Operation Finale inceleme | Yahudi Soykırımı fikir babası Adolf Eichmann

29 Ağustos 2018 ABD’de vizyona giren, Türkiye’de ise 5 Ekim 2018 tarihinde Netflix platformunda yayına giren Operation Finale inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Konusuna devam etmeden önce filmin başında bize sunulan ön bilgileri burada paylaşacağız ki izlemeden önce kafanızda bir fikir oluşsun. Operation Finale incelememiz spoilersız olacaktır, eğer izlemediyseniz gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Gerçek olaylardan alıntılandığını da söylemekte yarar var. Artık Operation Finale inceleme yazımıza başlayalım.

Operation Finale

Operation Finale Ön Bilgi

1939 – 1945 yılları arasında Naziler 10 milyonu aşkın “Devlet Düşmanı”nı öldürdü. Bunların 6 milyonu Avrupalı yahudilerdi.
Savaş sonrası Adolf Hitler, Heinrich Himmler, Hermann Göring intihar ederek adaletin ellerinden kurtuldular.

Yahudi soykırımının hayatta kalan tek fikir babası ise ortadan kayboldu ve hiç yargılanamadı.
10 yıl sonra SS(Schutzstaffel, Nazi Almanya’sında koruma timi) başkanının akıbetini umursamamaya başladı, yani Adolf Eichmann’ın.

Operation Finale

Operation Finale konusu

Yukarıda bahsettiğimiz, savaştan sonra ortadan kaybolan Adolf Eichmann’ın bulunması ve İsrail’de yargılanmaya çalışılmasını anlatıyor. Olaylar 1960 Arjantin’inde geçiyor.

Klaus Eichmann(Adolf Eichmann’ın oğlu) Sylvia adında bir kızla tanışır. Fakat kızın yahudi olduğunu bilmez. Adolf Eichmann gerçek kimliğini saklıyor olduğundan, Klaus babasının öldüğünü ve amcasıyla yaşadığını söyler. Daha sonra bu yalan anlaşılır ve Mossad, Operation Finale yani Adolf Eichmann’ı İsrail’e kaçırma görevine başlar.

Operation Finale

Operation Finale inceleme

Ben yalın anlatımları normalde seven bir insanım. Ama böyle bir konunun bu kadar sadece anlatılması olayın vuruculuğunu baltalamış gibi gözüküyor.  Filmin kadrosunda çok iyi oyuncular var, istenseydi çok daha dramatize ve etkileyici bir film olabilirdi. Fakat onun yerine oyuncu kalitesini boşa harcamışlar gibi duruyor. Daha da şaşırtan olay filmin yapımcılarının yahudi olması, fakat filmde hiç yahudi dramasının bulunmaması. İlla ki var ama yeterli değil.

Operation Finale

Operation Finale Adolf Eichmann karşılaştırma

Zaten gerçek olaylardan alınmış ve tarihi bir yapım, bunu okurken bile sıkılıyor insan. Üstüne hiç dram olmayınca atlayarak izleseniz bile rahatlıkla anlayabileceğiniz inanılmaz sade bir yapım çıkıyor karşınıza. Aynı türdeki The Angel incelememizde de bahsettiğimiz gibi, bu kadar durağan yapacaksanız belgesel-film tadında yapsaydınız çok daha iyi olurdu.

Fragman

 

Yönetmen: Chris Weitz

Oyuncular:
Peter Malkin – Oscar Isaac
Adolf Eichmann – Ben Kingsley
Rafi Eitan – Nick Kroll
Klaus Eichmann – Joe Alwyn
Sylvia Hermann – Haley Lu Richardson

 

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın