Doctor Who 11.sezon 5.bölüm inceleme | Kısa ve öz olarak ÇÖP bir bölüm

Rotten Tomatoes‘tan aldığı 5.6 ve IMDb‘den aldığı 5.9’luk mükemmel puanlar ile serinin en mükemmel bölümüydü(!) İşte bu aradığımız Doktor, yaratıcı bölümler falan filan… Bir Doctor Who incelemesinde ben övmek istiyorum. Ne kadar iyi bir bölümdü demek, izlerken zevkten 4 köşe olmak istiyorum. Her incelemede daha iyi olacak dedim, olmadı. Benim ümidim de kalmadı, incelemesini yazmayacak olsam izlemem. Daha iyi olmayacak arkadaşlar, belki böyle dersem daha iyi olur. İstemeye istemeye yazılan Doctor Who 11.sezon 5.bölüm inceleme yazımıza hoşgeldiniz…

Doctor Who 11.sezon 5.bölüm konusu

Doctor Who - Pting

Doctor Who – Pting

Doktor ve arkadaşları Tardis ile bir hurdalık gezegene gelir. Burada buldukları bir mayın ve onun patlaması ile zarar görüp Tsuranga adlı bir medikal gemi tarafından alınırlar. Gemiye bir şeyin çarpması ve bu çarpan şeyin bulduğu tüm organik olmayan maddeleri yiyen Pting adlı bir yaratık olmasıyla birlikte heyecan artar.

Doctor Who 11.sezon 5.bölüm inceleme

5 bölümdür Ryan’ın geçmişini anlattığın sekanslar var, yeter! Yaz hiçbir işe yaramıyor, çöp bir karakter. Graham bile konuşup bir şeyler katıyor, o bile yani yuh! Onları geçtim Doktor’da işe yaramıyor. Yaratığın ne olduğunu, tehlikelerini Doktor değil gemi söyledi. 40 dakika boyunca elektrik devrelerinde gezip onları yiyen yaratığın enerji istediğini bölümün sonuna kadar anlamadı.

Doctor Who 11.sezon 5.bölüm - The Tsuranga Conundrum

Tek yaptığı şey geminin içinde bomba olduğunu anlamaktı. O da ne kadar saçma, sen tehlikeli durumlarda gemi imhası için bomba koy ve bilgisayardaki optical disc drive gibi bir düğmeyle çıkartılabilsin. Mükemmel bir yazarlık gerçekten. Hamile adam var, çok yaratıcı çünkü biz bunu daha önce 1000 kere izlemedik zaten. Bir de üzerinden mesajlar veriliyor saçma sapan.

Bu bölümde 2 güzel sahne var bana umut veren. Birincisi ne kadar klişe olsa bile Astos’un(Brett Goldstein) ölümü. İkincisi ise Doktor’un antimadde hakkında 1 dakikalık konuşması. Geri kalan 40 dakika çöp.

Genel Doctor Who Serzenişi

İngiliz dizisi bu, her neyi anlatıyorsa göstermesi, işaret etmesi ama asla açıkça söylememesi onu ince yapan, diğer dizilerden ayıran şeydi. İnsanı ilgilendiren her türlü konuyu problem edinebilir ancak bunu yaparken zarafetinden asla ödün vermez. Irkçılığı, ölümü, cesareti, arkadaşlığı, umudu, yalnızlığı bilimi tema edinen bir yapımdı Doctor Who.

Soykırım yapan, ailesini, vatanını, gezegenini, sonrasında sevdiği kadını kaybeden adam. Umut vermeye devam eden, evrene yol gösteren ve asla vazgeçmeyen bir pusula. Sınırı bazen geçip kendi karanlık tarafında kaybolan, o tarafının varlığını bilen ama hep iyi olmaya çalışan, ölümünde bile “iyi” olmayı benimsemiş Doktor. İlham verici bir karakter bu, masalsı, epik öyküleri olmalı. Toplumsal mesajını da derdini de naif anlatmalı.

Doctor Who 11.sezon 5.bölüm

River ile Doktor’un Darillium’da şarkı ve Monolith hakkındaki konuşmaları gibi, her neyi anlatacaksa bu şekilde anlatmalı bu dizi. Gerektiğinde haykırmalı, tıpkı Martha tüm Dünya’ya Doktor’un adını yaydığında olduğu gibi, tüyleri diken etmeli. 12. Doktor’un Zygonlar ve insanlar arasındaki savaşı durdurmak için yaptığı konuşma, affedilme savaş ve barış üzerine tiradı gibi, gerektiği zaman düşündürmeli.

Ben bu diziden bunu öğrendim, bunu bekliyorum. Bu diziden incelik, ince düşünülmüş senaryo, ince diyalog, ince tema bekliyorum, bildiğim Doctor Who, senelerimi verdiğim dizi bu. Ama konuları kalas gibi gözüme sokup toplumsal duyarlılıkları dizinin tüm arc’ı haline getirmek yapımın içini boşaltıyor. Aç kamu spotu izle onu izleyeceğine madem, en azından maksadı bakımından daha net, seni aptal yerine koymuyor kendini biliyor.

Doctor Who 11.sezon 5.bölüm Fragman

  • Bölüm: The Tsuranga Conundrum
    Yönetmen: Jennifer Perrott
    Yazar: Chris Chibnall
    Yayın tarihi: 4 Kasım 2018

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın