Rubeus Hagrid Hakkında Sadece Potterhead’lerin Bildiği 10 Gerçek

Harry Potter kitaplarından filmlere yüksek miktarda ayrıntı aktarılmaya çalışıldı. 7 kitap 8 film oldu, aksiyon sahneleri kısıldı. Ama yetti mi? Yetmedi. Bu yüzden biz potterhead‘ler çoğu ayrıntıyı ezbere biliyoruz. Ama sadece filmleri izlemiş, yüzeysel bir Harry Potter evren bilgisine sahip kesim var. Hatta sadece filmleri izleyip “Bu bir evren değil, çöp” diyen cahil kesim de var. Filmler hakkında bir yorum yapmayacağım fakat kitaplar, yan kitaplar, e-kitaplar, pottermore makaleleri ile yazılmış en detaylı evrenlerden biridir Rowling‘in Wizarding World‘ü.

Filmler hakkında bir yorum yapmıyorum çünkü; Fantastik Canavarlar 2 incelemesinde filmi baya gömdük.

Biz de dedik ki, kitaplar ve filmler arasındaki farkları yazdığımız veya çok bilinmeyen gerçekleri listeleyelim. Tabi hepsini yazmaya kalkışsak yıllarımızı alır. Onun yerine yavaştan başlayalım;

Rubeus Hagrid Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

10. Hagrid’in BoyuHagrid boyu

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında, Hagrid’in boyu yaklaşın “11 1/2 feet” olarak geçiyor. Bu da 3.5 metre demek. Aynı zamanda ellerinin “çöp kutusu kapağı” büyüklüğünde olduğu yazıyor. Kitabı okuduğumuzda, Rubeus Hagrid aklımızda gerçekten yarı dev olarak canlanıyor.

Buna karşın, 2001’in yetersiz teknolojisinden dolayı Hagrid’in boyu geleneksel yöntemlerle uzatıldı. Bazı sahnelerde büyük bir giysi kullanıldı, bazı sahnelerde ise tamamen perspektifden yararlanıldı. Bu yüzden Hagrid’in boyu filmlerde sadece 2.5 metre olarak kaldı. Bu da onu korkutucudan çok tatliş yaptı.

9. Hagrid Bir YetimdiHagrid yetim

Hagrid, filmlerde ailesi hakkında bolca konuşuyor olabilir ama aslında kendisi Harry gibi bir yetim. Annesi onu daha bir bebek iken terk ediyor, babası ise kendi başına yetiştirmeye çalışıyor. Fakat Hagrid 12 yaşında iken babası da ölüyor. Hagrid, babası hakkında konuşurken “küçücük küçük bir adam” olarak betimliyor. Hatta 6 yaşında iken babasını kaldırıp masanın üstüne koyabiliyormuş.

8. Hagrid, Zümrüdüanka Yoldaşlığı ÜyesiydiHagrid Zümrüdüanka Yoldaşlığı

The Order of the Phoenix mükemmel büyücülerden oluşuyordu. Hagrid filmlerde sadece bir aracı olarak görev yaptığı için, bu güçlü büyücülerin arasında yer aldığı pek bilinmiyor. Fakat, onlar kadar iyi büyüler yapamasa da, Zümrüdüanka Yoldaşlığı orijinal üyesi olarak çok önemli görevleri oldu.

Muhtemelen en önemli görevi, ailesi öldürülen Harry’i Godric’s Hollow‘dan kurtardığı ve onu Dursley‘lere getirdiği zamandı. Dumbledore, Hagrid’in sadakatinin farkındaydı. Hagrid’in fiziksel gücü ve sadakati, onu yoldaşlığın en önemli kişilerinden biri haline getirdi.

7. Hagrid, Düşündüğünüzden Daha GüçlüHagrid

Yarı dev, yarı insan olması onun sadece uzun olduğu anlamına gelmiyor. Fiziksel gücü bir kenara bırakırsak, Hagrid sersemletici büyülere ve hatta kara büyüye karşı dirençli. Hatta büyücülerden daha dirençli. Dumbledore’da tam bu yüzden, Harry’i Godric’s Hollow’dan Dursley’lere götürme görevini Hagrid’e veriyor.

6. Hagrid, Patronus Büyüsü YapamıyorPatronus - Hagrid

J.K. Rowling’in sosyal medyayı çok aktif kullandığını biliyorsunuzdur, özellikle Twitter‘ı. Harry Potter fanlarının sorduğu çoğu soruya cevap vermeye çalışıyor. Bu sorulardan biri de Hagrid’in patronusu ile alakalıydı. Cevap ise Hagrid’in patronus büyüsü yapamadığı ve bu büyünün aslında çok zor olduğuydu.

Çok zor oluşunu, Harry bu büyüyü ilk yaptığında insanların buna inanmamasından anlayabilirsiniz. Hagrid’in yapamamasını ise yarı dev oluşuna veya geçirdiği trajik çocukluğu sebebi ile mutlu anılarına odaklanamaması ile yorumlayabiliriz.

5. Hagrid Bir Dev Olduğunu Uzun Süre SakladıRita Skeeter - Hagrid

Boyundan dolayı ne kadar saklayamayacağını düşünsenizde, yarı dev yarı insan olduğundan diğer devlere benzemiyordu. Büyücülük Dünyası’nın görmeye alıştığı devlere benzemediğinden, bunu uzun süre sakladı. Peki neden sakladı hemen bir örnekle açıklayalım;

Ateş Kadehi kitabında Rita Skeeter, Hagrid’in bir dev olduğunu ve onun “sözde” kötücül yönlerini yazdığında velilerden büyük tepkiler geldi. Onu okuldan attırmaya çalıştılar ve hakaret ettiler. Hagrid istifa etme noktasına geldi fakat dik durdu ve bunun üstesinden geldi.

4. Hagrid, Süpürge Üzerinde UçamıyorHagrid - Motor

J.K. Rowling’in sözlerinde göre Hagrid aslında İngiltere’de Hell’s Angels motosiklet klübünde tanıştığı bir adamın uyarlaması. Bu bilgiyi duyduğunuzda, Hagrid’in süpürge yerine bir motosiklet ile uçmasını buna bağlayabilirsiniz. Fakat işin aslı pek öyle değil.

Doğrusu aslında tahmin edebilceğiniz gibi, çok ağır olması. Hagrid, çok ağır olduğu için süpürgeye binmekten korkuyor. Ve eğer süpürgeden düşerse cisimlenmeyi düzgün yapamamaktan da korkuyor. Yani Hagrid tamamen korkudan binemiyor süpürgeye.

3. Hagrid’in Dirgah Adında Kötü Bir İkizi Yok !Grawp - Hagrid

Dumbledore’un Dirgah söylentilerini çıkarmasının sebebi, Felsefe Taşı‘nı çocukların merakından korumaktı. Onları Dirgah isimli kötü bir dev ile korkuttu. Fakat daha sonra bu isimden bir türlü kurtulamadı ve onun yasaklı odada saklandığını söyledi. Bu arada Dirgah, “Hagrid”in tersten yazılışı.

2. Hagrid’in İçki Problemleri VarHagrid - Alkol

Hagrid’i ne kadar saf oluşu ile hatırlasak bile kendisi bir alkolikti. Her üzücü bir olay yaşadığında, ilk sarıldığı şey içkileri olurdu. Hatta alkollü iken ağzından kaçırdığı 3 Başlı Köpek Fluffy‘den sonra, bir daha hiç içmeyeceğini söylüyor. Fakat seri içinde bir çok kez içtiğini görüyoruz. Bunlardan en akılda kalanı ise Şahgaga‘nın ölümünden sonra sarıldığı içkileri.

1. Hagrid’in Asası Hala Duruyor ve Büyü Yapabiliyor !Hagrid asası

Sırlar Odası’nı açmasından dolayı Hogwarts‘tan kovulan Hagrid sadece kovulmakla kalmadı, aynı zamanda asası parçalara ayrıldı ve büyü izni kaldırıldı. Fakat buna inanmayan tek bir kişi vardı; Dumbledore. Dumbledore, Hagrid’in asasının çekirdeğini kurtarıyor ve onarıyor. Peki asa nerede? Asayı hepiniz gördünüz; Hagrid’in pembe şemsiyesi…

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın