Doctor Who 11. Sezon 10. Bölüm inceleme | Bu mu Final ?

Doctor Who 11.sezon finalini yaptı. Yeni sezon 2020’de çıkacak, yani 2 senemiz var daha. Umarım bu sezondan bir ders çıkarılır ve yapılan hatalar bir daha yapılmaz.

Doctor Who 11. Sezon 10. Bölüm Konusu

Doktor ve ekibi, 9 farklı gezegenden ama aynı bölgeden yardım çağırıları alır. Bunun üzerine Ranskoor Av Kolos isimli bir gezegene Tardis ile giderler. Gezegenin, canlıların beyinleri ile oynaması, “Ux” isimli nadir bir ırkın bulunması ve şizofren bir “Yaratıcı”nın varlığıyla, işler gizemli bir hal alır.

The Battle of Ranskoor Av Kolos

Doctor Who 11. Sezon 10. Bölüm inceleme

Genel olarak baktığımızda ortalama bir bölüm fakat berbat bir final. İlk bölümden bir yaratık gösterince final mi yapmış oluyoruz? İnanılmaz klişe sahneler bulunuyor, neden çekilmiş anlamadım. Acaba bu bir Doctor Who parodisi mi diye düşündürttü.

Tzim-Sha(Tim Shaw), ilk bölüm incelemesinde bahsettiğimiz iğrenç yaratık. Doktor ışınlayıcısını bozunca bu boş gezegene gelmiş. Tabii DNA bombaları vardı üstünde, onları da Ux ırkımız halletmiş. Sonra nasıl olduysa, bu ölüm döşeğinden kurtardıkları garip yaratığa tapmaya başlamışlar. Ben yiyemedim.

Başta bir sekans var, Doktor diyor ki “Sonsuz yoğunluğa sahip bir cismi nasıl kaldırabildim?” Evet, nasıl kaldırabildin? Gezegen var onun içinde. Ben sandım ki bu bir yere bağlanacak ve cevabı verilecek. Verilmedi, acaba ben mi kaçırdım?

Ux ırkını sevdim. İleride illaki karşımıza çıkarlar. Ama şöyle bir problemim var. Yaratıcınız yaptığınız bir yaratık var, bütün mantığınız sadece inanmak üzerine kurulu. Sorgusuz bir şekilde Tim Shaw‘a bağlısın. Sonra Doktor 5 saniye konuşuyor ve 3400 yılda yaratıcı ile birlikte yaptığınız tüm işi sıfırlıyorsun. Düşüncelerinle evrenin işleyişini değiştirebiliyorsun ama inançlarına bağlısın. Ben yine yiyemedim.

Doctor Who Ux

Doctor Who – Ux

Gelelim gözüme çarpan klişe sahnelere. Öncelikle Graham ve Ryan‘ın nişancılar tarafından sıkıştırılması hakkında konuşmak istiyorum. 2 zıt taraftan gelen nişancıların eğilerek(Eğil diyerek eğildiler) birbirlerini vurmalarını sağladınız. Ben bunu Kemal Sunal filmlerinde bile görüyorum. 2018’deyiz arkadaşlar, bu yaptığınız 1970’lerde kaldı.

Bir diğeri; Yaz‘ın patlamayı arkasına alarak koşuşu. Gerek var mı mesela oradaki patlamaya? Yok. Sırf Yaz koşuştursun diye yaptınız onu, bravo. İstinasız her çıtır aksiyon filminde gördüğümüz bir sahneyi izlettiniz bize.

Sonuncusu, Graham’ın intikamı. Bölümün başından beri, öldürücem, intikam alıcam diye söylenip durdu. Ama ben biliyorum öldürmeyeceğini, çok net. “Üzgünüm Doktor, Ryan” diye karizmatik bir kendi kendine konuşma rolünü de yaptı. Sonra karşı karşıya gelince “Hayır, ben iyi bir adamım” dedi, bıraktı silahı. Çok ilginç. Kötü adamımız da koşmaya başladı üstüne “Zayıfsın” diyerek, orijinalliğe bir bakın. Tabii ki Graham’da ölmeyecek, Ryan girdi içeri. Sonra Tim’im topuğuna sıktılar. Ve o kendini yaratıcı olarak gören, evrenin en güçlü savaşçı ırkından biri olan Tim yere yığılıverdi. Ben bir şey demiyorum.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın