The Ballad of Buster Scruggs inceleme | Coen Kardeşlerin Ödüllü Filmi

Coen kardeşlerin yeni filmi The Ballad of Buster Scruggs, Netflix platformunda 9 Kasım 2018 tarihi ile yerini aldı. Venedik’te en iyi senaryo ödülünü de aldılar. Bize de incelemesi düştü.. (SPOİLERSIZ)

The Ballad of Buster Scruggs konusu

Vahşi Batı temasında ilerlenen 6 farklı hikaye anlatılıyor. Bu 6 farklı hikayenin her biri, hayatın farklı bir gerçeğine değiniyor ve bunu her senaryoda farklı bir duygu ile aktarıyor.

The Ballad of Buster Scruggs

 The Ballad of Buster Scruggs inceleme

Muhtemelen internette kötü eleştiriler almıştır fakat beni çok iyi yakaladı bu film. Eğer, sadece bir film izleyip, tüm duyguları hissetmek istiyorsanız tam aradığınız film. Spoilerlı incelendiğinde filmden çıkarılabilecek onlarca anlam bulunabilir.

Konuyu ilk okuduğumda, 6 bölümün de Vahşi Batı temasında olmasının sıkıcı ve yavan olacağını düşünmüştüm. Sonra yönetmen ve senaristlere baktım; Ethan CoenJoel Coen çıktı. Pek anlatmama gerek yok, bu adamlar tarihi Western filmlerinin babası.

6 bölümü tek tek yorumlamak istemiyorum, çünkü spoiler’a girer. Ama hepsine özenildiği çok belli. Filmin isminde de geçen ve hikayelerin ilki olan Buster Scruggs(Tim Blake Nelson) beni ilk dakikalarından yakaladı diyebilirim. Oyunculuklar çok yerinde.

Müziklere ayrı bir çalışılmış, Western havasını vermek için gerçekten güzel müzikler ortaya çıkmış. Yine bu havayı yakalamak için mekanlar özenle seçilmiş, sahneler ve kamera açıları da atmosferi bize harika veriyor.

( IMDb: 7.4 / Rotten Tomatoes: %93 ) Benim bu notlar hakkında düşüncem IMDb puanını düşük bulmam. Her hikaye güzel mi mesela? Bence evet. Ama 1-2 hikayenin sıkıcı olduğunu söyleyebilirim, çünkü sadece dialoglar var. Bu güzel olmadığı anlamına gelmiyor tabii ki. Bence Netflix’in yaptığı en kaliteli filmlerden biri bu olmuş.

The Ballad of Buster Scruggs fragman

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

Bir cevap yazın