Vizyondan – Searching | Kayıp Aranıyor inceleme | 2018 | Konu + yorum

Bir vizyondan bölümüne daha hoşgeldiniz. Bugün, 28 Eylül 2018 tarihinde vizyona giren Searching – Kayıp Aranıyor filmine göz atacağız. Hem spoilersız hem de spoilerlı olarak yapacağımız Searching – Kayıp Aranıyor inceleme yazımızda spoilerlı bölümleri size belirticez. Eğer izlemediyseniz ve konuya göre izlemeyi düşünüyorsanız en başta spoilersız olarak belirttiğim bölümleri okumanızı tavsiye ediyorum. Eğer izleyip gelmişseniz ve düşüncelerimizi merak ediyorsanız spoilerlı bölümü okumanızı tavsiye ediyorum. Spoiler uyarılarımızı yaptığımıza göre Searching – Kayıp Aranıyor inceleme yazımıza başlayalım.

searching

Searching konusu (spoilersız)

David Kim’in 16 yaşındaki kızı Margot hiçbir ipucu bırakmadan ortadan kaybolur. David polisi arar ve bir dedektif olaya atanır. Polisin olayda yavaş ilerleme kaydettiğini anlayan David, Margot’ın bilgisayarı vasıtasıyla ipucu aramaya başlar. Kızının dijital ortamda bıraktığı izleri takip ederek kaybolmasının ardındaki sırrı açığa çıkarmaya çalışır.

searching

Kayıp Aranıyor inceleme (spoilersız)

Polisiye türünde ortalama ama kurgu olarak orijinal ve başarılı bir film ile karşı karşıyayız. Alışmadığımız bir türde işlenmiş film. Anlatmak gerekirse film boyunca bilgisayar, telefon veya kamera ekranlarına bakıyoruz. İnsanları da buradan veya Facetime aramaları ile görüyoruz.
Filmin en güzel olayı kimsenin size hikayeyi anlatmaması. Siz o bilgisayar ekranını takip ediyorsunuz, David’in bulduğu ipuçlarını siz de görüyorsunuz ve onunla birlikte çözüyorsunuz olayı.
Filmdeki detayları yakalamak için bir nebze ingilizce gerekebilir. Bilgisayar ekranına baktığımızdan her yeri altyazı ile çevirememişler. David’in okuduğu yerleri çevirdikleri için ana hikayeyi zaten anlıyorsunuz. Fakat sosyal medyada gezerken kenarda köşede kalmış detayları bulmak için ingilizce lazım.
Müzikler çok güzel olmuş gerilimi harika veriyor.
Yani izleyin, aşırı iyi bir film değil ama kesinlikle verilen paraya değiyor. Ortalama üstü bir film olduğu açık.
Hatta bir oyuncu olarak şunu söylemeliyim, Simulacra oynadıysanız bu filmi beğenirsiniz.

searching

Spoilerlı inceleme

İşlenişi zaten yukarıda verdik üzerine o konuda eklememiz gereken bir şey yok. Aşağıda filmin iyi detaylarını ve olası senaryo hatalarını verdik.

+Kızın kayboluşunun haberlere yansımasından sonra “yakın değildik” diyen insanların bir anda ” en iyi arkadaşıydım, çok endişeliyim” gibi dönüşleri günümüzde özellikle Youtube platformunda karşılaştığımız popülerlik kazanmak için prim yapmaya çok güzel bir örnek.

+Konuyla ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanların Reddit’te suçu hemen babaya atmalarıda yine günümüzde yaşanılan durumlardan biri.

-Her şeyi didik didik eden babanın, kızı ile kardeşi arasındaki mesajları en son bulması çok saçma geldi. Bulmasının sebebi de başka bir kanıt. Yani o bilgisayar başında sabahlayan baba, kızının mesajlaşmalarını düzgün okumamış mı? yemedik.

-Medyaya röportaj verirken kullandığı arama haritasında “biz buraları aradık” dediğinde hiçbir polis çıkıp “yoo aramadık” demedi mi? bunu da yemedik.

Fragman

 

Oyuncular:
David Kim – John Cho
Pamela Nam Kim – Sara Sohn
Margot – Michelle La
Detective Vick – Debra Messing

Yönetmen: Aneesh Chaganty

  • IMDB: 7.9 – Rotten Tomatoes: %93
    Tür: Gerilim, Gizem, Polisiye
    Uzunluk: 1 saat 42 dakika

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. haleasik dedi ki:

    senenin en iyi filmiydi bu ya

Bir cevap yazın