IO (2019) Netflix Film İncelemesi

io 2019 - Anthony Mackie

IO – Anthony Mackie

Jonathan Helpert‘ın yönettiği Distopik Netflix filmi “IO” 18 Ocak 2019’da yayına girdi. Tam bir hayal kırıklığı, eğer “izlesem mi?” merakı ile geldiyseniz hemen söyleyeyim; izlemeyin. Hatta size soran olursa da izlettirmeyin. Anlamsız bir boşlukta tam bir buçuk saat geçirmek isterseniz, izleyebilirsiniz.

IO (2019) Konusu

Dünya’nın atmosferi bilinmeyen bir nedenden ötürü toksik bir hal alır. Bu nedenle insanlık Jupiter’in bir uydusu olan “io”da kolonileşir. Bir bilim insanı olan Henry Walden(Danny Huston) ve kızı Sam Walden(Margaret Qualley) ise Dünya’yı iyileştirebileceklerine inanırlar ve Dünya’da kalırlar. Bir gün Micah(Anthony Mackie) adında bir adam gelir ve Dünya’dan kalkacak son gemiye gitmeyi önerir. Sam bu durumda ne yapacaktır ?

IO inceleme (Spoiler)

Gömmeden önce bu filme farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Olabildiğince farklı bakarsak eğer, belki elle tutulur bir şey çıkar ortaya. Bir kere filmin sonu yok ama ben bir yere bağladım. Çünkü film bağlamadı.

Micah bir konuşma yapıyor hatırlarsanız; insanların aslında 2 başlı, 4 bacak ve kollu olduğunu fakat tanrının insanları cezalandırmak için onları 2 ye ayırdığını anlatıyor. Ve eğer bir insan diğer yarısını bulursa, bunun her şeye çözüm getireceğini belirtiyor. Daha sonra Sam, Micah’a yakınlaşıyor ve birlikte olmak istediğini belirtiyor. Micah istemediğini söylüyor fakat Sam “Bunu yapmak zorundayız” diyor. Filmin bazı yerlerinde ise 1 rüya görüyoruz, Sam sahilde maskesiz duruyor. Çoğunda yalnız fakat birinde yanında bir çocuk var.

Şimdi olayları birleştirelim. Sam kendi yarısını bulduğunu ve bu kişinin Micah olduğunu düşünüyor. Onunla birlikte olursa doğan çocuğun tedavi olduğunu düşünüyor ve Micah ile sevişiyor. Tam gidecekken vazgeçiyor ve maskesini çıkartıyor, çünkü artık yaşamı getireceğine inanıyor. Micah gidiyor, Sam kalıyor ve ölmüyor. Çocuk doğuyor ve toksik ortamda maskesiz nefes alabiliyor. Böylece Dünya kurtuldu olley.

io 2019 netflix

Çok zorladım, yani filmin bir sona sahip olması için gerçekten zorladım. Bu en iyisi. Aslında ben bir inceleme sitesine sahip olmasam ve standart bir izleyici olsam size derdim ki “çöp”. Ama demeyeceğim, bu kadar kafa patlattığım film için size diyeceğim ki “vakit kaybı”. Daha iyi oldu bence.

2 kişi ile distopik Dünya filmi çekmiş adamlar. Bir buçuk saat boyunca hiçbir şey olmuyor. Sam babası hakkında sürekli yalan söylüyor ve 1 saat bunu herkesten saklamaya çalışıyor ama biz daha filmin başında anladık zaten onun öldüğünü. Micah hemen Henry’i arıyor, çünkü onun yüzünden burada kalmışlar. Hadi canım hiç anlamamıştık. Haberlere çıkmış bir bilim adamı, Dünya’da kalın diyor ve film bize bunu sürpriz olarak yedirecek. Filmde olacak her şeyi önceden biliyorsunuz.

Arı var, motorlar var, 2 tane insan bir tane de uçan balon ve karşınızda Netflix distopik Dünya filmi. Neden toksik bilinmiyor, hangi maddeden dolayı bilinmiyor. Dünya’da bazı noktalarda hala oksijen var fakat Dünya’da bir güvenli alan oluşturamıyorsun ve çözüm olarak bütün gezegen Jupiter’in uydusuna gidiyoruz. Yani gerçekten Dünya’da atmosferi temizlemek, io’da koloni kurmaktan daha mı zor?

Kaynaklarda filmin bütçesine dair bir bilgi bulamadım fakat baya düşük olduğunu tahmin ediyorum. Zaten 3 tane oyuncu var, görsel efekt bile yok. En azından düzgün bir hikaye anlatsaydınız yani. Metaforlarla falan insan ilişkilerine yönelmişsiniz ama kamu spotundan öteye geçmiyor. Yani Annihilation diye bir film de yaptınız siz, illa metafor yapacaksanız öyle yapın. Bunların suçlusu hep Netflix, yüksek bütçeli 1 film çıkartmak yerine düşük bütçeli 10 film yapma derdinde olunca işte; IO. (IMDB: 4.7 – Rotten Tomatoes: %57)

IO (2019) Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. Asena dedi ki:

    Annihilation ve Bir Box’tan sonra BİR DAHA NETFLİX FİLMLERİNİ İZLEMEK YOK diye yemin etmiştim. Öyle haklı bir yeminmiş ki bugün bu anladım. Kendi kafamdan ben de filme aynı sonu yazdım fakat bana göre hanım kızımız tamamen mantıksal davrandı. Babası gibi, insanların değişen Dünya’ya uyum sağlayacağına inanıyordu. Ve öyle de oldu. Doğan çocuğunun oksijen maskesi takması gerekmedi, kendisi de ölmedi. Sanırım ucu açık filmleri hiçbir zaman sevemeyeceğim 🤦🏻‍♀️ Keşke biraz daha felsefik ögeler fazla olsaydı, en azından o zaman dingin ve derin bir film izleyebilirdik.

Bir cevap yazın