizide çok gereksiz bir karakter var. Geleceğini gördüğünü veya ölülerden mesaj aldığını belirten 2-3 bölümde bir beliren garip adam. Hiçbir etkisi yok. Zaten oyuncunun kendisiyle yapılan röportajlar da “ben de ne yaptığımı bilmiyordum, senaristler bir yere bağlayamamıştı” diyor. Yani boş bir karakter, 2.sezonda da yok. Dizinin bütünlüğünü ve gerçekçiliğini bozmuş ama çok dikkate almazsanız sıkıntı yok.

Broadchurch

Mark Latimer ve Trish Winterman’in sorguları çok belliydi. Yani olaylarla direkt bağlantılı bu iki insanın kaçamak cevap vermelerinden zaten insanların duymasını istemedikleri bir şey sakladıkları belli. Demek istediğimiz aldatma gibi olaylar. İlk gördüğünüzde anlıyorsunuz ve artık gizemi kalmıyor bu insanların. Ayrıca uzatmışlar 2-3 bölüm sanki anlamamışız gibi. Tabi olayı tahmin edince güzelliği sadece “bak doğru tahmin etmişim” demek oluyor.

Broadchurch Oyuncuları

Alec Hardy – David Tennant (10. Doktor)
Ellie Miller – Alec Hardy
Beth Latimer – Jodie Whittaker (13. Doktor)
Nige Carter – Joe Sims
Joe Miller – Matthew Gravelle

Broadchurch Fragman

 

  • IMDB: 8.4 – Rottten Tomatoes: %93
    Tür: Polisiye, Gizem, Dram, Suç
    Uzunluk: Toplam 3 sezon 24 bölüm, her bölüm yaklaşık 45 dakika.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın