Sinema ve Tiyatroya Tütün Sansürü Geldi | Sanata Vurulan Bir Darbe !

Daha bir kaç ay önce internet(Netflix, Puhu, BluTV vb.) platformlarında sansür uygulanabileceği hakkında söylentiler çıkmıştı. Netleşmiş bir karar hala olmasa bile, ben bunu sindiremedim. Sadece bu haber ile ilgili değil, direkt sansür olgusuna bir serzeniştir bu yazı.

Daha bunun siniri geçmemişken “Sağlıkta yeni düzenleme” adı altında bir khk düzenlemesi gündeme oturdu. Görmemiş olabilirsiniz, çok normal. Çünkü başlıklarda sinema ile alakalı bir şey yok. Kimse tepki göstermiyor, Ekşi Sözlük ve Twitter gibi yerlerde konuşulmuş olsa da, şuan girip baktığımda herkes Acun Ilıcalı konuşuyor. Benim gibi insanlar kendi platformlarında seslerini çıkartabiliyor ama yetmiyor. Bizim değil, sinema sektörünün ortasında olanların buna ses çıkartması gerekiyor.

Sinema ve Tiyatro Gösterilerine Tütün Sansürü

Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde,  reklam ve tanıtım filmlerinde, müzik kliplerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılmayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

(Kaynaklar: Mevzuat.org, Hürriyet, Milliyet)

Kısacası tütün sansürünün kapsadığı alan genişledi. Sosyal medya bile dahil edildi. Hatta sorulan sorularda, yüksek kitleye hitap eden influencer’ların tütün ürünü göstermesi durumlarında cezai işlem başlatılacağı da konuşuldu. Ne kadar korkutucu; özgür platform olarak bildiğimiz internet, kendi sesimizi duyurmak için kullandığımız sosyal medyada bile artık sansür var.

sinemaya tütün sansür

Sansüre Karşı Ses Çıkarın !

Sinema ve tiyatro olayı ise tamamen saçmalık. Sansür zaten kendi başına bir saçmalık. Ama burada büyük bir sorun var. Sinema ve tiyatroda yaş sınırlamaları zaten uygulanıyor. Televizyonda belki buna dikkat edilemiyor ve denetlenemiyor, bir nebze anlarım. Ama 18+ yaş sınırlaması uygulanan bir ortama 7 yaşındaki çocuğu zaten sokamazsınız. Benim buradan anladığım kadarıyla; devlet ülkedeki insanları o kadar gerizekalı görüyor ki, izlediği bir filmde içilen sigara ve alkolden etkilenip bir psikopata dönüşecek diye düşünüyor.

Televizyonda her gün, TRT gibi devletin kendi kanallarında şiddet içerikli diziler, filmler yayınlanıyor. Malum insan toplulukları, televizyonlarının karşısında kılıç sallıyor hatta. Anladığım kadarıyla kafa kesmek televizyonda gösterilebilecek bir şey ama sigara, alkol ve cinsel içerik ahlak bozucu. Niye? çünkü müslümanız…

Ne zamandan beri silahla adam vurmak normal? Ne zamandan beri milliyetçi duyguları sömüren Osmanlı ve Türk tarihi filmleri, dizilerinde savaş sahneleri göstermek, kılıçla kanla insanları gaza getirmek normal? Pompalı tüfeklerle vuralım adamları Kurtlar Vadisi‘nde, kafir kafaları keselim Diriliş‘te, bunlar normal. Bunlara sadece para cezası kesilir. Alkol, sigara, sevişmek; oooo tövbe haşa !

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir