Hold The Dark inceleme | Netflix’in en karanlık filmi | Konu + Yorum

22 Eylül 2018 çıkışlı, yönetmenliğini Jeremy Saulnier’ın üstlendiği ve William Giraldi’nin Hold The Dark adlı eserinden Macon Blair tarafından uyarlanan Amerikan yapımı gerilim filmi Hold The Dark incelememize hoşgeldiniz. Bol eleştirili ve olabildiğince az spoiler vermeye çalışarak Hold The Dark inceleme yazımızı tamamlayacağız. Ama siz yine de izlemediyseniz bu yazıyı okumayın.

Baştan söyleyelim, eğer kitabı okuduysanız bol bol detay yakalayacak ve filmi seveceksiniz. Eğer okumadıysanız filmi çok dikkatli seyredip detayları bulmanız gerekiyor. Aralara serpiştirilmiş minik detaylar size istediğiniz cevapları veriyor. Ama olmamış işte, normal bir izleyici şu yazıyı okumadan o detaylara bakmaz bile. O kadar önemsiz gösterilmiş ki anlatamam. Normal bir izleyici muhtemelen “bu neydi? çok saçma, mantıksız. Anlamsız bir hikaye” tarzında düşüncelere kapılacak ve haklı. Çünkü ben de öyle düşündüm. Bu detayların olması güzel gelebilir, Donnie Darko izlemişseniz ve sevdiyseniz detay seven birisinizdir zaten. Ama bu film istediğini yapamamış. Sırf detay verdi diye filme güzel diyecek halimiz yok.

Hold The Dark

Hold the Dark konusu

Bir kurt sürüsü tarafından kaçırılan çocuğu bulmak için köye gelen bir avcının hikayesini izliyoruz. Kaçırılan çocuğun annesi Medora Slone bu avcıya mektup yazarak onu köye getiriyor. Babası ise bir savaşta asker. Avcı kurtları takip ederek çocuğu bulmaya çalışıyor fakat hikaye başladığı gibi sürmüyor ve çok farklı bir hal alıyor.

Hold The Dark

Hold the Dark yorum

Başta da belirttik. Filmi anlamak için ya kitabı okumalısınız ya da çok dikkatli seyretmelisiniz. Hatta 2 defa seyretmeniz iyi olabilir ama tavsiye etmiyorum. Çünkü bu işi kıvıramamışlar. İnternette başka incelemeleri okursanız “bazı insanlar anlamaz”, “sadece gerçek film severler anlayabilir”, “yılın filmi” tarzında cümleler var. İnanmayın. Bu adamlar muhtemelen “biz çok zekiyiz bakın anladık ama siz anlamadınız” kafasındalar. Bir filmi anlamak için detaylı bakmak güzel olabilir ama her bu tarz film iyi olacak diye bir şey yok. En güzel örneği de Hold The Dark olmuş. Çünkü bu film iyi falan değil.

Hold The Dark

Filmin yönetmenliği iyi bazı sahneler gerçekten kartpostaldan fırlamış gibi, atmosferi çok kuvvetli, müzikler gerilimi iyi veriyor. Renk paleti de aynı şekilde iyi ama filmdeki karanlık atmosferi vermek için o kadar karartmışlar ki bildiğin batırmışlar. Filmde toplam 5 dakika siyah ekrana baktım, abartmıyorum.

2 kere aynı yerden çocuk kaçırılmış zaten, bu olaylardan sonra da o yerin tepesine tüfekli adamlar dikilmiş. İlk duyduğumda “e polise gitseydiniz?” dedim ama sonra ortaya çıktı ki gelip 1 gün sonra gitmişler. Şimdi düşünelim 2 çocuk kayboluyor ve polis gelip “merhaba, güle güle” mi diyor? yemedik…

Filmde sürekli fısıldaşıyorlar, insanlar normal konuşmuyor bildiğiniz. Youtube da ASMR izliyormuşum gibi bir his kaldı içimde. İşte bunlar hep karanlık atmosferi seyirciye işlemek için yapılan abartı hareketler.

Hold The Dark

Çatışma sahneleri mükemmel, özellikle kanlı sahneler fazla iyi olmuş, başka bir filmde böyle kan görmedim. Adamlar harbi yapmış. Ama 10 polis, yerinden kımıldamayan 2 metrelik bir adamı vuramıyorsa bu saçmalıktır.

Sonu beklenmedik, zaten tahmin edebilseydik film bildiğin çöp olurdu. O konuda iyi ama motivasyon nerden geliyor belli değil. Arkaplan çok kısıtlı verilmiş, dediğim gibi sadece 2 saniyelik dialoglar ve arada 1-2 saniyelik gösterilen resimlerden bir background hikaye oluşturmanız gerekiyor. Olmamış, ne kadar düşünürseniz düşünün gerekli cevaplara sadece filmi izleyip ulaşamıyorsunuz. Kitabı okumak ŞART! Böyle olunca da insan diyor ki “kitabı okumak şartsa neden filme ihtiyaç duyduk?” Ben hiç bu kadar kısıtlı bir kitleye hitap eden bir film izlemedim.

Fragman

 

Oyuncular:
Medora Slone – Riley Keough
Russel Core – Jeffrey Wright
Vernon Slone – Alexander Skarsgård
Cheeon – Julian Black Antelope

  • IMDB: 5.8 – Rotten Tomatoes: %68
    Tür: Gerilim, Gizem
    Uzunluk: 2 saat 5 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. HeyyyDouglas dedi ki:

    Film bir garip. Sanki birkaç film var içinde böyle birleştirmişler. Sonradan baktım her yerinde bir ipucu varmış ama yani oha. Filmden zevk almak için sonradan araştırmak mı gerekiyor yani bence abartmışlar bu konuyu.

Bir cevap yazın