Doctor Who 11.sezon 3.bölüm inceleme | Rosa Parks ve ırkçılık

Sorumlulukların başladığı, hafta sonu tatilinin bittiği, kimsenin sevmediği günah keçisi bir pazartesi günü. Ama bugün bilinen pazartesilerden değil çünkü Doctor Who 11.sezon 3.bölüm geldi. BBC ekranlarında dün yayınlandı, bugün incelemesini yazdık. Yine sevdik mi sevmedik mi anlayamadığımız bir bölüm oldu. Bunları hep tartışacağız zaten. Daha da uzatmayalım ve Doctor Who 11.sezon 3.bölüm inceleme yazımıza başlayalım.

doctor who 11x3

Doctor Who 11.sezon 3.bölüm konusu

Doktor yenilenen Tardis’i yönetmekte güçlük çekmektedir. Yanlışlıkla 1955 Alabama eyaletine gelirler ve Doktor bir sorun fark eder. Sorunu araştırırken Rosa Parks(Kim olduğunu aşağıda açıkladık) ile karşılaşırlar ve bugünün hangi anlama geldiğini çözerler. Bu sırada gelecekten gelen başka bir kişi Rosa Parks’ın başlamasına vesile olduğu ırkçılık karşıtı hareketleri durdurmaya çalışır. Irkçılığın üst seviyelerde olduğu 1955 yıllarında Ryan ve Yaz zor zamanlar geçirirken, Doktor da geçmişin değişmesini engellemeye çalışır.

Rosa Parks: 1955 Alabama’da otobüslerde siyahiler sadece arka koltuklarda oturabilmektedir. Eğer bir beyaza yer kalmazsa onlar kalkmak zorundadır. İşte bir gün Rosa Parks bunu reddeder ve tutuklanır. Tutuklanması ile ülke çapında otobüs boykotu başlar ve tam bir sene sonra bu ayrım ortadan kalkar. Böylece ırkçılığa karşı ilk adımlar atılmış olur. 1996’da Rosa Parks’a Bill Clinton tarafından Özgürlük madalyası verilir.

Doctor Who 11.sezon 3.bölüm inceleme

doctor who 11x3

Doctor Who – Rosa Parks

Ben gerçekten yaşanan tarihi olayları konu alan Doctor Who bölümlerini seviyorum. Örnek olarak Vincent bölümünü verebilirim. Her bölüm incelemesinde daha iyi olacak diyoruz. Daha iyi oluyor gerçekten fakat yeterince değil. Ama bir sonraki bölüm daha iyi olacak eminim. Hala senaryo tam oturmadı ama oturacak. Sabredin!

Nasıl sonuçlandığını bilmek biraz sıkıyor böyle konularda tabii. Başaramayıp geleceğin ne hale geldiğini gösterip tekrar geri dönüp durumu düzeltmelerini çok istedim. Hem dolu dolu bir bölmü olurdu hem de konunun ne kadar ciddi olduğunu bize hatırlatmış olurdu. Ama öyle olmadı, bazı sahnelerde sıkıldım. Zaten olacakları biliyordum.

Doctor Who 11.sezon 3.bölüm inceleme (Spoiler)

Senaryoya gelirsek aklıma takılan noktalar var. Krasko neden orada? Hapisten yeni çıkmış gelmiş Rosa Parks’ın geçmişini değiştirmeye çalışıyor. Keşke biraz Krasko’nun arka planı verilseydi. Marvel sinema evrenindeki kötü olmak için kötülerden gibi. Kalitesiz…

doctor who 11x3

Doctor Who – Martin Luther King

Hani tarihteki en küçük olaylar gelecekte büyük değişikliklere yol açardı? Rosa Parks sürekli 4 tane İngiliz ile karşılaşıyor, hatta biri siyahi ve garipsemiyor. Aynı olay yaşatılmaya çalışılıyor ama bu 4 kişi olayın yaşandığı otobüste bulunuyor. Fakat hiçbir şey fark etmiyor. Ben yemedim açıkçası.

Bir de şu tatil hediye ettikleri bir otobüs şoförü var. Yalan mı söylediniz, gerçek miydi? Gerçekse nasıl ayarladınız? Yalansa ayıp değil mi Doktor hanım. Ne kadar küçük bir detay olsa da benim canımı sıktı.

Krasko’nun hikayesi sonlanmadı. Rosa operasyonu başarıyla tamamlandı. Krasko’ya noldu? Ben merak ettim ama geçmişi gibi geleceğini de göstermediler. “Senin tek amacın Doktor’a zorluk çıkarmak, hadi gir bakalım” gibi yüzeysel bir karakter olmuş. Üstüne üstlük senin zaman yolculuğu imkanın da kalmamış artık. Geçmişi değiştirsen ne olur?

Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. Ben Kuzgun dedi ki:

    herkes bayıla bayıla bu diziyi izliyor ama ben ilk bölümünü izlemeye çalıştığımda “bu ne ya” dedim kapattım. herkesin görüp benim göremediğim ne var bu dizide?

Bir cevap yazın