Making a Murderer inceleme | Tüm Sistemi Eleştiren bir Polisiye Belgesel

Netflix‘in en çok konuşulan polisiye dizi kıvamında belgeseli, izlediğimiz en akıcı, en etkileyici ve her ne kadar bizim ülkemizi hedef almasada adalet sistemindeki düzeni eleştiren mükemmel yapımlardan biri. İlk sezonu 18 Aralık 2015’te yayınlandı. Bu sıralar 2.sezonu da çıktı fakat biz belgeseli tanıtmak için spoilersız yazdığımız için ilk sezon üzerinden anlattık. Artık Making a Murderer inceleme yazımıza başlayalım.

Making a Murderer konusu

making a murderer

Steven Avery, Wisconsin’in Manitowoc County beldesinde yaşayan bir vatandaştır. Steven Avery 23 yaşındayken bir kadına saldırdığı ve tecavüze kalkıştığı iddiası ile Manitowoc County polis güçleri tarafından yakalanıyor ve 18 yıl mahkum ediliyor. 18 yıl sonunda yapılan dna testleri sonucu Avery’nin bu suçu işlemediği ispatlanınca serbest kalıyor ve polisin kendisini haksız hedef aldığını düşünerek tazminat davası açıyor.

Steven Avery serbest kaldıktan 2 yıl sonra Teresa Halbach isimli bir kadını öldürmekten tutuklanıyor. Cinayeti 18 yaşından küçük ve zeka seviyesi normalin altında olan kuzeni Brendan Dassey ile birlikte işlediği iddiası ortaya çıkınca olaylar daha da karışıyor.

Making a Murderer inceleme

Making a Murderer Steven Avery’nin masumiyetini ispatlamak değil, Amerikan polis ve yargı sisteminin işleyişindeki sıkıntıları, kurumların nasıl birbirini tuttuklarını, sistemde bir kez lekelendiniz mi bunu temizlemenin ne kadar zor olduğunu göstermek amacıyla ortaya çıkmış. Zaten bu belgesel-dizi o kadar ilgi gördü ki ciddi mertebelerde soruşturmalara yol açtı ve amacına ulaşarak çoğu insanın gözünü açarak bir farkındalık yarattı.

making a murderer

Tabii spoiler vermemeye çalışmamız nedeniyle ağır bir inceleme yazamayacağız. Ama bizim size tavsiyemiz, olaylar gerçek olduğundan internet üzerinde dizide belirtilmemiş delillere de bakabilirsiniz. Böylece siz de belgeselin bir parçası olursunuz. Böylece hem daha çok zevk alırsınız hem de işin içine daha çok girdiğinizden dolayı dizinin eleştirdiği olguların farkına daha fazla varırsınız.

Dizi dediğimiz için yanlış anlamış olabilirsiniz. Son olarak şunları da ekleyelim. Dizi tamamen bu olayın içindeki birincil kişiler ile çekilmiş. Eskilere dayanan videolar ve ses kayıtları da bizlere eşlik ediyor. Belki böyle anlatınca sıkıcı gözükmüş olabilir ama belgeselin kurgusu polisiye dizi kıvamında olduğundan eminiz ki bir kere başladığınızda izlemeden duramayacaksınız.

Making a Murderer fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın