David Yates, Fantastik Canavarlar 2 Queenie Twist’i Hakkında Konuştu

Fantastik Canavarlar 2 incelememizde iyi gömmüştük. Çünkü senaryo hataları ve yavan hikayesi ile kendi evrenine ihanet eden bir devam filmiydi. Ama dediğimiz gibi; biz büyük bir Harry Potter serisi hayranıyız. Bu yüzden kopamadık. Biraz daha eşeleyelim dedik. Filmin en büyük olaylarından biri olan Queenie‘nin Grindelwald tarafına geçişine yakından bir bakalım.

Öncelikle bu olay neden bu kadar büyük, ona bir bakalım. Queenie GoldsteinIlvermorny okulunun Pukwudgie binasına mensup. Ilvermorny’i biliyorsunuzdur diye açıklamıyorum ama binaları açıklayayım. Hogwarts‘ta olduğu gibi burada da okul 4 binaya ayrılmış ve her biri farklı özellikleri temsil ediyor.

  • Pukwudgie: Bir büyücünün kalbini temsil eder aynı zamanda şifacı olarak anılır.
  • Thunderbird: Bir büyücünün ruhunu temsil eder aynı zamanda maceracı olarak anılırlar.
  • Wampus: Bir büyücünün vücudunu temsil eder aynı zamanda savaşçı olarak anılır.
  • Horned Serpent: Bir büyücünün beynini temsil eder aynı zamanda alim olarak anılır.

queenie - bincele

Bu özelliklere baktığımızda, Queenie gibi Pukwudgie binasına mensup bir büyücünün Grindelwald’un tarafına böyle basitçe geçmesi bize pek mantıklı gelmedi. Tabii ki her büyücü binasının özelliklerini gösterecek diye bir şey yok ama bir kriter olduğu kesin.

Queenie Goldstein’ın, Jacob Kowalski ile olan ilişkisi de burada bir engel. Aslında 2 türlü değerlendirilebilir. Sonuçta Grindelwald aslında, büyücülerin insanlardan saklanmaması gerektiğini savunuyor.
Aynı zamanda Macusa, muggle(No-Maj) ile büyücü arasındaki ilişkiyi de onaylamıyor. Grindelwald bu düşünceyi ortadan kaldırabilir ve Queenie bu yüzden onun tarafını tutabilir. Öte yandan Grindelwald sadece insanlar ve muggle’lar arasında eşitlik sağlamaya çalışsaydı yani daha fazlasını istemeseydi, Dumbledore hala onun tarafında olurdu ve Ariana Dumbledore boşuna ölmezdi.

grindelwald - bincele

David Yates ve David Heyman’in Queenie düşünceleri !

Bu kadar konuştuk. Sıra geldi David Yates‘in bu konu hakkında söylediklerine;

Gördüğünüz çoğu olayı, biz 1.film biterken de biliyorduk. Rowling, Queenie’nin hikayesi için çok heyecanlıydı. Daha 2.film için senaryo taslağı yokken bile bize Queenie’nin yolculuğunu anlattı. Queenie’nin baştan çıkarılması konusunda çok heyecanlıydı çünkü bunu yapacağını tahmin edemeyeceğiniz tek karakter oydu. Ve bu geçişi izlemek çok eğlenceliydi. Hepimiz ne olacağının farkındaydık ve 2.filmden önce Queenie’nin ilginç yolculuğu hakkında Alison Sudol’u erkenden uyardık.

Filmin yapımcısı David Heyman da Queenie-Grindelwald-Voldemort üçlüsü hakkında konuştu;

Queenie’nin bile Grindelwald tarafına geçebileceği gerçeği gerçekten önemli. Bana göre Grindelwald, Voldemort’dan daha korkutucu bir kötü. Çünkü Voldemort sadece kötüydü. Voldemort’un gücü ve acımasızlığı nedeniyle büyücüler onu takip etti ve onun tarafına geçti. İçinde mantıklı bir taraf yoktu. Öte yandan Grindelwald zeki ve anlaşılabilir.

Evet doğru, zaten Hitler’den esinlenildiğini söylemiştik. Hitler’de kimseyi zorla oy kullandırtmadı, halk onu seçti. Grindelwald’da böyle bir karakter ve bunu iyi tutmuşlar. Queenie’nin üstün zihin okuma yeteneklerini göz önüne aldığımızda ortaya 2 seçenek çıkıyor. Ya gerçekten Grindelwald’un amacı zararsız ya da Queenie’yi yanıltabilecek kadar zeki. 2.seçenek daha mantıklı geliyor..

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın