Extinction / Tükeniş inceleme

Netflix’in yeni bilim-kurgu denemesi Extinction incelemesine hoşgeldiniz. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu incelemeyi spoilerlı ve spoilersız olarak yazıcam. “Ne Anlatıyor?” bölümünden sonraki kısımlar spoilerlı olacak, eğer isterseniz filmi izledikten sonra gelip spoilerlı incelemeyi de okuyabilirsiniz.

Extinction konusu

Bir aile babası olan Peter(Michael Peña) her gece rüyalarında dünyayı uzaylıların işgal ettiğini görür ve bir süre sonra bu olaylar gerçekleşir. Biz de Peter’ın ailesini dünya dışı istiladan korumaya çalışmasını izleriz. Spoilersız olarak söyleyebilceğim kadarıyla konu aslında bu fakat içinde büyük bir sürpriz barındırıyor. Aslında sırf bu yüzden inceliyorum bu filmi. Fikir olarak çok iyi, işleniş olarak yavan bir film. İzledikten sonra göreceksiniz senaryonun aslında nasıl bir kapasiteye sahip olduğunu. Buna karşın filmde neden olur bilinmez, bu fikir olabildiğince yüzeysel bırakılmış.  Yapsaydınız şunu mini dizi, bize olayların arka planını gösterseydiniz dolu dolu. “İzlenir mi?” sorusuna gelirsek, evet izleyin ama büyük umutlarla değil. Bunun dışında oyunculuklar ortalama, düşük bütçeden kaynaklı olarak CGI yine ortalama. Uzun lafın kısası seyretmekte fayda var diyip spoilerlı incelemeye geçelim.

Spoilerlı Extinction İnceleme

Tekrar söylüyorum, izlediğinizi varsayıyorum ve spoilerlı incelemeye başlıyorum. Fark ettiğiniz gibi gayet orijinal bir fikri var filmin. Dünya’da yaşayan insanlar olarak tanıdıklarımız aslında geçmişlerini unutmak için hafızalarını sıfırlayan sentetikler, istilacılar ise insanlar. Sentetikler insanları Dünya’dan kovmuş ve insanları Mars’ta kolonileşmeye zorlamış daha sonra insanlar Dünya’yı geri almak için sentetikleri öldürmeye gelmiş. Üstüne üstlük Peter’ın gördükleri aslında rüya değil hatta gelecekte bile değil, geçmişte yaşanan silinmiş hatıralarmış. Fikir inanılmaz hatta gördüğüm en iyi plot twist’lerden biri. Ama bu kadar mı kötü işlenir arkadaş, ne kadar yüzeysel bir filmdir bu. Dialoglar boş, aksiyon boş, arkaplan boş. Evet sentetikler Dünya’yı ele geçirmiş anladık da; nasıl geçirmiş? Bir anlatsaydın sevgili yönetmenimiz Ben Young. Bir bilim-kurgu hayranı olarak bu kadar güzel bir fikrin böyle heba edildiği başka bir film izlemedim(gerçi bir de Chronicle vardı) Ayrıca insanlar neden uzaylı kıyafetiyle geldi sayın senaristler, tamam uzun zaman geçmiş Dünya atmosferi zarar verir mi tam bilmiyorlar, orayı anladık. Gönderin normal uzay kıyafetiyle falan, arkadaki dikenler ne yani. Sürpriz yapmak istiyorsunuz, aaa uzaylı kıyafetlerinin içindekiler insanmış dememizi istiyorsunuz ama olmuyor.

Fragman

  • IMDB: 5.8 – Rotten Tomatoes: %33 (hak ettin sen bu notları)
    Tür: Bilim-kurgu, Gerilim
    Uzunluk: 95 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın