The Ted Bundy Tapes | Dünya’nın en Manipülatif Seri Katilinin Belgeseli

ted bundyNetflix’i çoğu zaman eleştiriyoruz. Gerek filmlere düşük bütçe ve kısıtlı zaman ayırması, gerek dizilerde tek tip senaryolar kullanması ile hoşumuza gitmeyen huyları var. Ama tek bir işi şuan ondan daha iyi yapan yok; True Crime belgeselleri.

En son Making a Murderer ve Evil Genius yapımlarını incelemiştik, bunlara ek olarak Manhunt: Unabomber’da efsane yarı belgesellerinden biri. Bu tam bir inceleme olmayacak çünkü Ted Bundy çoğu günümüz ünlüsünden daha ünlü bir seri katil ve Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes belgeseli de Ted Bundy’e değiniyor.

Zamanında Ted Bundy ile uzun süreli röportaj yapan ve onu kayıt altına alan Stephen Michaud and Hugh Aynesworth üzerinden gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Az önce bahsettiğim belgeseller gibi burada da eski kayıtlar, gerçek görüntüler ve sesler ile anlatımı güçlendiriyor.

Ben bu yapımı izlemeden önce de bolca Ted Bundy’i araştırmış bir insanım ve bilmediğim çok şey öğrendim. Zeki bir seri katilin psikolojisini öğrenmekten tutun, onun yaşadıklarını ve etrafındaki insanların birinci tekil şahsından olayları öğreniyorsunuz. Ayrıca bu sene Ted Bundy’nin anlatıldığı bir film olan Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile yapımı geliyor, hazırlıklı olun.

Neymiş bu diyerek gelenler için kısa bir “Ted Bundy kimdir?” özeti geçiyorum. Ted Bundy, yaşadığı sorunlu bir ilişkiden sonra aynı tipteki kadınları kaçırıp tecavüz eden ve sonrasında öldüren bir seri katil. Ama onu ünlü yapan bir katil olması değil. Psikoloji mezunu olması ve hukuk okuması. Yani kendini savunmayı ve insan psikolojisini o kadar iyi biliyor ki etrafındaki insanları rahatça manipüle edebiliyor. Kurbanlarını zorla değil karizmatikliği ile kendine çekiyor, hatta mahkeme duruşmalarında onu görmeye gelen onlarca kadın oluyor. Kendisi bir kadın katili olmasına rağmen. İşte bu zeki, karizmatik ve psikopat seri katilin belgeselini izliyoruz Ted Bundy Tapes yapımında.

ted bundy tapes

Neden bu kadar övdüm Netflix’in gerçek suç belgesellerini oraya gelelim. Öncelikle fark edeceğiniz şey görüntüler ve sesler çok eskiye dayanmakta, normal olarak. Araştırmalar, röportajlar, konuşmalar vb. her şeyin üzerinden yıllar geçmiş ve biriken bir veri yığını var ortada. Bu binlerce saatlik veri yığınını mükemmel bir şekilde kurgulayıp, izlenebilir hale getirebiliyorlar. Senaryosu ve gidişatı belli olan çoğu filmde veya dizide bunları göremiyoruz bile.

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes Fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın