Şahsiyet inceleme | Türkiye’nin En İyi Dizisi | Spoilersız

IMDb‘de en iyi ilk 40 dizi arasına girip bizi gururlandıran Şahsiyet dizisinin incelemesi yazalım dedik. Ama neden bu kadar geç oldu hemen anlatalım. Hem de aranızda benim gibi insanlar varsa yorumumu da görmüş olur.

İnternet dizileri Türkiye’de yaygınlaşmaya başladı; örnek olarak veya Youtube dizisi Görünen Adam‘ı örnek verebiliriz. Bunlar çok iyi diziler miydi? Hayır. Ama Türk dizi kalitesinin üzerindelerdi. Hal böyle olunca tüm internet dizilerine bu gözle baktık ve belli bir kalitenin üstünde olduğunu bilsek bile izlemeye değer olacağını düşünmedik. Çok yanlış bir önyargıymış bu, çünkü Şahsiyet’in ilk bölümünü izlediğimiz anda neyi kaçırdığımızı anladık.

Bu yüzden “İzlenir mi?” sorusunun cevabını hemen verelim ki bizim gibi geç kalmayın. Türk televizyon dizilerinden irite olan biri olarak kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Eğer bu dizi Netflix’te olsaydı En iyi Polisiye diziler listemizde ilk 3 arasında olurdu.

sahsiyet inceleme

Şahsiyet Konusu

Agâh Beyoğlu; 65 yaşında, eşi uzun zaman önce ölmüş, kızı ise yurt dışında yaşıyor. Kedisi Münir Bey ile birlikte monoton bir hayat geçirirken Münir Bey’in ölümü ile Alzheimer hastası olduğunu öğreniyor. “Ben zaten her şeyi unutacağım” motivasyonu ile belirli kişileri öldürmek için planlar kuruyor. Aynı zamanda Nevra Elmas isimli bir polis memuruna da mesajlar gönderiyor.

Nevra Elmas; 100 kişilik İstanbul polis departmanında tek kadın. Bu yüzden televizyona röportaj verip işini çok sevdiğini ve departmanda tek kadın olduğu için mutluluk duyduğunu belirten. Fakat aslında departmanda yaşadığı cinsiyetçilikten ve çalışma koşullarından depresyona giren bir isim.

Dizi, Agah’ın neden bu cinayetleri işlediği ve Nevra Elmas ile bağlantısını konu alıyor.

sahsiyet

 

Şahsiyet İnceleme

Öncelikle Türk dizilerinden farklarına bakalım. Her bölüm yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu sayede bölümler dolu dolu geçiyor ve boş sahnelerden arınmış oluyor. Toplam 12 bölüm olması da hikayenin toplanması için çok önemli. Sansür bulunmamasından dolayı daha doğal ve samimi bir ortam hazırlanmış. Umarım RTÜK buraya da elini atmaz ve böyle kaliteli işler görmeye devam ederiz.

Senaryoyu Hakan Günday yazıyor, yönetmenliği ise Onur Saylak üstleniyor. Burada önemli olan nokta bu 2 ismin 2017’de DAHA isimli filmde birlikte çalışmış olmaları. Ve oradada ortalama üzeri bir film ortaya çıkarmışlardı. Hakan Günday ve Onur Saylak uyumunun diziye çok şey kattığını söyleyebiliriz. Görüntü yönetmeliği sadece Türkiye’nin değil global kalitenin de üzerinde. Bu başarısından dolayı Feza Çaldıran‘ı da tebrik etmek gerek.

sahsiyet konusu

Hakan Günday’ın başarılı roman yazarlığı geçmişi diziye hem avantajlar hem de dezavantaj katmış diyebiliriz. Dialogların ve sahnelerin üzerinde düşünülerek yazıldığı belli oluyor. Neredeyse hiçbir dialog ve olay gereksiz değil ve bir yerlere bağlanıyor. Küçük bir örnek olarak, 2 dakikalık bir asansör bozukluğu sekansı bile 2 bölüm sonra başka bir olaya bağlanıyor. Merak ettiğimiz detaylar 10 saniyelik dialoglarla size veriliyor.

Dezavantaja gelirsek, kitapta okuduğumuzda havalı gelen edebi cümleleri Türk dizisinde duyduğumuzda biraz garip duruyor. Fakat bu büyük bir dezavantaj değil. Kötü eleştiri yapabileceğim bir nokta bulamadığımdan araya sıkıştırdım.

Son olarak eklemek istediğim şey; hem platformu hem de dizide emeği geçen herkesi cesareti için tebrik ediyorum. Çünkü yaşadığımız Türkiye şartlarında eleştiriler pek hoş karşılanmıyor. Fakat içerdiği dialoglarla politik, siyasi veya cinsiyet ayrımcılığı gibi bir çok konuya göndermeler yapılıyor. Spoiler vermeden örnek vermek gerekirse “Bir silahı unutturmak istiyorsan, o silahın kimi vurduğunu yazacaksın.” cümlesi yeterince şey anlatıyor.

Şahsiyet Fragman

Şahsiyet Oyuncuları

 • Agâh Beyoğlu- Haluk Bilginer
  Nevra Elmas – Cansu Dere
  Zuhal – Şebnem Bozoklu
  Ateş ArbayMetin Akdülger
  Tolga – Necip Memili
  Sefa – İbrahim Selim

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın