Outlaw King konusu ve incelemesi | İskoçya Bağımsızlık Mücadelesi

9 Kasım 2018 tarihinde Netflix platformunda yayına giren Outlaw King‘in incelemesine hoşgeldiniz. Filmin senaryo ve yönetmenlik kolduğunda tecrübeli isim David Mackenzie oturuyor. İncelemeye geçmeden önce bir ön bilgi vermemiz gerekiyor; Outlaw King, Toronto film festivalinde izleyiciler tarafından yapısının ağır olmasıyla ilgili eleştirilince David Mackenzie filmi 20 dakika kısaltıyor. İncelememizi bunu da dikkate alarak yapacağız, unutmadan spoiler bulunmayacağını da belirtelim.

Outlaw King Konusu

outlaw king yorum

1304 İskoçya. Kral, yerine geçecek kimsesi olmadan ölünce İskoçya lordları bir varis seçilmesi için İngiltere kralı I. Edward‘ı atadı. Kral bu şansı ülkeyi ele geçirmek için kullandı ve ardından İskoçya, William Wallace önderliğinde ayaklandı. Wallace, Falkirk‘te yenilgiye uğradıktan sonra direnişçiler infaz edildi. Kalan son direnişçiler ise Kral’a teslim oldu ve bağlılık yemini etti.

Film tam burada, yani bağlılık yemini edilirken başlıyor. Robert Bruce(Chris Pine)‘ta teslim olan lordlardan biri. Babasının Kral Edward ile yakın olmasından dolayı bağlılık yeminini bozmasa bile babasının ölümünden sonra İskoçya bağımsızlığını geri almak için William Wallace’ın izinden gitmeye karar verir.

Outlaw King inceleme

Film sıkıcı olmasıyla çok eleştirilmiş, bizce değildi. Ayrıca her film eğlenceli olmak zorunda mı? Her tarihi filmde epik bir kahraman bulunmalı mı? Hayır. Film bu yönüyle ve ana konunun William Wallace olmaması ile Braveheart‘dan ayrılıyor. Braveheart’da epik bir kahramanımız bulunurken, Outlaw King’de yenilebilen ancak yenilse bile yerden kalkmayı bilen gerçekçi bir karakterimiz bulunmakta. Zaten filmin çıkış noktası burasıydı. Braveheart yarı-kurgusal film olarak geçerken Outlaw King olayları daha gerçekçi yansıtmaya çalışmış.

outlaw king inceleme

Filmde kadınlara hiç yer verilmiyor hatta Robert Bruce’un eşi Elizabeth Burgh(Florence Pugh) karakterine neredeyse hiç değinilmiyor. Böyle bir karar neden alınmış bilmesek bile Elizabeth’in arka planı verilmediğinden bazı boşluklar oluşuyor. Filmde en sevdiğimiz karakter ise James Douglas oldu. En zor ve başarılı oyunculuğu da Aaron Taylor-Johnson, James Douglas’ın hafif psikopat bol deli rolü ile sergiliyor.

Film çok iyi değildi fakat ortalama Netflix filmlerinden çok daha iyi olduğunu söylemeliyim. Sahne seçimleri, cast, savaş sahneleri ve özel efektler çok başarılıydı. Ancak çoğu Netflix filmi gibi görsel efektlerin çok başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Göze batıyorlar ama sonuçta film hikayesiyle kendini kurtarmayı başarıyor.

Outlaw King Fragman

 

  • Yönetmen: David Mackenzie
  • Film Uzunluğu: 121 dakika
  • Tür: Aksiyon, Tarih, Biyografi, Dram
  • IMDb: 7.1 – Rotten Tomatoes: %61

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın