Doctor Who 11.sezon 8.bölüm inceleme | The Witchfinders | Cadı Avı

2 bölümdür klişe Doctor Who bölümleriyle gidiyoruz. Bu gidişat iyi mi kötü mü daha tam anlayamadım. Ama artık hep aynı hikaye formüllerinden ben sıkıldım. Doctor Who 11.sezon 8.bölümün incelenecek bir tarafı yok açıkçası. İnceleme bölümünde biraz genel konuşacağım bu yüzden.

Doctor Who 11.sezon 8.bölüm konusu

Doktor Tardis‘i ile 17.yüzyıl Kral James zamanında yaşanan Bilehurst Cragg köyüne gelir. Tardis’in neden buraya getirdiğini düşünürken Becka Savage isimli bir kadının”Cadı Avı” ismi altında, köydeki 36 kişiyi öldürdüğünü(Kurban) öğrenir ve öldürmeye de devam etmektedir. Doktor, Yaz, Graham ve Ryan‘da bu anlamsız katliamı durdurmaya çalışır.

Doctor Who - Becka Savage

Doctor Who 11.sezon 8.bölüm inceleme

Yani ne diyim bilmiyorum. Oysaki güzel başlamıştı. Ben severim cadı avlarını, salem mahkemelerini. Buna rağmen beğenemedim. Neden beğenemedim? Çünkü ben bu bölümü 100 kere izledim. Bu senaryolar 2005’te yiyordu, yıl oldu 2018. Hala “aaaa bu uzaylıymış” twisti yedirmeye uğraşıyorsunuz.

Bir de “Morax” diye yeni bir karakter yaratmışsınız, neden diye sorarlar insana. Bir ırk yaratıyorsan arka planını ver, arka planını vermeyeceksen eskilerden bir yaratık gönder ki en azından duygulanalım. Hakkını yemeyelim, ilk 6 bölüm kadar kötü değil. En azından Doctor Who izliyoruz.

Morax’lar aslında binlerce yıldır Pendle Hill‘e hapsedilmiş, savaş suçlusu bir ırkmış. Özel bir biyoteknoloji ile kilitlenmişler. O kilit ise bir ağaçmış ve bir kadının “Ağaç manzaramı kapatıyor” düşüncesi ile o ağacı kesmesi, kilidin kırılmasına sebep olmuş. Senaryoya bakar mısınız, inanılmaz. Böyle demesen de “işte aslında Morax’lar iyi bir ırk, onlar doğayı korumak için Becka Savage’ı öldürmeye geldi” falan deseniz yine aynı. Anlatabildim mi bilmiyorum ama ana taslak hep aynı. Kelimeleri değiştiriyorlar ve önümüze sunuyorlar. Ben de yazarım bunu net söylüyorum.

Doctor Who - Kral James

Doctor Who – Alan Cumming

Bu bölüm beğendiğim tek şey Kral James oldu. Homoseksüelliği ile ilgili türkçe kaynak bulamadım ama yabancı kaynakları okuyabilirsiniz. Buna bir gönderme olarak Ryan’a yürümesi gayet eğlenceliydi. Ayrıca Alan Cumming bence mükemmel oynamış. Kral James karakteri gerçekten bölümü kurtarıyor.

Başka da bir söz yok bu bölüm hakında. 10 sezon ne izlediysek hala o işte. Kadro yenilendi, yönetmen yenilendi, senarist yenilendi ama hiçbir şey değişmemiş.

Doctor Who 11.sezon 8.bölüm fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın