Hakan: Muhafız inceleme | The Protector Nasıl Olmuş ?

Üst Not: Normalde daha fazla gömebilirdim ama nedense kıyamadım. Böyle yapımlar çıkara çıkara güzel işler yapmaya başlayacağız. Hem iyi yaptığı şeyler de yok değil. Siz izleyin, izlememezlik yapmayın. İzlemesi zevkli ama sonra üzerine pek düşünmeyin yani.

14 Aralık 2018, heyecanlı bir gün. Çünkü ilk Türk Netflix dizisi “The Protector” yayına girdi. Aynı zamanda fantastik bir dizi. 2 kavrama da uzak bir milletiz. Bu yüzden mutluydum ama bir yandan da kötü olacağını düşünüyordum. Yani beklentilerim düşüktü. 10 bölümlük sezonu bitirdim ve yanlış düşündüğümü anladım. Belki mükemmel değil, ama ortalama üstü olduğu kesin(Kesin biraz abartı oldu). Bir Şahsiyet kalitesi beklemeyin ama birçok yabancı süper kahraman dizisine de taş çıkartabilir(Bu da biraz abartı oldu). Bu arada belirtelim, bu dizi N. İpek Gökdel‘in “Karakalem ve Bir Delikanlinin Tuhaf Hikayesi” adlı fantezi romanından uyarlamadır. O zaman Hakan: Muhafız incelememiz başlasın. (Spoilersız ve Spoilerlı bölümler ayrı, oyunculukları yazdığımız bölümden sonra spoilerlı incelememiz başlıyor.)

Hakan: Muhafız konusu

Hakan, bir antikacının oğludur. İşsiz, fakir ve sıradan bir hayat yaşarken bir kadının eski bir gömleği sormasıyla hayatı değişir. İstanbul‘u, Ölümsüz‘lere karşı koruyan Muhafız sorundan geldiğini öğrenen Hakan önce kaderini reddetse bile, daha sonra bu kutsal görevi yerine getirmeye çalışacaktır.

hakan muhafız

Hakan: Muhafız inceleme (Spoilersız)

Bir televizyon dizisi olmamasının artılarını taşıyor. Küfürler sansürsüz, kan sansürsüz, insanlar bira içiyor ve sevişiyor. Üstelik bölümler 40 dakika. Tüm bunlar sayesinde rahatlıkla söyleyebilirim, Türk televizyon dizilerini izleyebiliyorsanız, Hakan: Muhafız’ı baya seversiniz. Tabii ki sadece bu özellikler dizinin iyi olmasını sağlamıyor ama artı puan getiriyor.

Genel itibariyle beğendimi(Türk dizisi için sölüyorum, yoksa yüzüne bakmam) söyleyebilirim. Akıcılığı güzel, senaryo güzel ama eksiklikler var, oyunculuklar idare eder. Mekan seçimlerinin özenle yapıldığı belli, hem İstanbul’u tanıtıyor hem de diziye güzel bir görsellik katıyor. En başarılı konusu ise müzikler olmuş diyebilirim.

Görsel efektlere çok laf edilmiş. Evet, kötü ama göze batmıyor. Eleştirmen edasıyla izlemediğiniz sürece rahatsız etmez; 2 sahne hariç. Ama spoiler olur diye söyleyemem. Dizinin en başarısız olduğu konu CGI, en azından çok sahnesi yok.

hakan muhafız

Hakan: Muhafız Oyunculuklar

Hakan Muhafız rolünde Çağatay Ulusoy iyi işler başarmış. Hatta Çağatay Ulusoy kariyerinin en iyi oyunculuğunu sergilemiş bizce. Karakter biraz dengesiz, duygusal durumu çabuk değişen, çapkın aynı zamanda kindar; yani oynaması zor bir kişilik. Bunun altından başarıyla kalkmış. Genel olarak kimsenin kötü oyunculuk sergilediğini düşünmüyorum. Ama ortalama üstü performans veren pek kişi yok.

Başlarda en fazla gözüme batan kişi Leyla rolü ile Ayça Aysin Turan oldu. Dizide var olan hafif Amerikan vari dialogların çoğu Leyla karakterine verilmiş. Yabancı dizide izlediğimizde normal gelen şeyleri bir Türk dizisinde izleyince garipsedim. İlk başta kötü oynadığını düşündüm ama daha sonra alıştım ve ortalama bir iş çıkardığı kararına vardım. Bu söylediklerimi Zeynep rolünde Hazar Ergüçlü için de düşünüyorum.

Kemal rolünde Yurdaer Okur çok sade bir iş çıkartmış, zaten adam Yurdaer Okur, söylenecek pek bir şey yok. Bu yüzden gelelim Mazhar karakterine. Dizide en yorumlayamadığım oyuncu Mehmet Kurtulus oldu. Çünkü karakter normal değil. Karakter o kadar garip ki, oyunculuğu abartı mı yoksa normal mi karar veremedim. Oyunculuğu da garip. İkisi de garip olduğuna göre güzel oynamış herhalde, anlayamadım.

Faysal rolünde ise Okan Yalabik var. Karakter inanılmaz klişe ve ben bu klişeliği sevdim. Motivasyonunu da sevdim. Ve tüm bunlara göre karakter olması gereken gibi yazılmış ve oynanmış. Genelde aynı duygu durumunda, nadiren duygusal çıkışları oluyor ve biz bu duyguları Okan Yalabik’tan aldık.

hakan muhafız

Hakan: Muhafız inceleme (Spoilerlı)

Çok tahmin edilebilirdi. Faysal’ın Leyla’ya verdiği kolyenin aslında yüzüğün taşı olduğu, Faysal’ın Ölümsüz olduğu çok belliydi. Ölümsüz’ün motivasyonunu bilmiyorduk sadece ama yine tahmin edilebilirdi. Sürekli Rüya‘dan bahsediliyordu. Bu yüzden olması gereken heyecan bende oluşmadı.

Karakter arkaplanları çok kısıtlı verilmiş. Ben özellikle Mazhar karakterinin arkaplanını çok merak ediyordum. 2 dakikalık bir sahne ile Faysal’ın Mazhar’ın ailesini öldürdüğünü ve onu kendine bağladığını görüyoruz. Ama mazhar’ın mazoşist olduğunu da biliyoruz. Çok daha derin bir hikayesi olabilirdi.

Tılsımlı bir gömlek var. Aşırı önemli görüyorsunuz bunu. Muhafız bunu kullanarak İstanbul’u kurtaracak. Ama nedense antikacı dükkanının deposunda tutuyorsun. Hançer müzede duruyor, lazerlerle korunuyor. Yüzük yıllarca Ayşe‘nin ağzında beklemiş. Gömlek ise karton kutuda.

Ölümsüz Hakan’ın babası Muhafız Murat‘ı öldürüyor. Gömlek banyoda asılı duruyor. Zaten gömleği niye çıkartıyorsunuz, dursun işte içinde. Tılsımlı aletlerin arkaplanı da yok. Neyse konuya dönelim. Murat’ı öldürdün, gömlek banyoda. Gidip alsana be adam. Öldürebildiğine göre belli ki üzerinde değil işte. Onu geçtim, tüm amaç Muhafız’ın kanı ise Murat’ın kanını niye almadın?

Gazeteci Yasin, bu kadar tehlikeli gördüğü bir adamı izlediğini neden Hakan’a söylüyor. Adam onun koruması, hemen nasıl güvenip yardım istersin. Bu şehirde polisler ne yapıyor, en basitinden bir polis memuru patladı bildiğin, şehrin ortasında keskin nişancı kurşun yağdırdı. Müzeden aşırı değerli bir hançer çalındı, çalanlardan biri yakalandı ve ne olduğu belirsiz bir adam “Bağlantılarım var benim” diyerek onu içerden çıkardı. Kapalı bir odada gaz ile adam öldürmek istiyorsun ama odada havalandırma var, bu nasıl bir hata acaba. Ben 2.sezon biraz daha fazla karakter detayı ve daha az senaryo hatası istiyorum.

Hakan: Muhafız Fragman

  • Yönetmen: Can Evrenol, Umut Aral, Gönenç Uyanık
  • Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
  • Tür: Dram, Aksiyon, Fantastik
  • IMDb: 8.9 (Şuanlık)
  • 2.sezon incelemesi için buraya

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın