Doctor Who 11.sezon 7.bölüm inceleme | Sonunda izlenebilir bir Bölüm

19 Kasım 2018, Doctor Who 11.sezon 7.bölüm geldi. Son 6 Doctor Who incelememizde bu çok sevdiğimiz diziyi bir türlü övemedik. Yine öyle çok iyi bir bölüm yok karşımızda. Daha çok, klişe bir Doctor Who bölümü. Tabii son 6 bölüme göre bir başarı bu. Hadi Doctor Who 11.sezon 7.bölüm incelememize geçelim artık.

Doctor Who 11.sezon 7.bölüm konusu

Tardis‘e elinde bir paket taşıyan robot ışınlanır. Paket Doktor için gönderilmiştir. Paketin içinden bir fes ve not çıkar. Notta “Yardım Edin!” yazmaktadır. Teslimat robotu, galaksinin en büyük teslimat şirketi ve sadece %10’unun insan çalışan olduğu Kerblam‘a aittir. Bunun üzerine Doktor, Yaz, Graham ve Ryan, Kerblam’a notu yazanı kurtarmaya giderler.

doctor who 11x7

Doctor Who 11.sezon 7.bölüm inceleme

Öncelikle bir genel görüşümü belirtmeliyim. Klişe bir bölüm ama Doctor Who bölümü. Bu sezonun en iyi bölümü diyebilirim. Evet o kadar kötü bir sezon geçiriyoruz ki bu klişe bölüm en iyisi. Bu arada yazarımız Chris Chibnall değil Pete McTighe. Umarım bu sezon sonunda Chris Chibnall gider. Gerçi 12.sezon çekimlerine hazırlanılmaya başlanmış, 1 sezon daha Chris Chibnall devam edecek gibi duruyor. İzleyici yorumlarını dikkate alırlar umarım.

Çok incelenecek bir bölüm değil. Çünkü daha önce bununla aynı 100 bölüm izlemişizdir. Ama dizinin ilerleyişi hakkında birkaç ipucu verdi bize. Fes ve Agatha Christie göndermeleri güzeldi. Çünkü 6 bölümdür geçmiş sezonlar ile en ufak bir bağlantı yok. İlk defa eski bölümlere bir gönderme yapıldı ve özünü unutmadığını gösterdi.

doctor who kerblam

Yine politik doğruculuk, göndermeler devam ediyor. “Robofobik olmayın ihi ihi” veya “Telefonlara gömüldü kafalar, robotlar bizi yaralar” gibi anlamsız eleştiriler. Acaba “Oooo gönderme var abi çok iyi ya” diyen var mıdır?

Bölümü asıl sevmemin nedeni Charlie Duffy karakteri oldu. Hiçbir zaman tam siyah veya tam beyaz karakterleri sevemedim. Biraz Harry Potter etkisi diyelim, bana yeni Grindelwald‘lar lazım. Charlie Duffy karakteri de aynı şekilde çoğunluğun iyiliği için azınlığı gözden çıkarmaya hazır bir karakter. Aslında ana fikir olan robotların insanların yerini almasını önlemek ve çalışma alanlarında insanlara daha fazla yer verme düşüncesi, kendi planını uygulayamamış bile olsa başarılı oldu.

Doctor Who 11.sezon 7.bölüm Fragman

  • Bölüm: Kerblam!
    Yönetmen: Jennifer Perrott
    Yazar: Pete McTighe

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. AysoyÜçüncü dedi ki:

    senin doctor who incelemelerini okudukça soğudum seriden

Bir cevap yazın