Evil Genius inceleme ve konusu | Brian Wells’in intihar Banka Soygunu

En son Making a Murderer‘ı incelemiştik, aynı furyadan devam edelim istedik. Yine polisiye odaklı bir belgesel ile karşınızdayız. Nedense Evil Genius: the True Story of America’s Most Diabolical Bank, Making a Murderer kadar popüler olamadı. Fakat bana göre polisiye kalitesiyle ve kurgusuyla Making a Murderer’dan daha başarılı bir belgeseldi. Bu yüzden de Evil Genius inceleme yazımız ile karşınızdayız.

Evil Genius konusu

Evil Genius

Evil Genius – Brian Wells

Pizza dağıtıcısı olan Brian Wells banka soyar. Banka soygunu sonrası Brian Wells’in üzerinde bomba olduğu anlaşılıp polisler tarafından sıkıştırılır. Brian Wells bomba imhası için polise belli talimatlar verir. Buraya kadar düşünülen şey Brian Wells’e bomba takılıp zorla banka soydurulduğudur. Bomba imha ekipleri olayı çözemez, bomba patlar ve Brian Wells orada ölür. Daha sonra anlaşılır ki Brian Wells bombayı kendi üstüne bilerek bağlamıştır ve soygunu o düzenlemiştir. Evil Genius işte bu olayın perde arkasını anlatıyor.

Evil Genius inceleme

Netflix gerçekten “true crime” serilerinde üst düzey bir noktada. Çok güzel bir gidişat yakaladı ve buradan devam ediyor. Örnek olarak; Evil Genius, Making a Murderer, Manhunt: Unabomber verilebilir.

Evil Genius - Marjorie Diehl-Armstrong

Evil Genius – Marjorie Diehl-Armstrong

Aslına çok söylenecek bir şey yok çünkü genel hatlarıyla Making a Murderer incelemesinde söylediklerimiz bunun için de geçerli. Ama şunu söyleyebilirim, izlerken bu belgeselin yapımcısının gerçekten emek verdiğini ve yıllardır bunun üzerinde çalıştığını ayrıca tarafsız davrandığını oluşan dialoglardan hissedebiliyorsunuz.

Making a Murderer daha profesyonel görünüşte ve amacı sistemi eleştirmekti. Burada ise daha samimi ve izlerken gerçekten 2003’te olayı birincil yaşayan insanların duygularını hissedebildiğiniz, hatta röportajı yapan kişinin bile ne düşündüğünü kavrayabildiğiniz bir yapım ortaya çıkmış.

Evil Genius fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın