En İyi Netflix Polisiye Dizileri 2018

“Bu liste dizileri incelemek için değil, sadece size Netflix’te bulunan en iyi polisiye diziler i önermek için yazılmıştır.”

“Bu liste 2 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Sonradan çıkan dizileri listeye eklememizi isterseniz yorum yapabilirsiniz.”

En iyi Alternatif Polisiye dizileri derlediğimiz listemize de bakabilirsiniz. – Buradan

1- Broadchurch

Konu: İngiltere’nin küçük bir kasabası olan Broadchurch, Latimer ailesinin oğlunun trajik ölümüyle birlikte sarsılır. Bu gizemli ölümü araştırmak üzere 2 detektif atanır ve olayın arkasından beklenmedik sırlar açığa çıkar.
3. sezonda ilk 2 sezonun konusu biter ve sıradışı bir tecavüz vakası araştırılır.

Detayları için Broadchurch incelememizi okuyabilirsiniz.

Doctor Who’dan 10. Doktor olarak tanıdığımız David Tennant, Alec Hardy rolünde

-Kimler izlemeli: Tanıdığınız her karakterden şüphelenmek ve aynı zamanda ağır bir dram izlemek istiyorsanız kesinlikle izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Sherlock veya Elementary tarzında, her bölüm ayrı olayların incelendiği ve absürt detektiflik sergilenen dizileri arıyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Detektif Alec Hardy – David Tennant
Detektif Sergeant Ellie Miller – Olivia Colman
Beth Latimer – Jodie Whittaker

 • IMDB: 8.4 – Rotten Tomatoes: %93
  Tür: Polisiye, Gizem, Dram, Suç
  Uzunluk: Toplam 3 sezon 24 bölüm, her bölüm yaklaşık 45 dakika.

2- Mindhunter

Konu: Mindhunter 1970’ler Amerika’sında geçiyor, FBI’da çalışan Holden Ford ve Bill Tench psikopat ve ardışık katillerin (o zamanlar “seri katil” terimi daha oluşmamış) iç dünyalarını, psikoljilerini ve cinayet işleme motivasyonlarını araştırarak bu canilerin profillerini çıkarıyorlar ve bu sayede ileride gerçekleştirilme olasılıkları bulunan cinayetleri engellemeye çalışıyorlar.
Not:  Seri katil Edmund Kamper gerçek hayattan alınan bir karakter. 

-Kimler izlemeli: Psikoloji ile ilgili konular ilginizi çekiyorsa ve konusu derinlemesine işlenen bir polisiye dizi arıyorsanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Çok karizmatiğiz ve en küçük detaydan katili bulabiliriz mantığındaki çıtır çerez polisiye diziler arıyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Holden Ford – Jonathan Groff
Bill Trench – Holt McCallany
Edmund Kamper – Cameron Britton

 • IMDB: 8.6 – Rotten Tomatoes: %97
  Tür: Polisiye, Psikoloji, Suç
  Uzunluk: Şuan toplam 1 sezon 10 bölüm (yeni sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 50 dakika.

3- Sherlock

Konu: Sherlock aslında Sherlock Holmes filmlerinin ve kitaplarının modernize edilip, günümüze yedirilmiş bir uyarlamasıdır. Sadece bu yönüyle bile en iyi diziler arasında yer alması normal. Sherlock Homes ve yardımcısı Dr. John Watson’ın birbirinden esrarengiz olayları akıl almaz detaylarla çözmesini ve ana hikaye olan Prof. James “Jim” Moriarty ile Sherlock Holmes arasındaki büyük zeka savaşını bize sunuyor.

-Kimler İzlemeli: Hem çok zeki hem de çok fonksiyonlu bir sosyopat’ın karmaşık olayları ve cinayetleri çözdüğü eğlenceli bir polisiye izlemek istiyorsanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Konu itibariyle daha derin ve daha gerçekçi bir polisiye arıyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Sherlock Holmes – Benedict Cumberbatcatch
Dr. John H. Watson – Martin Freeman
Prof. James “Jim” Moriarty – Andrew Scott

 • IMDB: 9.2 – Rotten Tomatoes: %83
  Tür: Polisiye, Gizem, Suç
  Uzunluk: Toplam 4 Sezon 13 bölüm, her bölüm yaklaşık 90 dakika

4- The Sinner

Konu: Petra Hammesfahr’ın Aynı adlı romanından uyarlanan The Sinner; 8 bölümden oluşan, gerilim ve psikolojik öğeler içeren bir polisiye mini dizisi. Gergin bir atmosfer yaratmada(müziklerin de hakkını vermek gerek) ve oyunculuklar konusunda dizi gayet başarılı. Tekdüze bir hayata sahip, kendini eşine ve oğluna adamış olan Cora’nın kendini kaybederek birini öldürmesiyle hikaye başlıyor. Suçu gayet açık olsa da Dedektif Ambrose Cora’nın neden böyle bir suçu işlediğini anlamaya çalışıyor. Cora’nın hafızasının güvenilmezliği ve geçmişi ile işler sarpa sarıyor.

Cora Tannetti – Phoebe

-Kimler izlemeli: Gerilim unsurunun ön planda olduğu polisiyeleri izlemekten keyif alanlar hemen başlasanız iyi edersiniz !
-Kimler izlememeli: Daha çok suçun üstünde durulmasını seven ve katil bulmaya çalışanlar üzgünüm dizi pek de size göre değil.

Oyuncular: Cora Tanetti – Jessica Biel
Dedektif Ambrose – Bill Pullman
Phoebe – Nadia Alexander

 • IMDB: 8.2 – Rotten Tomatoes : %97
  Tür: Polisiye, dram, gerilim
  Uzunluk: Toplam 1 Sezon 8 bölüm(2. sezon şuan yayınlanmaya devam ediyor), her bölüm yaklaşık 40 dakika

5- The Blacklist

Konu: Raymond ‘Red’ Reddington dünyanın en çok aranan suçlularından biridir ve FBI’a kendi isteğiyle teslim olur. Reddington’ın elinde dünyanın en tehlikeli insanlarının bulunduğu bir liste vardır(The Blacklist burdan geliyor) fakat FBI’a yardım etmek için 2 şartı vardır; Dokunulmazlık ve FBI’da profil uzmanı olarak çalışmaya daha yeni başlayacak olan Elizabeth Keen. Burdan sonra Elizabeth Keen hem Reddigton’ın söylediği kurnaz ve tehlikeli katilleri, bilim insanlarını, politikacıları yakalamaya çalışacak, hem Raymond ‘Red’ Reddington’ın kendisine neden bu kadar düşkün olduğunu çözmeye çalışacak hem de 2 yıllık evli olduğu Tom Keen’in Reddington’ın söylediği gibi aslında düşündüğü kişi olup olmadığı konusundaki sır perdesini açmaya çalışacaktır.

blacklist

-Kimler İzlemeli: Polisiye sever her insanın izlemesi gerektiğini düşündüğüm, size her türlü duyguyu yaşatacak bir dizi. Eğer gizem, dram, gerilim, polisiye bir arada olup aynı zamanda yaratıcı bir senaryo arıyorsanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Dediğim gibi aslında her polisiye sever insanın izlemesi gerekiyor fakat beni irrite eden bir olay var, dizide Türkiye ile ilgili bir olay olduğunda Türkiye’yi bir arap ülkesi olarak göstermişler. İzleyemeyeceğiniz kadar rahatsız edici olarak düşünüyorsanız izlemeyin ama bu olay nadir gerçekleşiyor zaten.

Not: Detayları için The Blacklist incelememizi okuyabilirsiniz.

Oyuncular: Raymond ‘Red’ Reddington – James Spader
Elizabeth Keen – Megan Boone
Tom Keen – Ryan Eggold

 • IMDB: 8.2 – Rotten Tometoes: %89
  Tür: Polisiye, Gizem, Gerilim, Dram, Aksiyon, Suç
  Uzunluk: Toplam 5 sezon 111 bölüm(Netflix’te şuan için ilk 4 sezonu mevcut), her bölüm yaklaşık 40 dakika

6- Line of Duty

Konu: Klasik polisiye hikayelerinin aksine Line of Duty’de yozlaşmış polisleri tespit etmek ve yakalamak için kurulmuş AC-12 departmanında görev alan omiser Ted Hastings, Çavuş Steve Arnott ve Polis Memuru Kate Fleming’i konu alınıyor.
Her bölüm yeni kanıtlarla şüphelerin sürekli yön değiştirdiği ,karakter odaklı değil kesinlikle kanıt odaklı yol alan bir dizi.

lineofduty

-Kimler izlemeli: Artık klişeleşmiş polisiye konularından ve her bölüm farklı olayın çözüldüğü yüzeysel detektif hikayelerinden sıkıldıysanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Hızlı olaylar, bol cinayet ve kan bekliyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Steve Arnott – Martin Compston
Kate Fleming – Vicky McClure
Ted Hastings – Adrian Dunbar

 • IMDB: 8.3
  Tür: Polisiye, Gizem, Dram , Suç
  Uzunluk: Toplam 4 sezon 23 bölüm(5. sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 60 dakika

7- Luther

Konu: Luther özünde bildiğimiz sinir problemleri olan bir Sherlock Holmes. Bu yüzden önceden polis teşkilatından kovulan Luther ilk bölümde geri dönüyor fakat hala sevmekte olduğu eski sevgilisinin başkasıyla ilişkisini olduğunu öğrendikten sonra tekrar sinir problemleri başlıyor. Esrarengiz bir kız olan Alice Morgan’ın ortaya çıkmasından sonra bir yandan bol cinayetli, bol kanlı olayları derinlemesine inceleyen John Luther’ı izlerken aynı zamanda yaşadığı drama şahit olucaz.

luther

-Kimler izlemeli: Sherlock vari dizilerin eğlenceli havasından sıkılıp biraz daha kasvetli ve öfkleli detektif polisiye dizisi arıyorsanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Kasvetli bir polisiye değil daha eğelenceli ve vakit öldüreceğiniz bir polisiye arıyorsanız bu dizi size göre değil.

Oyuncular: DCI John Luther – Idris Elba
Alice Morgan – Ruth Wilson

 • IMDB: 8.6 – Rotten Tomatoes : %89
  Tür: Polisiye, Gizem, Gerilim, Dram, Suç
  Uzunluk: Toplan 4 sezon 16 bölüm(5.sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 50 dakika

8- Manhunt: Unabomber

Konu: Yaptığı bombaları posta yoluyla belli kişilere gönerip öldüren üstün zekalı bir kişinin nasıl yakalandığını konu alıyor. Unabomber yıllardır bomba patlatmamış ve 15 yıldır aranmasına rağmen bulunamamıştır, 3 yeni bomba patlatması ile birlikte araştırmaya Fitz lakaplı FBI suçlu profili uzmanı Jim ‘Fitz’ Fitzgerald’ın soruşturmaya katılmasıyla birlikte akılalmaz bir polisiye başlıyor.
Not : “Manhunt: Unabomber” gerçek olaylardan esinlenerek yapılmış ve içinde sistem eleştirileri bulunduran bir mini dizidir.

unabomber

-Kimler izlemeli: Kurgudan sıkılmış, gerçek olaylar arıyorsanız ve psikoloji, sistem eleştirileri gibi konular ilginizi çekiyorsa izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Her bölüm farklı olayların incelendiği dizilerden arıyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Jim ‘Fitz’ Fitzgerald – Sam Worthington
Ted Kaczynski – Paul Bettany
Natalie Rogers – Lynn Collins

 • IMDB: 8.2 – Rotten Tometoes: %93
  Tür: Polisiye, Psikoloji, Suç
  Uzunluk: Toplam 1 sezon 8 bölüm, her bölüm yaklaşık 40 dakika

9- Elementary

Konu : Yine bir Sherlock Holmes uyarlaması fakat bazı farklar ile; dizide Sherlock’un yardımcılığını üstlenen Dr. John Watson yerine Dr. Joan Watson diye bir kadın karakter yer alıyor ve bu karakter ile birlikte klasik Sherlock uyarlamalarından kendini ayırıyor. Kız arkadaşı olan Irene Adler’ın öldürülmesi ile her bölüm farklı olaylar ve bildiğimiz zeka küpü Sherlock, sürükleyici, eğlenceli ve bol sürprizli bir dizi sunuyor bizlere.

elementary

-Kimler izlemeli: Eğlenceli vakit geçirten, boş zaman öldürücü, rahatlatıcı ama zaman zaman da dikkat gerektiren mutlu bir polisiye arıyorsanız izlemelisiniz.
-Kimler izlememeli: Derin bir konu, her ayrıntısına kadar incelenen suçlar ve gerçekçi bir detektiflik hikayesi arıyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Sherlock Holmes – Jonny Lee Miller
Joan H. Watson – Lucy Liu
Irene Adler – Natalie Dormer

 • IMDB: 7.9 – Rotten Tomatoes: %97
  Tür: Polisiye, Gizem, Suç
  Uzunluk: Toplam 6 sezon 136 bölüm(Netflix’te şuan için 5 sezon var ve 7. sezon onayı alındı), her bölüm yaklaşık 40 dakika

10- Brooklyn Nine-Nine

Konu: İşte farklı bir polisiye, inanılmaz bir karakter komedisi ve kaliteli mizah. The Office’in polisiye versiyonu bildiğiniz. Soğuk ve duygularını gösteremeyen müfettiş Ray Holt, inanılmaz rahat ve komik detektif Jake Peralta, dürüst ve aşırı kuralcı detektif Amy Santiago, akıllı ve sert kişiliği ile detektif Rosa Diaz, Rosaya aşık olan safcık ve sakar detektif Charles Boyle, eşi ve kızına bağlı yeri geldiğinde çok sert yeri geldiğinde yumuşacık kalbiyle Terry Jeffords ile kesinlikle kaçırmamanız gereken bir dizi.
Not: Bölümlerin 20 dakika olması nedeniyle dizide hiç gereksiz bir dialog bulunmamakta.

-Kimler izlemeli: Kafa dağıtmak istiyorum, gülmek istiyorum ama arkada da o saçma gülme efekti olmasın istiyorum ve üstüne üstlük mizahı da kaliteli olsun istiyorum diyorsanız kesinlikle izleyin.
-Kimler izlememeli: Ben karanlık olaylar, zor vakalar, detektiflik ruhunu bana verecek bir dizi istiyorum diyorsanız size göre değil.

Oyuncular: Captain Ray Holt – Andre Braugher
Jake Peralta – Andy Samberg
Amy Santiago – Melissa Fumero
Rosa Diaz – Stephanie Beatriz
Charles Boyle – Joe Lo Truglio
Terry Jeffords – Terry Crews

 • IMDB: 8.3 – Rotten Tomatoes: %95
  Tür: Komedi, Polisiye
  Uzunluk: Toplam 5 sezon 112 bölüm(Netflix’te şuan için ilk 3 sezonu bulunmakta ve 6.sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 20 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın