Büyücülük Dünyasında Büyü Kullanımı Kuralları ve Sınırları

17 Yaş Sınırıhermonie hogwarts treni

17 yaşının altındaki büyücüler, Hogwarts harici büyü kullanamazlar. Bu kural doğal olarak Ministry of Magic tarafından getirilmiştir. Filmlerde bunun öneminden çok bahsedilmez fakat kitaplarda yeterince bahsediliyor. Örnek olarak; Hermione zorunda kalmadıkça bu kuralı aşmamaya çalışsa da filmlerde Hogwarts Express’inde büyü kullandığını görüyoruz. Evet bu da yasak.

Aynı şekilde evde pratik yapmak kurallara aykırı fakat doğru düzgün denetlenmediğini ilk filmde de görüyoruz. Olayın büyüklüğüne ve özellikle bir muggle’ın görüp görmediğine bağlı olarak, öğrenciler okuldan uzaklaştırma veya atılma gibi cezalarla karşılaşabiliyor.

Asa Kullanmak Zorunlu Değilfiendfyre

Genel olarak yanlış bir bilgi var, büyü sadece asa ile birlikte yapılabilir. Bu yüzden sadece filmleri izleyen insanlar bir anlam getiremeyebiliyorlar çünkü bazı sahnelerde asasız büyü yapılabiliyor. Bir asanın asıl amacı büyüyü odaklamaktır, bir büyü gücünüz var fakat bunu yönlendirmek kolay değil. Bu yüzden iyi büyücüler asasız da büyü yapabiliyor, aynı şekilde yeteneksiz olanlar bile yapabilir fakat pek etkili olmaz.

Bir büyüyü yönetmenin zorluğunu Fiendfyre büyüsünden görebilirsiniz. Vincent Crabbe ihtiyaç odasında bu büyüyü yaptığında kendisine ve arkadaşlarına bile saldırmıştı. Fakat Voldemort bu büyüyü yaptığında mükemmel yönetimini açıkça görüyorsunuz. Hatta Afrika’da bulunan Uagadou büyücülük okulunda büyüler el ile yapılır. Ağaçlara duyulan saygıdan dolayı asa yapılmaz.

ulrick gamp

Ulick Gamp Kanunları

  1. Asalar büyücüler tarafından, büyü ile oluşturulamaz. Gerçek bir asa ustası tarafından yapılması gerekir.
  2. Gerçek para büyü ile oluşturulamaz.
  3. İksir malzemeleri büyü ile oluşturulamaz. El ile toplanmalı, işlenmeli, demlenmeli ve hazırlanmalı.
  4. Vücut parçaları üzerinde bazı büyüler yaplıabilir fakat sınırlıdır. Harry Potter’ın kırılan kemikleri Skelegrow ile yeniden yapılandırılabilir veya Hermonie’nin dişleri, diş teli olmadan düzeltilebilir. Olmayan bir parçayı oluşturmak veya yeni uzuv ekleme gibi olağandışı uygulamalar yapılamaz.

Cisimlenme Hakkındaev cini - elf

Büyü kuralları bazı türlere göre farklılık gösterebiliyor, örnek olarak elfler(ev-cinleri) cisimlenme konusunda bir kısıtlamaya sahip değil. İnsan öğrenciler 17 yaşına gelene kadar cisimlenemezler ve çoğu ortamda büyüler ile cisimlenme yetenekleri engellenebilir. Fakat elfler çoğu ortamda rahatlıkla cisimlenebilir.

Cisimlenmenin engellendiği yerlere örnek olarak Hogwarts verilebilir. Dışarıdan içeriye cisimlenme kullanılamaz. Fantastik Canavarlar serisinde gördüğümüzde ise şaşırmıştık fakat filmin geçtiği senede böyle bir kural bulunmuyordu.

Gücünüzü Duygularınız Belirleyebilirharry potter - patronus

Zaman zaman yoğun duygular içinde bulabiliriz kendimizi ve bu durumlarda bir anlık sinirle veya üzüntü ile yapılan büyüler olağandan çok daha güçlü etkilere sahip olabilir. Bunun dışında asalar, kullanıcısının duygusal durumunu rahatlıkla anlayabilir. Bu duruma en güzel örnek ise Patronus büyüsü. Yine aynı şekilde Cruciatus lanetini ne kadar nefretle yaparsanız, kurbanınız o kadar acı çeker.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın