Next Gen inceleme | Yeni Netflix Animasyon filmi

7 Eylül 2018 tarihiyle beraber Netflix platformunda yayınlanan animasyon filmi Next Gen hatırı sayılır beğeniler topladı. Biz de bu yeni animasyonu incelemeye karar verdik. Yazımızda “Ne Anlatıyor?” bölümünden sonrası spoilerlı olarak devam edicek. Karşınızda Next Gen inceleme yazımız.

Next Gen konusu

Film bizi küçük bir flashback ile ana karakterimiz Mai’nin babasının evi terk etmesi üzerinden başlıyor. Mai yalnızlık problemleri çeken ergen bir kızımız. Annesinin kendi yalnızlığını robotlar ile karşılamaya çalışması ile birlikte Mai’nin yalnızlık ve öfke problemleri de katlanıyor. Film Mai’nin gizli bir robot olan 77’yi bulması ile hız kazanıyor. Mai ve 77’nin arkadaşlığı ve her animasyonda bulunan klişe bir kötü ile savaşlarını anlatıyor.

Next Gen inceleme

Filmin ana mizah noktası Momo adında ki Mai’nin evcil köpeğine yüklenmiş. Hedef kitle çocuklar olmasına rağmen Momo’nun baya küfürbaz olduğunu biliyoruz. Tabii buralar filmin kendisinden sansürlü. Yani hiçbir küfür duymayacaksınız zaten sansürsüz versiyonu da yok. Peki bu sansürler atmosferi bozmuş mu? Hayır. Momo’nun çizim şekline ve sesine(Michael Peña) gayet uyumlu olmuş, iyi yerleştirilmiş.

Hedef kitlesi çocuklar olan animasyonlarda karakter ölümleri genelde yapılması zor olan öğelerdendir. Peki Next Gen bu işi kıvırmış mı? Hayır. Project 77’nin yaratıcısı Dr. Tanner Rice’ın ölümü o kadar hızlı olmuş ki sanki ölümünün bir değeri yokmuş gibi gözüküyor.

Her eve lazım robotlarımızın kuralsız olmaları pek inandırıcı olmamış. Tamam bu bir animasyon, saçma şeyler olucak ama bilmiyorum; şu çocuğu patakla diyip robotunuzu insan dövmesi için komutlandırmak pek normal bir mesaj değil. Burada 77 den bahsetmiyorum o özel bir robot, ben aşağıdaki normal üretim Gen 6’lardan bahsediyorum.

Justin Pin’in kötü adam olması ve yanındaki koruma robotu tarafından yönetilmesi tahmin edilebilir bir twist olmuş. Fakat amacının insanları öldürerek Dünya’yı mükemmelleştirmek olması özellikle “Big Hero 6” tarzındaki bir animasyon için küçük yaştaki izleyicilere bir sorun oluşturur mu emin olamıyorum.
Filmin son dakikalarında kurgu ve müzikler çok iyi kullanılmış duygulanmamak elde değil ama konusunda rekabet içinde olduğundan ve rakibi “Big Hero 6” gibi büyük bir marka olunca kendini göstermekte sorun çektiği açık.

Fragman

 

  • IMDB: 6.7
    Uzunluk: 100 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın