Doctor Who 11.sezon 9.bölüm inceleme | Sezonun En İyi Bölümü

En son Doctor Who 7.bölüm incelemesinde “izlenebilir bir bölüm” izlemiştik ve geri kalanları benim tabirimle çöptü. Doctor Who 11.Sezon 9.Bölüm ise güzel bir bölümdü diyebilirim. İlk defa mutlu bir inceleme yazacağım, yine göze batan şeyler var ama ortalama üstü diyebilirim.

Doctor Who 11.sezon 9.bölüm konusu

2018 Norveç, Tardis güzel bir göl kenarına iniyor; Norwegian fjord. Etrafta başka evin olmadığı bu yerde, göl kenarında bir evin içinde Doktor ve arkadaşları kör bir kız buluyorlar. Babasının kayıp olduğunu ve her gün, aynı saatte bir yaratık sesinin geldiğini, bu yaratığın babasını kaçırdığını söylüyor. Doktor ve arkadaşları bu olayı araştırırken birbiri ardına gizemli olaylar yaşanmaya başlıyor.

Doctor who inceleme

Doctor Who 11.sezon 9.bölüm inceleme

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bir sonraki bölüm FİNAL! Baya boş bir sezon geçirdik, en azından bu bölüm iyi sayılır. Umarım finali iyi kapatırlar, ne yaparlar bilmiyorum ama bir şey yapın lütfen.

Sinematografik yönü en kuvvetli bölüm buydu. Renk paleti çok uyumlu, kurgu çok akıcı. Tabii ki Norveç’te geçtiği için manzaralar da çok güzel, özellikle ilk dakikalar. Tardis’i hala görmüyoruz o ayrı. Doctor Who dizisinde Tardis yok. Çok ilginç.

Senaryoya gelirsek; sürekli farklı bir şeye merak ettiriyor. Zaten bu yüzden beğendim aslında. İlk başta gözlüklü, kendini gizlemeye çalışan bir kız var ve şüpheleniyoruz. Daha sonra yaratık sesleri geliyor ve merakımız başka bir yere gidiyor. Ayna portal çıkıyor, Anti-zone devreye giriyor, Solitract diye bilinçli bir evren çıkıyor falan gerçekten bu bölüm beni doyurdu. Şimdi biraz daha detaylı bakalım bu olaylara.

doctor who ribbons

Hadi kör kızımızdan başlayalım. Kız çok iyi bir oyuncuydu değil mi? Gerçekten kör gibiydi yani, o duyguyu inanılmaz verdi. Çünkü oyuncumuz gerçekten körmüş, Ellie Wallwork.

Aynada yansımanın görülmemesi ve aynanın aslında bir portal pek orijinal değil sanki. İlk akla gelen senaryo hatta. Ama sorun yok, bence güzel bağlanıyor. Bu ayna olayındaki en büyük sorun Doktor’un hala Doktor olmaması. Portalı geri açamıyoruz ve Yaz diyor ki “Tornavidanın kutuplarını falan değiştirsen” Ya koskoca Doktor bunu akıl edemiyor mu? Edemiyormuş. Çünkü çalıştı. Bir sorun daha var; Erik nasıl anladı aynanın portal olduğunu, hadi anladı oradan ölmeden nasıl karşı tarafa geçti. Aklımda deli sorular..

doctor who 11x09

Anti-zone olayı daha önce var mıydı hatırlamıyorum ama ben sevdim. Kısaca anlatıyım; birlikte olurlarsa tehlikeli olabilecek 2 olguyu birbirinden ayıran ara bölge diyebilirim. Burada bizim Dünya’mız ve Solitract’in Dünya’sını ayırıyor. Solitract’e sonra geleceğiz. Şimdi ben bu Anti-zone olayını beğendim açıkçası. Sıkıntı, içerideki Ribbons isimli yaratık. O niye yıllardır orada ben anlamadım, acaba ben mi kaçırdım? İzlerken çok merak ettim Ribbons’un neden orada kapalı kaldığını, belki de sürgün edilmiştir. Bir de Doktor ipinin kesildiğini fark etmedi, üzerinde durmayacağım…

Bölümün en sevdiğim tarafına geldik; Solitract. Bilinçli bir Dünya kendisi. Ama sadece böyle bırakmamışlar, duygu vermişler ona. Solitract hiçbir zaman başka bir varoluşun yanında olamıyor, yani her zaman tek başına olmalı. Arkadaşı yok, kimsesi yok. Bu yüzden bizim Dünya’mızdaki insanların acılarını burada dindirip, onları kendi Dünya’sında tutmaya çalışıyor. Bu bölüm ne kadar beğenilir başka eleştirmenler tarafından bilmiyorum ama Solitract her zaman kalbimde kalacak..

Doctor Who 11.sezon 9.bölüm Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın