Sadece Whovian’ların Bildiği TARDIS Hakkında Bilgiler

TARDIS 6 Pilotluk TasarlandıTardis pilot

Çoğu zaman Doktor kendi uçuyor. Mutlu günündeyse yanında arkadaşlarıda oluyor. Fakat aslında bu cihaz 6 pilot için tasarlandı. Merkez konsolun büyüklüğünden anlayabilirsiniz. Her köşenin farklı bir fonksiyonu var. Doktor’un bu cizahı tek başına uçurabiliyor olması etkileyici. Gerçi çok da iyi kullanamıyor, ona sonra geleceğiz…

TARDIS Duygusal Bir Varlıktardis idris

“The Doctor’s Wife” bölümünde, The House adlı bir asteroit, Doktor’u hapseder ve TARDIS’in matrixini kendine Idris diyen bir kadın ile değiştirir. “Seni her zaman istediğin yere götürmesem de hep gitmen gereken yere götürdüm.”

İlk Doktor Tardis’i kendi yaptığını söylesede, sonraki Doktor’lar bunu inkar eder ve çaldığını söyler. Aslında orijinal Tardis, Zaman Leydisi Marianna’nındır. Fakat işlediği suçlar yüzünden Tardis’ine yapsedilir ve bu Tardis’i ilk Doktor alır. “Sen beni çaldığın zaman ben müzelik bir parçaydım”

TARDIS Bir Asteroittardis astroid

Eh.. Pek değil. En azından ilk akla gelen şey değil. Gördüğünüz mavi polis kulübesi bir astroid değil. Ancak 1980’lerde Doctor Who kitlelere etkisi yüksek olak ikonik bir yapımdı. Brian Skiff Anderson Mesa Station 1984’te Alauda kuşağında yeni bir asteroit keşfetti ve ismi 3325 TARDIS olarak koyuldu. Şimdi Tardis bir yerlerde dolaşıyor, geziyor…

İçi Düşündüğünüzden Çok Daha BüyükTardis'in ici

Diziyi izlemeyen birisi bile Tardis’in içinin dışından büyük olduğunu bilir. Tüm Dünya bu bilgiyi biliyor. Ama ne kadar büyük? Dizide hiçbir zaman tam çekim olarak bize gösterilmiyor. Gördüğümüz yer sadece giriş kısmındaki pilot kabini. Buranın dışında bir kütüphane, sanat galerisi, kıyafet odası, gözlem evi, Zero odası(Rejenerasyon sırasında iyileşmesini sağlayan oda) ve bilmediğimiz daha fazlası….

TARDIS Kırık !tardis polis

Serinin ilk zamanlarında Doctor Who yazarları, Tardis’in her bölüm çevresine göre şekillenmesini istemiş. Fakat buna bütçelerinin yetmeyeceğini anlamışlar. Onlarda ilk bölüm kullandıkları polis kulübesini tutmaya karar vermişler. Buna da bir bahane gerekiyor tabii ki; makinenin Bukalemun Devresi kırık !

TARDIS Neden “O ses”i Çıkartıyor ?tardis sesi

Bahsettiğimiz sesi hatırlamışsınızdır umarım çünkü şuan betimlemeye çalışacağım. Alttan kalın tonda bir hava sesi gelirken, bir yandan da piyano tellerini demir çubukla kazımışçasına tiz bir ses geliyor. İşte bu tiz ses tamamen Doktor’un beceriksizliği. River Song’a göre Doktor bu aleti insan gibi uçuramıyor, çünkü kendisi frenleri açık bırakıyor.

tardis tip 40Birden Fazla TARDIS Bulunuyor

The Name of the Doctor” bölümünde de görülebileceği gibi Tardis bir tane değil, birden fazla. Orada gördüğümüz Tardis, metal bir konserveye bezniyordu. Muhtemelen Tip 40 Zaman kapsülü. Bu adresten görebileceğiniz üzere 100’den fazla Tardis var. Hatta SIDRAT yani “Space and Interdimensional Robot All-Purpose Transporter” Tardis’in erken versiyonlarından biriydi. Aynı şekilde içi dışından büyüktü fakat Tardis’le rekabet edemedi.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın