Fantastik Canavarlar’da Credence Neden Ölmedi – David Heyman Açıkladı

J.K. Rowling‘in Büyücülük Dünyası tiyatroları, kitapları ve filmleri ile devam ediyor. Hepsinin en büyük ortak noktası da, Rowling’in çok sevdiği twistler. Sürekli seyirciyi şaşırtmak isteyen bir kişiliği var kendisinin. Queenie twistini incelerken de buna değinmiştik. Bugün de ilk filme geri dönüp Credence‘ın neden ölmediğine bakacağız.

Credence Barebone‘nun ölmemiş olduğunu küçük bir sekans ile Fantastik Canavarlar filminde görmüştük. Daha sonra öğrendik ki, aslında filmden atılan sahneler varmış. Bunlardan biri de Credence’ın bir bota binip New York’tan gidişiydi. Hatta yapımcı David Heyman‘in açıklaması şu şekildeydi;

Aslında, Credence’ın bir tekneye doğru gittiği bir sahnemiz vardı. Ama bunu kestik, çünkü çok klişe gözükecekti ve böyle bir şey olmasını istemedik.credence - nagini

Peki ama neden ölmedi. Orada da Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? yan kitabı yardıma geliyor. Bu kitapta belirtilene göre;

Newt’in bildiği gibi, bir Obscurial‘ı Obscurus formundayken öldüremezsiniz. Obscurus‘u geçici olarak paramparça edebilirsiniz, ancak kişi bu formda ölmez.

Credence’ın bu kadar önemli olmasının sebeplerinden biri de bu. Normalde bir obscurial en geç 14 yaşında kadar, bir güç patlaması ile ölür. Credence ise ölmedi, üstelik bu güç patlamalarını kontrol edebilir hale geldi. Üstüne üstlük bu formda iken ölmediğini de öğrendiğimize göre, Credence’ın Grindelwald tarafına geçmesi büyük fark yaratacaktır.

credence - dumbledore - grindelwaldFantastik Canavarlar 2’deki Credence’ın kim olduğu ile ilgili soru işaretlerimizi belirtmiştik. Sizleri yormamak için Fantastik Canavarlar 2 incelemesindeki bu bölümü aşağıya yazıyorum. İsterseniz tüm yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Credence Barebone Kimdir ?

Credence’ın kim olduğu tam bir muamma. Önce Corvus Lestrange, yani Leta Lestrange‘in kuzeni olarak düşünülüyor. Fakat Leta’nın onu yanlışlıkla öldürdüğünü söylediğinde bu teori ortadan kalkıyor. Büyük bomba ise filmin sonunda Gellert Grindelwald tarafından patlatılıyor, Credence aslında Albus Dumbledore’un kayıp küçük kardeşi Aurelius Dumbledore‘muş. Buradaki büyük sorunu size anlatayım; Credence 1907-1908 arasında Dünya’ya geldi. Fakat Percival Dumbledore, yani Albus Dumbledore’un babası 1890’lı yıllarda Azkaban‘a kapatılıyor ve daha sonra orada bilinmeyen bir tarihte ölüyor. Kendra Dumbledore ise 1899’da Ariana Dumbledore tarafından öldürülüyor(Bu hikayeyi aşağıda açıklarım) Anne ölü, baba Azkaban’da bu çocuk nasıl doğdu? Grindelwald’un yalan söylemiş olma olasılığını alırsak bu sefer film açısından anlamsız olur. Sonraki filmlerde “Yalan söyledim ehe ehe” gibi bir senaryo düşünmek istemiyorum açıkçası. Tatmin edecek bir cevap gelir umarım sonraki filmlerde. Burada da gördüğünüz gibi bu olay da cevapsız kaldı. Dediğimiz gibi yavan bir geçiş filmi.

Bu teoriye devam edelim ve Percival Dumbledore’un hikayesini biraz eşeleyelim. Ariana Dumbledore 6 yaşında iken Ariana’nın büyü yaptığını gören 3 Muggle tarafından saldırıya uğrar. Percival’da tahmin edebilceğimiz gibi kızını korumak için bu 3 Muggle’a saldırır ve Azkaban’a yollanır. Ariana bu olaydan sonra büyü gücünü baskılar. 14 yaşında iken bu baskılanmış gücünü kontrol edemez ve bir patlama ile annesi Kendra’yı öldürür. Şimdi bu baskılanma olayında bir duralım, çünkü Credence’da aynı şekilde üvey annesi Mary Lou Barebone tarafından büyü gücü baskılanmış bir kişi. Zaten Obscurial tanımı da tam olarak bu. Hal böyle olunca ikisi arasında bir bağlantının olma olasılığı da artıyor.

Kaynak: Fantastik Canavarlar 2 incelemesi – bincele

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın