Paddleton Netflix Filmi İncelemesi | Komedinin Dramı

Başrollerinde Mark Duplass ve Ray Romano‘nun bulunduğu bir arkadaşlık hikayesini anlatan Netflix filmi Paddleton 22 Şubat 2019’da yayına girdi. Peki kimler incelemiş? Kimse. O zaman kim inceleyecek? Tabii ki biz.

Paddleton Konusu

Çok iyi iki arkadaş ve komşu olan, orta yaşlı Andy ve Michael’ın dram dolu hikayesini anlatıyor. Michael’a kanser teşhisi konulur ve artık geri dönüşü yoktur. Makinelere ve ilaçlara bağlı yaşamak istemediği için intiharın yolunu tutar. Michael’ın bu sürecinde onun yanındaki tek kişi, can dostu Andy’dir.

paddleton konu

Paddleton Film incelemesi

Öncelikle bir yanlış anlaşılma var, bu filmin türüne neden komedi-dram yazılmış. Dram doğru, komedi yok. O “komedi” yazısını görüp izlemek istediyseniz uzak durun, çünkü ağır dram. Filmin yönetmeni Alex Lehmann, senaristleri ise Alex Lehmann ve Mark Duplass. Kimsenin önemsemediği bu detayları verdikten sonra devam edelim.

Dram türü filmleri zerre sevmeyen bir insanım çünkü ülkemizde nasıl ki abartı dram seviliyor, yurtdışında da aynen öyle. Ağlatmadan dram olmaz çünkü, anlayış böyle. Bu yüzden tek tük izlerim, olabildiğince gerçeği isterim. Manchester by the Sea’den beri izlediğim en gerçek dramdı. Sadece senaryosu ile değil, oyunculuklarıyla da çok etkileyici bir yapım.

paddleton film

Bu bir Netflix filmi ve aslında alıştığımız Netflix’e hiç mi hiç benzemiyor. 1 saat 29 dakika film mi olur Netflix? Sen seversin iki buçuk saat yapmayı, boş boş uzatmayı. Yapmamış. Ee bu filmde sevişme sahnesi de yok, gereksiz müzikler yok, oyunculuklar ortalama skalasını geçmiş. “Herkes” için de film yapmamışsın çünkü biraz aykırı aslında. Masalsılığı öldürmüşsün. Ben çok mutluyum sayın okuyucu, ödül alma derdinde olmadan iyi bir film çıkarmışlar ortaya.

Mark Duplass karakteri gereği abartı oyunculuk sergilemeden sakince oynamış. Çok hoş. Filmde asıl parlayan kişi Ray Romano. O nasıl bir oyunculuk yiğidim. Hissediyorsunuz adamın vermek istediği duyguyu, zorla empati kurdurtuyor. Zorla empati kurdurtmak ne demek, sinema sektörü böyle bir oyunculuk betimlemesi duymadı.

Paddleton Fragman

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın