Mowgli: Legend of the Jungle | Mogli: Orman Çocuğu (2018) incelemesi

Bugünkü eleştirimiz, Rudyard Kipling‘in Orman Kitabı isimli romanından uyarlanan Mowgli: Legend of the Jungle‘a geliyor. 1967’den beri onlarca uyarlaması beyazperdeye aktarıldı ama ilk defa karanlık bir tona büründü. Bakalım bu ton değişimi iyi mi olmuş, yoksa başarısız bir Netflix filmi ile daha mı karşı karşıyayız…

Mowgli: Legend of the Jungle konusu

Ailesi bir kaplan tarafından öldürülen Mogwli isimli bebeğin, bir Hindistan ormanında kurtlar tarafından yetiştirilmesini konu alınıyor. Ormanın kutsal kurallarına bağlı kurtlar, bebeği kaplan Shere Khan‘a vermezler ve onu korurlar. Mogwli’nin büyümesi ve olaylara farkındalığının artması, kurtlar ve insanlar arasında kalmasına sebep olur. Onun bu zayıflığını gören Shere Khan, hem kurtların sürüsünü dağıtmaya hem de Mogwli’yi öldürmeye çalışır.

Mogli Orman cocugu

Mowgli: Legend of the Jungle inceleme

Filmin yönetmen koltuğunda Andy Serkis bulunuyor. Kendisini Maymunlar Cehennemi ve Lord Of The Rings serilerinde animasyon ve motion capture rolleri ile tanıyoruz. Bu bağlamda Orman Kitabı’nın naif hikayesini karanlık tonlara uyarlayabilecek en kaliteli isimlerden biri.

Romanın daha çok çocuklara yönelik olması ve masum hikayesinin daha yetişkin izleyicilerle buluşturulması amaçlansa bile ağır eleştiriler almış. Bana soracak olursanız başarılı bir iş yapılmış. Ben izlediğim filmden keyif aldığımı söyleyebilirim. İçerdiği şiddet, kan çok yerinde, buna karşın altında yatan masum ve naif hikaye hala içerdiği masalsı mesajları bize sunuyor.

Seslendirmeler çok başarılı. Mogwli’yi oynayan Rohan Chand ise ortalama bir oyunculuk göstermiş. Minik aktörümüz genel aksiyon ve ana hikaye akışına güzel bir şekilde uyum sağlarken, duygusal sahneler için aynı eleştiriyi yapamayacağım.

Mowgli Legend of the Jungle

1 buçuk saatlik kısa film süresi bir yerde iyi iken bazı konuları baltalamış diyebilirim. Film gerçekten çok akıcı bir şekilde ilerliyor. İzlerken hiç sıkmadı. Fakat Mogwli’nin kurtlar tarafından ayrımcılığa uğramış ve daha karakterinin tam oturmamış biraz ezik hali, son 15 dakika da ormanın kralı olmasına evrilmiş. Hikaye ne kadar bir masal olsa bile, bu karakter dönüşümü altı doldurulmayan bir senaryoya olarak kalmış.

Görsel efektler, gördüğümüz klasik Netflix filmlerinden daha iyi bir noktada. Bu yüzden izlerken gözünüzü alabilecek bir CGI hatası bulunmuyor.

  • IMDb: 6.9 / Rotten Tomatoes: %53
  • Yönetmen: Andy Serkis
  • Yayın tarihi: 7 Aralık 2018
  • Yayın Platformu: Netflix
  • Uzunluk: 1 saat 44 dakika

Mowgli: Legend of the Jungle Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın