Fantastik Canavarlar 2 inceleme | The Crimes of Grindelwald

16 Kasım 2018 tarihi ile birlikte Fantastic Beasts 2 vizyona girdi. Öncelikle bu incelemeyi bir Harry Potter / Wizarding World hayranının, bir Potterhead‘in yazdığını bilmenizi istiyorum. Çünkü film olmamış. Yorumlara gidip “Sen anlamamışsın, sen kitapları okumamışsın, okusan anlardın.” falan yazmayın. Kitapları, filmleri, yan kitapları, Pottermore makalelerini, E-Kitap’ları yani Wizarding World ile ilgili her şeyi yalayıp yutmuş bir kişiliğim. Ayrıca bu film incelemesi ağır spoiler içerebilir baştan uyaralım. Filmin en problemli olan yerini “Credence’ın Kim Olduğu Sorunsalı” alt başlığında işledik, okumanızı tavsiye ediyoruz.

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald konusu

Fantastik Canavarlar ilk filminin sonunda Percival Graves karakterinin aslında Gellert Grindelwald olduğunu anlıyoruz  daha sonra Macusa ve Newt Scamander eşliğinde Gellert Grindelwald hapse atılıyor. Bu sırada da Credence(Obscurial) kaçar. Fantastik Canavarlar 2 ise Gellert Grindelwald’un kaçması ile başlıyor. Paris’e, Credence’ı bulmaya ve kendi safına katmaya gidiyor. Albus Dumbledore‘da Newt Scamander’ı Paris’e gitmek konusunda ikna eder ve iki taraf arasında bir yarış başlar.

fantastik canavarlar 2

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald inceleme

Öncelikle en baştan, yani filmin isminden başlayalım; “Grindelwald’ın Suçları” Filmin ismi ile içeriği arasında en ufak bir alaka yok. Biz biliyoruz ki Gellert Grindelwald Hitler’den esinlenilerek yaratılan bir karakter ve bunun üzerine gerçekten gidilmiş. İnsanları manipüle etme konusunda, konuşmalarında, kitle kontrolünde mükemmel bir karakter. Ama isme baktığımızda Gellert Grindelwald’ın amaçları uğruna belirli suçlar işlediğini ve bol aksiyonlu bir film izleyeceğimizi düşünüyoruz. Öyle olmuyor, Jacob Kowalski ile Queenie ve Newt ile Tina arasındaki ilişkilerle tam bir pembe diziye dönüşüyor Fantastik Canavarlar.

Filmin başında Gellert Grindelwald’un kaçışını görüyoruz. Samimiyetle söylüyorum şu ana kadar gördüğüm en iyi film açılışlarından biri. İlk 10 dakika öyle etkileyiciydi ki bizi inanılmaz bir filmin beklediğini düşünüyordum. Olmadı öyle. Beklentiyi çok arttırdılar, karşılayamadı.

fantastik canavarlar 2

Fantastik Canavarlar 2 kesinlikle bir geçiş filmi olmuş. Bu filmi izlemesek ve Fantastik Canarvarlar’ın 3.filmine girsek muhtemelen hiç eksiklik hissetmeyiz. Zaten problem burada başlıyor. Filmin anlattığı şeyi size 2-3 cümle içinde anlatabilirim. Çünkü bu film Harry Potter hayranlarının, eski yüzleri görüp duygulanması için yazılmış gibi. Fanlar üzerine çok oynamışlar, ülkemizde milliyetçi duyguları sömüren filmler ile aynı mantıkta işliyor diyebilirim. En basitinden Nicolas Flamel‘i örnek verebilirim. Görünce çok mutlu oldum, yanımdakileri dürttüm ama hikayeye bir etkisi var mı? yok.

Rotten Tomatoes‘tan aldığı %45 lik not ile Harry Potter filmlerinin gördüğü en düşük puanı almayı da başardı. IMDb‘de ise 7.5 ortalaması var. Tabii IMDb’nin normal izleyiciler tarafından oylandığını, Rotter Tomatoes’un ise eleştirmenler tarafından oylandığını düşünürsek filmin fan kitlesine oynadığını da söyleyebiliriz.

Fragmanlarda Nagini‘yi gördük. Kendisi bir Maledictus‘muş. Ben size hemen açıklıyorum. Animagus‘u bilirsiniz, işte bunun lanet hali. X kromozomuyla taşınan, anneden çocuğa geçen bir kan laneti. Animagus’tan farkı ise bir süre sonra insan haline geri dönememek. Muhtemelen ileriki filmlerde çok büyük bir rol oynayacaktır kendisi, özellikle Credence ile yakın ilişkileri bulunuyor. Tahminlerimize göre 5.filmde Tom Riddle‘ı göreceğimiz için Nagini’nin rolünün büyük bir yer kapladığını söyleyebiliriz. Peki bu filmdeki yeri nedir? Fragmanda o kadar heyecanlandık Nagini için. Bu filmde rolü yok kendisinin, en ufak bir etkisi yok hikayeye. Tanıttılar ve bitti. Film gerçekten karakter tanıtımı sadece, ben bunları Harry Potter wikia sitesinden de okuyabiliyorum.

fantastik canavarlar 2 nagini

Kurguda bir gariplik var. Hızlı geçişlere sahip, uzun dialoglar ve en önemli sorun çok fazla yeni karakterin olması. Üstüne üstlük bu yeni karakterlerin hepsinin ilişkilerini de vermeye çalışmış. Bununla bir derdim yok. Her zaman karakterlerin altı doldurulmalı zaten. Ama 5 filmlik bir seri ve sen bu karakterlerin hepsini 2.filmde tanıtmaya çalışmışsın. Ortaya yavaş, ağır bir film ortaya çıkmış.

Minik bir problem daha var. Belki de ben kaçırmışımdır, okuyan arkadaşlar bunu doğrularsa sevinirim. Filmin bir sahnesinde Newt’un Burnuk’u accio büyüsü ile çektiğini görüyoruz. Accio canlılarda kullanılamazdı hani? Belki ben yanlış gördüm, belki de elindeki bir nesneye accio büyüsü yapmıştır. Umarım öyledir.

Detaylı Queenie twisti incelememizi de okuyabilirsiniz: İnceleme

Credence‘ın Kim Olduğu Sorunsalı

Credence’ın kim olduğu tam bir muamma. Önce Corvus Lestrange, yani Leta Lestrange‘in kuzeni olarak düşünülüyor. Fakat Leta’nın onu yanlışlıkla öldürdüğünü söylediğinde bu teori ortadan kalkıyor. Büyük bomba ise filmin sonunda Gellert Grindelwald tarafından patlatılıyor, Credence aslında Albus Dumbledore’un kayıp küçük kardeşi Aurelius Dumbledore‘muş. Buradaki büyük sorunu size anlatayım; Credence 1907-1908 arasında Dünya’ya geldi. Fakat Percival Dumbledore, yani Albus Dumbledore’un babası 1890’lı yıllarda Azkaban‘a kapatılıyor ve daha sonra orada bilinmeyen bir tarihte ölüyor. Kendra Dumbledore ise 1899’da Ariana Dumbledore tarafından öldürülüyor(Bu hikayeyi aşağıda açıklarım) Anne ölü, baba Azkaban’da bu çocuk nasıl doğdu? Grindelwald’un yalan söylemiş olma olasılığını alırsak bu sefer film açısından anlamsız olur. Sonraki filmlerde “Yalan söyledim ehe ehe” gibi bir senaryo düşünmek istemiyorum açıkçası. Tatmin edecek bir cevap gelir umarım sonraki filmlerde. Burada da gördüğünüz gibi bu olay da cevapsız kaldı. Dediğimiz gibi yavan bir geçiş filmi.

Bu teoriye devam edelim ve Percival Dumbledore’un hikayesini biraz eşeleyelim. Ariana Dumbledore 6 yaşında iken Ariana’nın büyü yaptığını gören 3 Muggle tarafından saldırıya uğrar. Percival’da tahmin edebilceğimiz gibi kızını korumak için bu 3 Muggle’a saldırır ve Azkaban’a yollanır. Ariana bu olaydan sonra büyü gücünü baskılar. 14 yaşında iken bu baskılanmış gücünü kontrol edemez ve bir patlama ile annesi Kendra’yı öldürür. Şimdi bu baskılanma olayında bir duralım, çünkü Credence’da aynı şekilde üvey annesi Mary Lou Barebone tarafından büyü gücü baskılanmış bir kişi. Zaten Obscurial tanımı da tam olarak bu. Hal böyle olunca ikisi arasında bir bağlantının olma olasılığı da artıyor.

fantastik canavarlar 2

Oyunculuklar

Oyunculara gelelim artık. Geller Grindelwald Johnny Depp tarafından canlandırılıyor. Son zamanlarda kötü filmlerde yer alsa bile tecrübesi yeterli kendisinin. Normalde gördüğümüz abartılı oyunculuğundan çıkmış ve gayet yerinde bir oyunculuk sergilemiş. Burada David Yates‘in Johnny Depp’i biraz törpülediğini düşünebiliriz.

Genç Dumbledore ise Jude Law ile hayat buluyor. Üzerine konuşulacak bir şey yok. Çünkü çok fazla görmüyoruz kendisini ama ben Jude Law’un tüm oyunculuk performanslarını seviyorum. Bu role de çok yakışmış. Kalan aktörleri zaten Fantastic Beasts’in ilk filminde gördük ayrıca Ezra Miller yine harikalar yaratıyor. Büyüleyici bir oyuncu gerçekten.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın