Doctor Who 11.sezon 1.bölüm inceleme | Yeni Doktor’u nasıl bulduk ?

Bu yıl en çok beklediğimiz dizinin yeni sezonu başladı. Değişen yazarı(Chris Chibnall), yönetmeni(Jamie Childs) ve Doktor’u(Jodie Whittaker) ile adeta yeniden yaratılan Doctor Who nasıl başlamış hep beraber bakalım.

Eğer bizim takipçimizseniz bu güne kadar her bölüme ayrı inceleme yazdığımızı görmemişsinizdir. Ama başlıktan da anlayabileceğiniz gibi Doctor Who ile birlikte bu kategoriye de el atıyoruz. Doctor Who 11.sezon 1.bölüm inceleme yazımız daha ilk bölüm olduğu için sadece bu bölümle ilgili olmayacak, genel olarak kadın doktoru nasıl bulduk veya hikaye akışı ile ilgili düşüncelerimizi de yazacağız. İleriki bölümler ise o bölüme spesifik olarak devam edecek. Yeni format hakkında yeterince bilgilendirme yaptığımıza göre artık başlayalım.

doctor who

Doctor Who 11.sezon inceleme

Steven Moffat’ın bir yere bağlanmayan bölümlerinden artık sıkılmış mıydık? Evet. Zaten çok uzun bir süredir tekrar eden senaryo kurgusu ile karşılaşıyorduk, değişmesi güzel oldu.

Gelelim can alıcı noktaya, herkesin ön yargıyla yaklaştığı kadın Doktor Jodie Whittaker. Kendisi önemli yapımlarda rol almış hatta en iyi polisiye diziler listemizdeki Broadchurch dizisinde Beth Latimer rolü ile kendini bize sevdirmişti. İşin özü Jodie Whittaker tecrübeli ve iyi bir oyuncu. Ama Doktor olmak için bu yetmiyor. Biz ortalama bulduk, tabi ilk bölümler olduğu için biraz alışma süresi gerekiyor. Özellikle Doktor ile inanılmaz uyum sağlayan aynı zamanda inanılmaz bir oyuncu olan Peter Capaldi‘den sonra.

doctor who

Doctor Who – Jodie Whittaker

Bana göre Doktor Who’da bulunan en büyük eksik; Doktor’un neden evrendeki en korkulan canlılardan biri olduğunun yanıtının bize pek verilmemesi. Belki anlatamamış olabilirim, bir örnek ile açıklayayım; Rick and Morty dizisinde Rick karakterinin bir turşuya dönüşse bile inanılmaz tehditler oluşturabildiğini gördük. Ama Doktor için böyle bir şey söyleyemiyoruz. İlk bölümden aldığım sinyaller doğrultusunda 11.sezon benim bu düşüncemi kırabilir gibi gözüküyor.

Doctor Who 11.sezon 1.bölüm konusu

Doctor Who bölümlerinde konu anlatmak takdir edersiniz ki çok zor, o yüzden kısa keselim. Doktor yeni rejenerasyon geçirdiği için biraz dengesiz. Tardis’i kayıp, sonik tornavidası da yok. Ryan Sinclair(Tosin Cole) ormanda bisikletini ararken önünde bir cisim belirir ve polisi arar. Heyecanlı bir polis olan Yasmin Khan(Mandip Gill) olay yerine gelir ve Ryan Sinclair ile çocukluk arkadaşları olduklarını farkederler. Daha sonra Ryan Sinclair’ın büyükannesinin bulunduğu trene garip metal bir “şey” gelir ve tam bu sırada gökten Doktor düşer. Evet düşer. Gördüğünüz gibi anlatmak çok zor.

doctor who

Doctor Who 11.sezon 1.bölüm inceleme

Yeni karakterlerimiz Ryan ve Yasmin’i muhtemelen Doktor’un yoldaşları olarak göreceğiz. Ben arkadaşları sevdim. Özellikle Ryan’ın kondisyon bozukluğu üzerine gidilebilir, çünkü kendisi azimli. Tabii her Doktor Who bölümünde gördüğümüz umursamaz insanlar var yine. O kadar çabuk adapte oluyorlar ki şaşırıyorum. Adamın önünde yüzü insan dişi ile kaplı bir uzaylı var ama hala espri yapabiliyor. Ve bu normal bir insan. Gerçi alıştık biz, artık takılmıyoruz böyle şeylere.

Doktor’un hiçbir şeyi olmadan neler yapabileceğini de görmüş olduk. Kadın kaşıktan sonik tornavida yaptı daha ne olsun. Konu ise biraz bayıktı desem yalan olmaz. İlk bölüm için biraz yavaş kalmış, tabii bunun nedeni biraz karakterleri tanıtmak, kişiliklerini ve hangi durumlarda nasıl davranıyorlar göstermek olabilir.
Bölümün sonu ise, temponun böyle gitmeyeceğini ve hızlanacağını bize gösteren olaylardan biriydi diye düşünüyorum.

Fragman

 

  • Bölüm: The Woman Who Fell to Earth
    Yayın tarihi: 7 Ekim 2018

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

2 Responses

  1. Aslı2 dedi ki:

    Moffat’ın absürtlüğünden sonra Doctor Who 11. sezon bence iyi gidicek. Ama yine tırt hani

  2. Cocro dedi ki:

    Doctor Who 11. sezonuyla tam bir hayal kırıklığı

Bir cevap yazın