Durante la tormenta Film İncelemesi | Mirage (2019) Konusu ve Yorumu

Mirage Film Detayları

  • Yönetmen: Oriol Paulo
  • Yazar: Oriol Paulo, Lara Sendim
  • Oyuncular: Adriana Ugarte, Chino Darín, Javier Gutiérrez
  • Netflix Türkiye yayın tarihi: 22 Mart 2019
  • Uzunluk: 2 saat 8 dakika
  • Tür: Gerilim, Dram, Ucundan Bilim-kurgu
  • IMDb: 7.6 – Bincele puanı: 3.5/5

Durante la tormenta Konusudurante la tormenta

9 Kasım 1989’da (Berlin Duvarı’nın yıkıldığı gün) 72 saatlik bir fırtına başladığında Nico, komşusunun evinden vahşi sesler duyar. Yardım etmeye eve girer ve Prieto’nun karısı olan Hilda Weiss’ın evinde ölü olduğunu görür. Prieto’dan kaçan Nico, araba çarpması sonucu orada ölür. 25 yıl sonra, 9 Kasım 2014, Vera Roy, ailesi ile birlikte Nico’nun eski evine taşınır. Evin kiler kısmında televizyon, kamera ve kasetler bulurlar. Bu kasetler Nico’nun gitar çalerken çektiği kayıtlardır. Bir süre sonra Vera Roy bu televizyon ve kamera aracılığı ile Nico ile tesadüfen iletişime geçer. Nico’nun hayatını bu şekilde kurtarır fakat kelebek etkisi ile tüm hayatı değişir. Geçmişe yaptığı bir müdahele sonucu tüm geleceği değiştiren Vera, geçmişe dönüp ailesine kavuşabilecek mi?

Durante la tormenta İnceleme / Mirage Yorum

“2 saatimi verip bu filmi izlemeli miyim?” sorusunun cevabını merak edip geldiyseniz hemen yardım edeyim; cevabım evet. Filmin duygusal gerilimi çok yüksek, bu olay iyi oyunculuklar ile birleşince film sizi içine çekmeyi başarıyor. Álvaro Morte’yi çoğumuz La Casa De Papel dizisindeki “profesör” olarak tanıyoruz ve oyunculuğuna aşinayız. Ana karakterimiz Vera Roy’u canlandıran oyuncu ise Adriana Ugarte, İspanyol sineması takip edenler muhtemelen izlemişlerdir. Kendisi oldukça başarılı bir iş çıkartıyor ve başta bahsettiğimiz “duygusal gerilim”i çok iyi veriyor. Çünkü filmin iyi olmasının sebebi zamanda yolculuk elementleri değil, bu fantazinin kızını kaybeden bir anneye bağlanması. Sol olarak Chino Darín’den bahsetmem gerekiyor çünkü kendisini ilk defa izledim ve şu çıkarımı yaptım; kendisi İspanya’nın Robert Sheehan‘ı.

Türde “ucundan bilim-kurgu” yazıyor, çünkü ne kadar ana konu zamanda yolculuk gibi gözükse de hiçbir derinliği yok. Aslında film 2 konu etrafında dönüyor. Basitçe şu şekilde; 1- Kızını kaybeden ve onu bulmaya çalışan bir anne, 2- Öldürülen bir kadının cinayet sırrının aydınlatılması. Zaman yolculuğu, solucan delikleri gibi olgular bu 2 hikayeyi birleştiren ve akıcı hale getiren olaylar. Bu yüzden bilim-kurgu izleyeceğim ben diyorsanız, bu film size göre değil.

mirage film

Bilim-kurgu hariç, dram-gerilim ve polisiye çok iyi işlenmiş. Hatta Oriol Paulo, efsane polisiyelerden biri olan Contratiempo’nun yazar ve yönetmeni. Önceki işlerinden yola çıkarak, filmi izlemeden de belli bir kalite yakalanmış olduğunu varsayabiliriz. 2 farklı ama bağlantılı hikaye ve 2 farklı zaman örgüsü olduğundan, filmin düzgün kurgulanması da oldukça zor fakat buna rağmen çok iyi yedirilmiş.

SPOİLER ! Son olarak filmin olmamış yerlerinden birine geleceğim. Vera Roy’a yardımcı olan polis karakterinin, filmin başından beri aradığımız Nico Lasarte olduğunu anlamamız pek zor değildi. Bunu saklamaya çalışmışlar fakat böyle saçma bir hikayeyi dinleyip yinede kadına yardımcı olan, hatta onu kaçmış gibi gösterip fedakarlıklar yapan polisin aslında Nico olduğunu daha ilk gördüğümüz anda anlıyoruz. Bu twist çok uzun bir sürede çözüldüğü için de Nico’nun arandığı tüm sahneler size sıkıcı geliyor. Nico’nun kim veya nerede olduğunu değil, sadece Vera’nın onu nasıl bulacağını merak ediyorsunuz.

Durante la tormenta Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. TerryTR dedi ki:

    İspanyollar “twist” konusunda çok başarılı bence. Mirage’ın konusu da buna çok uygun, bu yüzden filmin altından iyi kalkılmış diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın