En İyi Netflix Fantastik Bilim-Kurgu dizileri 2018

“Bu liste dizileri incelemek için değil, sadece size Netflix’te bulunan en iyi bilim kurgu dizileri ve fantastik dizileri önermek için yazılmıştır.”

“Bu liste 6 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Sonradan çıkan dizileri listeye eklememizi isterseniz yorum yapabilirsiniz.”

1- Rick And Morty

Konu: Çatlak Profesör Rick Sanchez ve torunu Morty’nin gezegenlerde, galaksilerde, boyutlar arası evrenlerde maceradan maceraya koşturmasını anlatıyor. Rick inanılmaz bir deha ve inanılmaz bir alkolik ayrıca geğirme ustası, morty ise saf bir 14 yaşında çocuk.

-Neden izleyelim: Her listede olan “kimler izlememeli” bölümü Rick And Morty’de olmayacak çünkü bu diziyi herkes izlemeli. Rick and Mort bulunmaz bir nimet, 40 yılda bir gelecek şaheser, anlat anlat bitmez. Özellikle eleştirisel dizi veya kara mizah sever arkadaşlar bu diziye yumulsun.

IMDB: 9.3 – Rotten Tomatoes: %97
Tür: Bilim-kurgu, Kara mizah, Komedi, Macera, Animasyon
Uzunluk: Toplam 3 sezon 30 bölüm(yeni sezonlar yolda), her bölüm yaklaşık 20 dakika

2- Black Mirror

Konu: Black Mirror esasında Distopik bilim-kurgu fakat burdaki distopya dünyamıza oldukça yakın. Her bölümde farklı bir konu işleniyor ve her bölüm teknolojinin gelişimi, sosyal medya ve internet gibi olgulara yaptığı ağır göndermeler ile kendi dünyamızı sorgulatmayı başarıyor.

black mirror

-Kimler izlemeli: Ağır göndermeli ve eleştirisel bir dizi veya distopik bilim-kurgu arıyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Bu dizide mutlu son yok sayın okurlar, bildiğiniz içiniz kararacak “biz nerede yaşıyoruz?” gibi sorularla beyniniz çürüyecek. O yüzden şuan ağır bir dizi kaldıramayacak olanlar izlememeli.

IMDB: 8.9 – Rotten Tomatoes: %89
Tür: Distopik Bilim-kurgu, Dram, Psikolojik gerilim
Uzunluk: Toplam 4 sezon 19 bölüm, her bölüm yaklaşık 60 dakika

3- Stranger Things

Konu: Ufak bir kasabada Will adında 12 yaşında bir çocuğun kaybolmasıyla birlikte dizi başlıyor. Olayın arkasından gizli deneyler, doğaüstü güçler, gizemli ve fantastik olaylar çıkmasıyla dizi isminin hakkını veriyor.

-Kimler izlemeli: Fantastik dizi severlerin ilk bakması gereken dizilerden biri Stranger Things. Ayrıca yavaş yavaş anlamlanan olay örgülerini seviyorsanız izlemeniz gerekiyor.
-Kimler izlememeli: Dizinin bilim-kurgu öğesi doğal olarak az, o yüzden bu listeye sadece bilim-kurgu için girdiyseniz sizi tatmin etmeyebilir ama yine de bir şans verin derim.

Oyuncular: Chief Hopper – David Harbour
Eleven – Millie Bobby Brown
Will Byers – Noah Schnapp

IMDB: 8.9 – Rotten Tomatoes: %94
Tür: Fantastik, Bilim-kurgu, Okült Kurgu, Gizem, Doğaüstü güçler
Uzunluk: Toplam 2 sezon 17 bölüm, her bölüm yaklaşık 50 dakika

4- Final Space

Konu: Gary uzayda özel bir geminin içinde mahkum edilmiş sıradan bir insan(ne kadar kendini geminin kaptanı sansa bile). Bir gün yine geminin içinde kurabiye araklamaya çalışırken tatlı mı tatlı yeşil bir uzaylı dışarıda belirir ve Gary onun adını Mooncake koyar. Gary’nin bilmediği şey ise Mooncake’in aslında duyguları olan bir gezegen yok edici silah olduğu ve onu arayan tehlikeli uzaylıların varlığıdır. Gary burdan sonra Mooncake’i korumak için türlü maceralara atılacaktır.

final space

-Kimler izlemeli: Eğlenceli bir bilim-kurgu fantastik dizi isteyen herkese tavsiyemdir. Akıcı, komik bir o kadar da iyi kurgulanmış bu yüzden en iyi bilim kurgu dizileri listemizin 4.sırasında olmayı hak ediyor.
-Kimler izlememeli: Animasyon dizileri sevmeyen biriyseniz izlemeyebilirsiniz fakat bu çizgi dizi ön yargılarınızı kaldırmak için birebir o yüzden şans verin.

  • Detaylar için Final Space yazımıza bakabilirsiniz.

IMDB: 8.4 – Rotten Tomatoes: %70
Tür: Fantastik, Bilim-kurgu, Komedi, Macera-aksiyon, Animasyon
Uzunluk: Toplam 1 sezon 10 bölüm(2. sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 20 dakika

5- Altered Carbon

Konu: Richard K. Morgan – Değiştirilmiş Karbon kitabından uyararlanan klasik cyberpunk türündeki bu dizi insanların para ile beden satın alabildikleri 300 yıl gelecekteki bir Dünya’da geçiyor. Takeshi Kovacks 250 yıldır bilinci ayrı yerde saklanan bir mahkum. Laurens Bancroft ise şehrin en zengin insanlarından, Laurens Bancroft her 48 saatte bir bilincini yedekliyor fakar bir gün öldürülüyor ve yedeklediği bilinç ile yeni bedenine geçiyor. Nasıl öldürüldüğünü bilmediğinden, ana karakterimiz Takeshi Kovacks’ı dedektifi olarak tutuyor ve ölüm ile tehdit ediyor. Takeshi Kovacks burdan sonra yaşamak için Laurens Bancroft’un nasıl öldüğünü yaşamak için çözmek zorunda.

-Kimler izlemeli: Siperpunk dünyalar ilginizi çekiyorsa ve bir de üstüne güzel bir dedektiflik hikayesi arıyorsanız bu sizin diziniz.
-Kimler izlememeli: Çoğu kitap uyarlamasında olduğu gibi burda da bazı farklar veya işlenmemiş konular olabilir.

Oyuncular: Laurens Bancroft – James Purefoy
Takeshi Kovacks – Joel Kinnaman

IMDB: 8.2 – Rotten Tomatoes: %67
Tür: Bilim-kurgu, Gizem, Aksiyon
Uzunluk: Toplam 1 sezon 10 bölüm, her bölüm yaklaşık 55 dakika

6- The Hollow

Konu: Mira, Kai ve Adam kapalı bir odada uyanırlar. Geçmişlerini, oraya nasıl geldiklerini hatta isimlerini bile unutmuşlardır, bildikleri tek şey hepsinin farklı bir özel güce sahip olduğu. Portallar, bilmeceler, yaratıklar ve gizemli figürler ile dolu bu garip dünyada 3 gencin eve dönüş hikayelerini izliyoruz.

Not: Dizi önerileri – The Hollow yazımızı da okuyabilirsiniz.

tho hollow

-Kimler izlemeli: Gizemli ve fantastik bir dünya yaratmayı çok iyi başarmış bir dizi, özellikle oyun sever arkadaşların bakması gereken türde.
-Kimler izlememeli: Animasyon dizilere önyargınız varsa yada bu listeye sadece bilim-kurgu türü için geldiyseniz sizi tatmin etmeyebilir.

IMDB: 7.4
Tür: Fantastik, Doğaüstü güçler, Gizem, Animasyon
Uzunluk: Toplam 1 sezon 10 bölüm, her bölüm yaklaşık 20 dakika

7- Mis Fits

Konu: Bir grup gencin işledikleri suçlar nedeniyle toplum hizmeti cezası alması ve biraradayken şehrin üzerine inen bir fırtınadan dolayı bu 5 gencin olağanüstü güçlere sahip olmasını anlatan fantastik komedi dizisidir. Böyle anlatınca klişe gelmiş olabilir ama bu konu o kadar güzel işlenmiş ki izledikten sonra “neden daha önce izlemedim” diye pişman olacaksınız.

Not: “Kimler izlemeli” bölümü yapmıyorum çünkü konu zaten kendini yeterince belli ediyor.
DipNot: Daha detaylı incelemesi için Misfits inceleme yazımıza bakabilirsiniz.
-Kimler izlememeli: Dizi aşırı derece argo ve cinsellik içeriyor. Ailenizle izlemeye kalkarsanız bazı fertlerde psikolojik sorunlara yol açabilir.

Oyuncular: Simon Bellamy – Iwan Rheon
Nathan Young – Robert Sheehan
Alisha Daniels – Antonia Thomas
Curtis Donovan – Nathan Stewart-Jarrett
Kelly Bailey – Lauren Socha

IMDB: 8.3 – Rotten Tomatoes: %92
Tür: Fantastik, Doğaüstü güçler, Kara Mizah, Komedi, Gençlik
Uzunluk: Toplam 5 sezon 37 bölüm, her bölüm yaklaşık 45 dakika

8- Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Konu: Öncelikle konuyu olabildiğince yüzeysel anlatıcam çünkü verdiğim her bilgi spoiler olabilir. Todd Brotzman hayattan bıkmış normal bir insan. Todd’un belboy olarak çalıştığı yerde inanılmaz kanlı ve vahşetli bir cinayet işlenmiştir ve Dirk Gently bunu inceleyen holistik dedektifimiz(yanlış anlamayın polise bağlı falan değil). Dirk Gently Todd Brotzman’dan bilgi almak için gizlice evine girer fakat yakalanır. Bu olay ile doğaüstü olayları birlikte incelemeye başlarlar. Bu arada holistik bütünsel demek ama böyle dediğimde pek bir şey ifade etmiyor artık izleyince anlarsınız.

Not: Bu listeye girip bu diziyi izlemeyecek kişi kitlesi saf bilim-kurgu arayan kitle, onun dışında herkes izlesin. Gerçekten aranan kan, aranan mizah, aranan senaryo.

Oyuncular: Dirk Gently – Samuel Barnett
Todd Brotzman – Elijah Wood
Amanda Brotzman – Hannah Marks

IMDB: 8.4 – Rotten Tomatoes: %85
Tür: Fantastik, Gizem, Komedi, Macera
Uzunluk: Toplam 2 sezon 18 bölüm, her bölüm yaklaşık 40 dakika

9- Limitless

Konu: Brian Finch 28 yaşında sıradan bir insan. Bir gün öneri ile NZT-48 adlı ilacı alır, ilaç etkisini 12 saat sonra gösterir ve Brian Finch artık dünyanın en zeki insanlarından biridir. Sadece zeka değil aynı zamanda dikkat yeteneği, koku alma ve işitme gibi beyin fonksiyonları da üst düzey hale gelmiştir. Bu sebeple FBI’da işe alınan Brian Finch bir çok karmaşık olayı çözer fakat bir süre sonra işler sarpa sarıcak ve gizemli bir hale gelicektir.

limitless

-Kimler izlemeli: Limitless’ın aynı zamanda bir filmi var, izleyip sevmişseniz bunu da seversiniz. Ayrıca güzel vakit geçirmek için genelde eğlenceli gerektiği yerde de derin bir işlenişe sahip.
-Kimler izlememeli: Evet bilim-kurgu detektiflik ama polisiye kısmı biraz yüzeysel kalıyor.

Oyuncular: Rebecca Harris – Jennifer Carpenter
Brian Finch – Jake McDorman

IMDB: 7.8 – Rotten Tomatoes: %57
Tür: Bilim-kurgu, Gizem, Polisiye, Komedi-drama
Uzunluk: Toplam 1 sezon 22 bölüm, her bölüm yaklaşık 40 dakika

10- Travelers

Konu: Gelecekte insanlığın nüfusu azalmış ve yok olma noktasına gelmiştir, gelecekteki bir grup insan zaman makinesi keşfeder ve “Travelers” adını verdikleri bir grubu geçmişe yollar. Travelers’ların amacı bu nüfus azalmasının nedenini bulmak ve geleceğe olan tehditleri ortadan kaldırmaktır.
Not: Detaylı ve spoilersız Travelers inceleme yazımız.

-Kimler izlemeli: Çoğumuz “12 Monkeys” filmini biliyoruzdur. Zamanda yolculuk ve bilim kurgu filmlerinin babasıdır kendisi, izlemediyseniz şu an gidip izleyin. Onu sevdiyseniz bunu da seversiniz. Bu arada 12 Monkeys dizisi de var ona yanaşmayın.
-Kimler izlememeli: 12 Monkeys filmindeki gibi beyin yakacak bir senaryo ve inanılmaz bir kurgu bekliyorsanız öyle olmayacak üzgünüm ama gayet akıcı ve bu türün en iyi dizisi diyebilirim

Oyuncular: Grant MacLaren – Eric McCormack
Marcy Warton – MacKenzie Porter
David Mailer – Patrick Gilmore

IMDB: 8
Tür: Bilim-kurgu, Aksiyon, Macera, Gerilim
Uzunluk: Toplam 2 sezon 24 bölüm(3.sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 40 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir