Elite inceleme | Netflix’in yeni dizisinin Konusu, Fragmanı ve Oyuncuları

2018 sonbaharında Netflix’ten beklediğimiz gençlik dizisi Elite sonunda gösterime girdi. Fragmanı ve oyuncu kadrosuyla(başrollerde La Casa De Papel dizisinden tanıdığımız Maria Pedraza, Miguel Herran ve Jamie Lorente tekrar bizlerle.) dikkatleri üzerine çeken Elite’in ilk sezonunu izledik ve fikirlerimizi sizinle de paylaşmak istedik. Elite inceleme yazımıza öncelikle hoşgeldiniz diyor, iyi okurlar diliyoruz.

Elite

Elite Konusu

İspanya’da meydana gelen bir depremde bir devlet okulu yıkılır, zengin kesim imajlarını lekelememek için(okulu yapan müteahhit de zengin kesimden) üç öğrenciyi kendi çocuklarının gittiği Las Encinas’a kabul eder. Bu üç öğrencinin okul ve öğrencilerle uyum sürecinde bir cinayet işlenir ve görgü tanıklarının anlattıkları ile cinayet adım adım aydınlanır.

Elite

Elite spoilersız inceleme

Dizi cinayet temalı konusuna rağmen polisiye kurgusuyla öne çıkmıyor, hepsi farklı kültürden gelen üç gencin kişilik bunalımını yansıtmaya çalışmış. Bir polisiye severseniz bu dizi size biraz fazla dramatik gelebilir. Ayrıca en başından itibaren izlerken 13 Reasons Why havasını hissediyorsunuz; gerek olayların lisede geçmesi, gerek başroldeki kızın karakteri ve asi duruşu. Tüm karakterlerde ergenliğin verdiği kimlik bulma sorunu ve toplum + aile baskısının izlerini bulabiliyoruz. Müslüman bir kızın gelenek ve bilim arasındaki çatışmasını, bir gencin en yakınından kazık yemesini, bastırılmış cinselliğin etkilerini, ekonomik düzeyin getirdiği hiyerarşiyi…

Elite

Oyuncular genç olmasına rağmen karakterlerin benimsendiğini hissediyorsunuz. Zaten müzik ve oyunculuk olmasa pek de özgün bir senaryo yok ortada. Tam manasıyla bir gençlik dizisi.
Dizideki cinsel sahneler oldukça fazla. Biz, dizilerde cinsel sahnelere karşı değiliz ama burada yapılan şey reyting almak için veya boşlukları doldurma amacıyla uzun ve anlamsız sahneler bütünü olarak karşımıza çıkmış.

Toparlayacak olursak; 13 Reasons Why tadında sosyal mesajlar içeren, aynı zamanda ağır polisiye sevmeyen biriyseniz bu diziye bir göz atın derim. Ayrıca en iyi polisiye diziler listemize de göz atabilirsiniz.

Elite Fragman

 

Elite Oyuncuları

Marina – María Pedraza
Christian – Miguel Herrán
Nano – Jaime Lorente
Omar – Omar Ayuso
Nadia – Mina El Hammani

  • IMDB: 7.9 – Rotten Tomatoes: %100(şuan eleştirmenler pek oylama yapmadığı için bu kadar yüksek gözüküyor)
    Tür: Gerilim, Drama
    Uzunluk: 1 sezon 8 bölüm

zuzuserter

Tam zamanlı okur, biraz da yazar

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın