Harry Potter Kitap ile Film Arasındaki Farklar

7 kitaptan 8 film çıkarıldı ve yine de çoğu şey eksik. Harry Potter evreni o kadar büyük ve detaylı ki 8 film bunu aktarmaya yetemedi. Filmler sadece Harry’nin hikayesine odaklandı fakat Harry Potter’ı asıl sevdiren şey yan karakterlerin detaylı hikayeleriydi. Öyle ki Harry bile arka planda kalırdı zaman zaman. Biz de bu kitap-film farklılıklardan bazılarını sizlere vermek istedik. Tabii ki hepsini yazmaya ne zaman yeter ne de hepsini tek tek bulabilirim. Bu yüzden ana başlıklarıyla verdim. Keyifli okumalar.

10. Harry Potter ve Lilly Poter’ın Göz Renkleriharry potter - lily potter eyes

Filmlerde çoğu şey ya hiç verilmedi ya da eksik verildi, göz renkleri hariç. Bu göz rengi olayı tam olarak aktarıldı fakat sadece dialog olarak. Yukarıdaki resime bakarsanız sorunu fark edersiniz. Harry’nin gözlerini annesinden aldığı çoğu kez dile getiriliyor hem filmlerde hem de kitapta. Özellikle Severus Snape tarafından. Fakat romanlarda Harry’nin gözleri açık yeşil iken, filmde Daniel Redcliff’in gerçek göz rengi korunmuş ve mavi olarak kalmış. Sadece o değil, Lilly’nin göz rengi de yeşil değil, yeşili geç mavi bile değil. Kahverengi. En azından birini tuttursaydınız.

9. Dumbledore’un Kişiliğidumbledore

Potterhead’lerin ilk farkettiği şeylerden biridir bu. Michael Gambon’un Dumbledore’u romandakinden çok daha farklı. Romanda her duruma karşı hazırlıklı, hazır cevap ve en önemlisi sakin yapılı bir adam Dumbledore. Fakat filmlerde öyle değil. Hatta Ateş Kadehi’nde hatırlarsanız; dünyanın en saçma sahnesi var.“Did you put your name in the Goblet of Fire?” diye Harry’e bağırıp yakalarını tutan bir Dumbledore var filmde. Bu kadar değiştirmeseydiniz keşke, abartmışsınız.

8. Afacan Hayalet Peeves Nerede ?peeves

Filmlerde dikkat çeken bir diğer eksik, Peeves’in ikonik karakteriydi. ‘Felsefe Taşı’ dan ‘Melez Prens’e kadar, her zaman Altın üçlümüz için işleri zorlaştırdı. En basit işleri bile. Esprili ve şakacı kişiliği ile filmde eksikliği hissedilen bir karakter.

7. Ev Cini Winky Nerede ?winky

Ateş Kadehi’nde, Barty Crouch’ın ev cini(elf) olan Winky, Barty Crouch Jr.’ın Polyjuice iksiri ile Mad-Eye Moody’e dönüştüğünün öğrenilmesinde büyük bir rol oynadı. Aynı zamanda Hermione’nin köleleştirilmiş elfleri görüp, bu duruma farkındalık yaratmak için kurduğu Society for the Promotion of Elfish Welfare(S.P.E.W) [E.R.İ.T (Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu)] hikayesi içinde büyük bir rolü var. Hermione’nin ev cinlerinin köleliğine karşı kurduğu topluluk ve ev cini Winky’de filmlerde yer almayan kısımlardan.

6. Rita Skeeter Animagus Hikayesirita skeeter

Bu aslında çok büyük bir öneme sahip. Çünkü Rubeus Hagrid, Rita’nın Animagus olması yüzünden okuldan atılacaktı. Hagrid’in yarı-dev olduğunu Rita Skeeter yaydı. Rita bir böceğe dönüşebiliyordu. Çok küçük olması sebebiyle olmaması gereken yerlerde bulunabiliyordu. Ve bu sayede çok ünlü bir gazeteci oldu. Harry, Hagrid ve Hogwarts içinden de bu sayede bolca bilgi topladı.

5. Sir Cadogan Nerede ?sir cadogan

Hikaye için çok etkili olmasada, romanlarda öğrencilerin bolca etkileşime geçtiği bir karakter kendisi. Karakter derken, tablo demek istedim. Kendisi Wyvern of Wye denilen, King Arthur efsanelerindeki bir ejderha-yılan tarzı bir yaratığı yok eden olağanüstü cesur bir karakter. Biraz egoist, biraz heyecanlı ama özünde iyi bir karakter kendisi. Keşke filmlere de renk katabilseydi.

4. Ateş Kadehi Giriş Sahnesiates kadehi

Ateş Kadehi’nin en başı filme aktarması zor sahnelerden. Bu yüzden çoğu şey kaçıyor. Film, Frank Bryce’ın Wormtail ve Voldemort tarafından öldürülmesi ile başlıyor. Romanda ise Frank Bryce ikisine karşı koyuyor. Ayrıca Voldemort ve Wormtail arasında fazlasıyla dialog geçiyor romanda. Hatta Bertha Jorkins isminden de bahsediliyor. Filmde ise bu karakterin kim olduğu ve kayboluşu ile ilgili hiçbir şey verilmiyor. O zaman sorumuz gelsin; Bertha Jorkins Nerede ?

3. 1994 Quidditch Dünya Kupasıveela

Bu Dünya kupası aslında kitaplarda büyük bir yer kaplıyor. Okuması çok zevkliydi. Tabii ki filmlerde burayı aktarmak filmi çok uzatacaktı. Yan film yapsanız ne güzel izlerdik aslında ama yok diye de eleştirmeyeceğim. Fakat Veela’yı görsek fena olmazdı. Sonuçta Quidditch maçı izliyoruz az da olsa. Veela yarı insan büyülü bir varlık. Genç, güzel bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Beyaz-altın saçları ve ay parlaklığında ten rengi ile etkileyici bir varlık. Dünya kupasında Bulgar ulusal takımının maskotu olarak gözüküyordu. 2-3 saniyeliğine önümüzden geçse filmlerde kötü mü olurdu ? Veela Nerede ?

2. Kim Bu Regulus Black ?regulus black

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Regulus Black’ten (Sirius Black’in kardeşi) kısaca bahsetse de Harry, Ron ve Hermione, detayları kendi başlarına çözer. Bununla birlikte, kitapta Kreacher onlara Regulus’un hikayesini veriyor. Filmde, kitapla karşılaştırıldığında çok az Kreacher sahnesi var, bu yüzden filmde detayları da öğrenemiyoruz. Regulus Black’in hikayesini kesmek, karakter olarak ona daha az tanımamız ile sonuçlanıyor. Filmler için tamamen gerekli bir detay olmasa da, kesinlikle ilginç bir hikaye ve göze çarpan bir şekilde eksik olan bir hikaye.

1. Çapulcular HakkındaHarry potter kitap ve film fark

Hayranlar her zaman Sirius, James, Lupin ve Lily ve Hogwarts’taki zamanları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi severler. Filmler Harry’nin ebeveynleri ve Marauders’taki arka planların bazılarını içeriyor olsa da, pek çok an eksikti. Örneğin, The Order of Phoneix’te Snape’in kötü anıları Lily Potter hakkında hiçbir şey içermiyor. Kitaplarda, bu hatıra, Snape’in yanı sıra Lily’ye de çok fazla sahne veren önemli bir an. Film boyunca gerçekleşen Lupin ve Sirius gibi karakterlerle yapılan konuşmalardan birçok ayrıntı da filmlerde eksik.

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın