Final Space inceleme | 2018’in En iyi Bilim Kurgu Animasyon Dizisi

İnsan bir kere Rick and Morty tadınca diğer çizgi filmleri izlemekte zorlanıyor. Örnet olarak Disenchantment’ı verebiliriz. Çok yavaş, sıradan ve basit gelmişti, oysa ki bu yapım gayet iyiydi. Ama Rick and Morty çıtayı çok yükseklere çıkarttı, işte şimdi inceleyeceğimiz yapım bu çıtayı yakalamış. Yaratıcı senaryo, kaliteli çizimler, mükemmel bir seslendirme. Aynı zamanda En iyi Bilim-kurgu dizileri listemizde 4.sırada, karşınızda Final Space incelememiz.

Final Space konusu

final space

Gary uzayda özel bir geminin içinde mahkum edilmiş sıradan bir insan(ne kadar kendini geminin kaptanı sansa bile). Bir gün yine geminin içinde kurabiye araklamaya çalışırken tatlı mı tatlı yeşil bir uzaylı dışarıda belirir ve Gary onun adını Mooncake koyar. Gary’nin bilmediği şey ise Mooncake’in aslında duyguları olan bir gezegen yok edici silah olduğu ve onu arayan tehlikeli uzaylıların varlığıdır. Gary burdan sonra Mooncake’i korumak için türlü maceralara atılacaktır. (Kaynak: Netflix Bilim Kurgu dizileri)

  • IMDB: 8.4 – Rotten Tomatoes: %70
    Tür: Fantastik, Bilim-kurgu, Komedi, Macera-aksiyon, Animasyon
    Uzunluk: Toplam 1 sezon 10 bölüm(2. sezon onayını aldı), her bölüm yaklaşık 20 dakika

Final Space inceleme

Dizinin en inovatif tarafı Gary’nin son dakikalarını gösteren bölüm başlarındaki kısa sekanslardı. Yaklaşık 1 dakikalık uzunluklarına rağmen kurgusu ve dialogları o kadar iyi ki akıcılığı büyük oranda arttırıyor.

final space

Rick and Morty’nin nihilistik yapısından sonra Final Space’i izlemek insanın içini ısıtıyor. Çünkü kendisi içinde arkadaşlık, yalnızlık, romantizm, dram, komedi, bilim-kurgu ve fazlasını barındırıyor. Bu yönüyle kesinlikle herkese hitap eden bir yapım. Hatta Gary ve Mooncake’in tanışma dialoglarını yazıyorum aşağıya, sadece ona bakarak Dünya’nın en tatlı dizilerinden biri olduğunu anlayabilirsiniz.

+Whoo!
-Oh! It’s an alien on my face! It’s an alien on my.. — it’s a face alien! Aaaahh!
oh… You’re not a face-eater, you’re a face-hugger.
+chookity !
-I need a face-hugger in my life.

Seslendirme kadrosuna gelirsek inanılmaz isimler karşımıza çıkıyor. Dizinin yapımcısı Olan Rogers Gary Goodspeed’i canlandırıyor. David Tennant dizinin kötü karakteri Lord Commander’a ses veriyor, her duyduğunuzda Doktor’u hatırlıyorsunuz. Conan O’Brien, Coty Galloway, Tika Sumpter dizinin seslendirmen kadrosunda yer alan isimler.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın