Sense8 inceleme | spoilersız | Matrix’ in yaratıcılarından akıl almaz dizi

Matrix’ in yaratıcıları olarak tanınan, bu başarıya bir de V for Vendetta ve Cloud Atlas’ ı ekleyen Wachowski kardeşler beklentilerimizi boşa çıkarmadı. İşte karşınızda Sense8 inceleme yazımız.

Sense8 Konusu

Fantastik/ bilim kurgu kategorisinde yer alan dizi sekiz ana karakter etrafında dönüyor. Aynı gün doğan sekiz karakterimiz birbiriyle limbik rezonansla bağlı; ilk başlarda birbirleriyle telepatik diyebileceğimiz şekilde konuşup anlaşmaya, sonrasında ise birbirlerinin acılarını sevinçlerini paylaşıp sekizi de birbirinin hayatına dahil olmaya başlıyor.Karakterlerimiz aslında farklı bir insan türü: onlara homosensorium diyoruz. Duyusal olarak da bahsedilen bu tür, aynı anneden doğan ve birbirine bağlı bir küme oluşturuyor. Farklı kümeden olanlar birbirleriyle sadece göz teması kurunca telepatik ziyaret gerçekleşebiliyor.

Gelelim eksiklere… – Sense8 inceleme

Dizide anlatılan durum aslında oldukça bilimsel bir veri(kurgu için abartma ya da değişiklik yapılmamış) açıkcası dizideki tek eksik unsurun bu verinin altının doldurulmaması olduğunu düşünüyorum.
Dizide çok fazla bilim kurguya ağırlık verilmemiş, dram ve gizem unsurlarıyla farklı kimlik arayışlarında olan dünyanın dört bi yanındaki sekiz insanın psikolojisini, yaşadıklarını biz seyircilere tüm çıplaklığıyla aktarmış. (fazla gerçekçi yansıtılması bazı kesimlerin tepkisini çekmişti) Özellikle farklı cinsel yönelimleri vurgulamak; ideal ve barış dolu bir toplumun sembolleri olucak şekilde karakterlerimiz oluşturulmuş.

sense8

Sense8 Sosyal Göndermeler! 

Diziden çıkarılan pek çok alt metin var: ataerkil toplum düzeni, lgbt hakları, ekonomik tabakalaşma … Gerek konunun ilginç ve işleyişin derin olması gerekse karakterlerin belli bir süre sonra sizin arkadaşınız gibi hissettirilerek benimsetilmesiyle Wachowski Kardeşler yine bir başyapıt ortaya koymuş görünüyor!

Oyuncular: Sun Bak – Doona Bae
Nomi Marks – Jamie Clayton
Tala Dandekar – Tina Desai
Riley Blue – Tuppence Middleton
Lito Rodriguez – Miguel Ángel Silvestre

Fragman

 

  • IMDB: 8.4 – Rotten Tomatoes: %84
    Tür: Bilim-Kurgu, Dram

zuzuserter

Tam zamanlı okur, biraz da yazar

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. Helene dedi ki:

    Bu diziyi izleyip sadece “çok sexx var, hep sex, herkes cinsel etkileşim içerisinde; kadını, erkeği, dişisi, ereği, anası, transı, geyi, lezbiyeni” diye eleştirmekten ötesini göremeyenlerin taciz ettiği dizidir.

Bir cevap yazın