Hogwarts Dersleri | Kaçıncı Sınıfta Hangi Dersler Görülüyor ?

Bugüne kadar, dersler hakkında çok fazla yazı yazıldı. Bu yüzden derslerin içeriğini değil hangi yıllarda alındığının bir listesini yaptık. Eğer diğerini yapsak biraz çalmak gibi olurdu. Bu yüzden, derslerin içerik detaylarına BU adresten bakabilirsiniz. Gerçekten güzel yazılmış.

Hogwarts 1.Sınıf DersleriHogwarts Charms dersi

İlk sene öğrencilerin bir seçim şansı yoktur. Biri uçuş dersi olmak üzere toplam 8 ders almak zorundalar.

Büyü(Charms): Profesör Filius Flitwick tarafından verilir. Biçim değiştirme hariç tüm büyüleri kapsar. Genel büyü dersi olarak değerlendirebilirsiz.

Biçim Değiştirme(Transfiguration): Profesör McGonagall tarafından verilir. Cansız veya canlı bir objeyi, başka bir objeye döndürmeyi öğretir. Örnek olarak The Standard Book of Spells kitabında yer alan Avifors Büyüleri örnek verilebilir.

İksir(Potions): Profesör Snape tarafından verilir.

Sihir Tarihi(History of Magic): Profesör Binns‘in hayaleti tarafından verilir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Harry “Büyücülerin şimdiye kadar icat ettiği en sıkıcı şey” olarak betimliyor bu dersi. Benim tarih ile ilgili düşüncelerime de tercüme olmuştur bu sözleriyle. Hermione Granger ise bu derse bayılır, garip kız…

AstronomiProfesör Sinistra tarafından verilir. Muggle astronomisi ile aynı derstir. Tek fark 11 yaşındaki çocukları gecenin bir vakti sınıfa doldurup uyumamalarını beklemektir.

Bitki Bilimi(Herbology): Profesör Sprout‘un kendi serasında verdiği derstir. Hatta Adamotu(Mandrake) sahnesinden hatırlarsınız. Neville Longbottom’ın bu derse karşı ilgisini de Ateş Kadehi’nde görebilirsiniz. Hem büyülü bitkiler hem de Muggle bitkileri derste işlenir.

Karanlık Sanatlara Karşı Savunma: Hogwarts’ın en lanetli dersi. Karanlık yaratıklara ve büyülere karşı nasıl savunacağımızı öğretiyor. Bu dersin en tartışmalı yanı, hiçbir hocanın bu dersi 1 yıldan fazla verememesi. Zamanında Tom Riddele’ın bu dersin hocası olmak istemesi fakat olamamsı ile bu dersi lanetlemiştir.  Quirrell, Gilderoy Lockhart, Remus John Lupin ve Alastor Moody dersin bazı hocalarıdır. Daha sonra, Dünya’nın en iğrenç karakteri olan Dolores Umbridge derse girmiştir fakat Centaur’lar tarafından kaçırılmıştır. Prof. Snape‘de bu dersi anlatmıştır, dana sonra Dumbledore’u öldürüp kaçtığı için ders tekrar boş kalmıştır. Ardından bir ölüm yiyen olan Amycus Carrow, zaten sonrasında Hogwarts savaşı meydana geliyor.

Uçuş Dersleri: Hogwarts’ta Quidditch hakemi olan Madam Hooch tarafından verilir. Süpürge ile uçma öğretilir.

Hogwarts 2.Sınıf DersleriHogwarts Uçma Dersleri

2.sınıfta da aynı dersleri almaya devam ediyorlar. Üstte saydığımız, uçuş dersi dışındaki 7 dersi almaları zorunlu. Uçuş dersini ise isteyenler alabiliyor, genelde Quidditch takımında oynamak isteyenler bu derse devam ediyor. Ünlü Expelliarmus büyüsü bu sınıfta öğretiliyor.

Hogwarts 3.Sınıf DersleriHogwarts kehanet sınıfı

Bu sınıfta da 7 ana ders görülmeye devam ediyor. Buna ek olarak en az 2 tane seçmeli ders almalılar. Bu seçmeli dersleri aşağıda belirttik.

Arithmancy: Sayıların büyülü özellikleri tarzında bir ders. Geleceği sayılarla tahmin etmeyi öğretir. Çok az öğrenci bu dersi alıyor. Genelde bu öğrenciler inek tabirindeki öğrenciler oluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Hermione Granger bunlardan biri. Ders Profesör Vector tarafından veriliyor.

Büyülü Yaratıkların Bakımı(Care of Magical Creatures): Bu ders minnoş Rubeus Hagrid tarafından veriliyor. Sihirli yaratıkların bakımı, beslemesi onlara nasıl yaklaşılacağını öğretiyor. Tabii ders Hagrid tarafından verildiği için Hippogriff’ler dersin önemli bir konu başlığıydı.

Antik Rünler(Ancient Runes): Yüzlerce yıl önce cadılar ve büyücüler tarafından kullanılan eski runleri inceler. Profesör Bathsheda Babbling tarafından verilir.

Kehanet(Divination): Profesör Sybill Trelawney tarafından veriliyor. Profesör McGonagall’ın tanımladığı gibi, Kehanet sihrin en belirsiz dallarından biridir. Arithmancy dersinin aksine el falı, kristal küreler gibi hiç bilimsel olmayan yöntemler öğretilir.

Muggle Dersleri: Muggleborn’lar hariç tüm öğrencilere zorunlu bir derstir. Charity Burbage tarafından verilir.

Hogwarts 4.Sınıf Derslerihogwarts alastor moody

3. Sınıftaki 7 ana ders ve seçmeli dersler ile devam etmektedir. Seçmeli dersleri değiştirerek devam edersiniz. Çok bir şey bilemiyoruz, çünkü bu sırada Harry, Ejderhalar ile falan uğraşıyordu. Sayesinde okul yüzü görmedik. Harry’nin 4. senesinde Alastor Moody K.S.K.S dersi öğretmeni oldu.

Hogwarts 5.Sınıf Dersleri

Londra Harry Potter seti - Simya dersi

Londra Harry Potter Seti – Alchemy Sınıfı

5. Sınıf artık öğrencilerin geleceklerini düşündüğü ve yeteneklerini açığa çıkartmaları gereken yıldır. Öğrenciler bu yıl Ordinary Wizarding Level sınavına girip, yüksek not alıp, kalan 2 yıl için N.E.W.T.(Nastily Exhausting Wizarding Test)’de iyi bir not almaları gerekir. Buradaki başarılarıyla onlara özel dersler verilir. Örneğin, Seherbaz eğitimine hak kazanmak için bir öğrencinin en az beş N.E.W.T. konusunda beklentileri aşması gerekir. Yani bu yıl N.E.W.T isteklerinize göre O.W.L sınavına hazırlanıyor öğrenciler.

Hogwarts 6.Sınıf DersleriHogwarts Sınavı

Geçen sene girilen O.W.L sınav notları burada devreye girioyr. Bu sene artık 7 ana ders zorunluluğu kalkıyor ve öğrenciler N.E.W.T seviyesindeki derslerini seçiyorlar. Tabii isteklerine göre gidemiyorlar, O.W.L sonuçlarına göre bazılarına girip bazılarına giremiyorlar. N.E.W.T seviyesi dersleri hakkında çok bir bilgi yazmıyor fakat Simyacılık(Alchemy) bu derslerden biri.

Hogwarts 7.Sınıf Derslerihogwarts son yıl

Bizim okuduğumuz(veya izlediğimiz) Hogwart son yılı baya kötü geçti. Ölüm yiyenler cirit attı, ders dışında her şey yapıdı. Bu yüzden bu seneki müfredat ile alakalı çok bilgimiz yok.

Geçen sene alınana N.E.W.T seviye derleri alınmaya devam ediliyor. Buradaki başarılara göre mesleki eğitim diye tanımlayabilceğimiz bir program başlıyor. Baştada örneklendirdiğimiz gibi, seherbaz eğitimi için en az 5 N.E.W.T seviye dersinden başarılı olmalısınız.

Bu arada küçük bir not; bildiğiniz gibi bizim altın üçlümüz pek derse giremedi son senelerinde. Buna karşın Hermione sonraki yıl geri döndü, sınavlarına girdi ve mezun oldu. Harry ve Ron ise üşendiler. Şarşırmadık..

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

2 Responses

  1. SelenWeasley dedi ki:

    Sürekli Harry Potter kısmına bakıp duruyorum. Yenilerini yayınlayın artık, bayadır yok.

    • Can Akman dedi ki:

      Harry Potter evreni hakkında olabildiğince orijinal içerik üretmeye çalışıyoruz. Başka sitelerde yazılan yazılardan toplama yapanlar gibi olmayıp, az ama kaliteli içerik çıkarıyoruz. Bu yüzden süre uzayabiliyor ama yakında Harry Potter içeriği gelecek. Hatta sizin için Weasley ailesi hakkında bir yazı yazabiliriz 🙂 Twitter adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın