Chilling Adventures of Sabrina inceleme | Konusu – Spoilersız

Chilling Adventures of Sabrina 26 Ekim 2018’de Netflix Türkiye’ye geldi. Yani bugün. Evet, biz biraz maymun iştahlıyız… İlk 3 bölümü seyrettim, Chilling Adventures of Sabrina konusu ve spoilersız inceleme için yeterli veriyi aldığımı düşünüyorum. Chilling Adventures of Sabrina inceleme yazımı tamamlayıp kalan bölümleri de ilk iş bitireceğim. Şimdiden söyleyelim; eğer aklınızda “izleyelim mi?” gibi bir soru varsa kesinlikle izleyin, bu dizi olmuş.

Dizinin yapımcılığını ve yazarlığını  Roberto Aguirre-Sacasa üstlenirken, yönetmen çoğu dizide olduğu gibi bölüm bölüm değişiyor. İlk 3 bölüm üzerinden inceleyeceğimiz için kurguyu Lee Toland Krieger üzerinden değerlendireceğiz.

chilling adventures of sabrina

Chilling Adventures of Sabrina konusu

Yarı cadı yarı ölümlü bir hayat süren Sabrina 16. yaş gününde 2 benliğinden birini seçmek zorunda kalır. Ya özgürlüğünü ve ölümlü arkadaşlarını bir kenara bırakıp cadı güçlerini alacak ya da güçsüz ama özgür yolu seçecektir. Bu karar ne kadar özgür iradesine bağlı gibi gözükse de Sabrina diğer cadılar gibi değildir ve Dark Lord için özeldir. Bu süreçte Sabrina’nın neler yaşadıklarını, mistik yaratıkları, çözülmeyen gizemleri birlikte izleyeceğiz.

Chilling Adventures of Sabrina inceleme

Öncelikle Chilling Adventures of Sabrina ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Kendisi Archie Comics‘in aynı isimli çizgi romanından uyarlandı. İlk uyarlaması ise 1996 yılında Sabrina the Teenage Witch ismi ile geldi. Sabrina the Teenage Witch bugün incelediğimiz Netflix uyarlamasına göre çok daha çocuksu bir film olarak karşımıza çıkmıştı. Chilling Adventures of Sabrina ise yetişkinlere hitap ediyor. Sabrina the Teenage Witch‘ten daha karanlık, gerilimli ve daha dramatik.

chilling adventures of sabrina

Duyurulduğu günden beri Sabrina’yı bekliyorum. Açıkçası Netflix’in en başarılı dizilerinden olacağına inanıyordum. Hatta izlediğim kadarıyla beni baya etkiledi. Etkileme sebebi biraz kişisel olabilir tabii. Çünkü incelemeyi yazarken bile Harry Potter referansı vereceğim. Bir kere Dark Lord var, daha ne olsun !

Konu inanılmaz orijinal değil ama işlenişi harika. Öncelikle Sabrina’nın durumuna bir bakalım. Babası başrahip warlock fakat annesi ölümlü. Bu durumda Sabrina Harry Potter evrenine göre bir Mudblood. Hatta bununla dalga geçen 3 kız da Draco Malfoy ve ekibi olsa gerek. O 3 feminen karaktere bayıldım bu arada, aşağıda resmini koyarım muhtemelen. Oyuncular rollerine çok güzel uymuş, onları izlerken ne kadar etkilendiğimi anlatamam.

chilling adventures of sabrina

En son Salem’lere bağlandı diye The Autopsy of Jane Doe‘yu övmüştüm. Tesadüfe bakın ki Sabrina da bağlanıyor. Gerçi içinde cadı kelimesi geçip Salem’lere bağlanmayan bir yapım yoktur herhalde. Ama her seferinde hoşuma gidiyor, tutamıyorum kendimi.

Müzikleri ortalama, aklımda kalmadı pek bir şey ama olaylarla uyumlu en azından. Buna karşılık çekimler, kurgu, kalite inanılmaz bir düzeyde. Netflix’in en kaliteli yapımlarından olabilir. Bazı mistik durumlarda o hafif blur garip bir hava katmış, iyi anlamda. Çocuklara da uygun olsun diye diziyi baltalamamışlar.

Oyunculara gelirsek öncelikle Sabrina’dan başlayalım. 19 yaşındaki genç ama bir o kadar tecrübeli aktör Kiernan Shipka canlandırıyor. Bebekliğinden beri bu sektörün içinde kendisi, 2006’ya kadar reklamlarda boy gösteriyor. Daha sonra ise televizyon ve sinemada 30’dan fazla yapımla tecrübesine tecrübe katıyor. Şimdi de Sabrina rolü ile bize kendini sevdirdi. Bence çok güzel uymuş. Hafif bir saf tipi var, çok sevecen, şirin ama yeri geldiğinde ağır feminen, psikopat bir karaktere de dönüşebiliyor. Ben böyle ton değişimlerini çok severim. Ayrıca bir yapım içinde böyle karakter dönüşlerini yapmak zordur. O kadar film inceliyoruz 30 yıllık aktörler yapamıyor 19 yaşındaki aktörün yaptığını.

chilling adventures of sabrina

Mary Wardell rolünü ise Doctor Who’dan Missy karakteri ile tanıdığımız Michelle Gomez canlandırıyor. Yine çok sevdiğim bir aktör. Rolüne mükemmel yakışmış. Bu dizideki aktör seçimlerini o kadar beğendim ki sadece kadroya bakarak izleyebilirim.

Yüzüklerin Efendisi’nde Eowyn rolü ile tanıdığımız Miranda Otto Sabrina’nın halası Zelda Spellman karakteriyle karşımıza çıkıyor. Hem otoriter hem de geleneksel kişiliği ile çok iyi yansıtmış karakterini. Diyecek bir şey bulamıyorum.

Artık fragmanı ve puanlamaları ile Chilling Adventures of Sabrina inceleme yazımızın sonuna geliyoruz. Hemen gidip diziyi bitireceğim. Belki spoilerlı incelemesi gelir, belki gelmez. Gelirse sosyal medya hesaplarımızdan duyururuz, bizi Twitter ve Facebook hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Chilling Adventures of Sabrina fragman

 

 

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın