Polar (2019) Netflix Film İncelemesi | Çıtır Çerez Vahşetin Cazibesi

Polar, 25 Ocak 2019’da Netflix’te yayına girdi. Kendi evrenini oluşturmaya çalışan Netflix’in ilk adımları bakalım nasıl olmuş? (Spoilersız)

Polar (2019) Konusupolar film

Dünya’nın en iyi seri katillerinden biri olan Duncan Vzila‘nın eski patronu, sözleşmedeki bir madde sayesinde onu öldürüp para kazanmaya çalışır. Duncan peşine takılan kiralık katillerden kurtulmaya ve eski patronunu öldürmeye çalışır.

Polar İnceleme (Spoilersız)

Polar, Victor Santos’un yazdığı Dark Horse Comics’in Polar: Came From the Cold isimli çizgi romanından uyarlama bir film. Filmin sonundan da anlayabileceğiniz gibi bir Netflix serisi olarak devam edecek. İşte bu çizgi roman uyarlaması serilerin gelmesi Netflix’in poposunun tutuştuğunun resmidir. Çünkü yakında Disney+ gelecek ve Netflix’in tahtını sallayacak gibi gözüküyor.

Disney+, Marvel ve Fox gibi büyük markalara sahip ve kendi servis sistemi çıktığında Netflix’te Marvel evreninden bir yapım göreceğimizi sanmıyorum. Bu yüzden Netflix, kendi evrenini oluşturmaya hafiften başladı. Polar’da bunlardan biri.

Öncelikle film kesinlikle ciddiye alacağınız bir film olmamalı. Lütfen bu filmi izlemeye karar verdiyseniz beyninizi bırakın. Çünkü bu film tamamen aksiyona ve vahşetin cazibesine odaklanan çıtır bir film. Yani ne derin anlamlar var ne de derin bir senaryo. Bu incelemeyi de ona göre yazıyorum.

polar 2019

Öncelikle görseller harika, renk paleti o kadar beyaz ki doğa bile modern gözüküyor. Düzgün bir kamera ile çekip üzerine Instagram filtresi atılmış gibi duruyor. Kızlar çok güzel, ana karakter karizmatik, kötü karakter şişman bir pislik. Klişeler filmi bildiğiniz. Ne olacağını önceden tahmin edebiliyorsunuz.

18+ olduğunu söylememe gerek yok bence ama siz yine de dikkat edin. Cinsellik olur çoğu filmde, Netflix zaten çok seviyor bu konuyu ama burada bildiğimiz pornografik film çekmişler. Filmdeki tek bir kadın hariç herkes seks objesi. Erkek izleyici kitlesine çok oynamışlar, sizi kınıyorum Netflix.

Ne olacağını tahmin etmemiz bu tarz filmlerde bir sorun oluşturuyor çünkü gerilim faktörünü ortadan kaldırıyor. Tamam bunlar geldi ama öldürür, yakalandı ama kaçar gibi düşüncelere kapılıyorsunuz ve doğrular. Hal böyle olunca senaryonun nasıl devam edeceği önemli olmuyor, sadece nasıl öldürdüğüne ve kaçtığına bakıyorsunuz.

polar netflix

Buraya kadar şiddet ve cinsellik ile eğlenceli bir film olduğundan bahsettik. Ne iyi ne kötü diyorum. Ama filmin berbat bir tarafı var; dialoglar. Filmde 1 tane gerekli dialog yok, hepsi havalı olmalık kelime bütünleri. Bir anlam taşımıyorlar. Türkçe altyazısı zaten anlamsız, orijinal ingilizcesi bile sırıtıyor.

Çok dikkat etmeniz gerekmeyen, kafa dağıtmalık eğlenceli bir film olarak kalmış Polar. Bence böyle filmler de gerekli arada. İyi bir film arıyorsanız Polar size göre değil fakat bira ve mısır alalım kafamızı boşaltalım derseniz açın oynasın.

Polar Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın