The Blacklist inceleme | Polisiye dizilerin babası | Konusu ve yorumlaması

Deneyimlerime göre insanlar nadiren değişirler.
Ve değiştiklerinde onlara artık güvenilmez. – Raymond Reddington

23 Eylül 2013’ten bu yana NBC ekranlarında yayınlanan The Blacklist‘i çoğumuz biliyoruzdur. Özellikle polisiye sever okuyucularımız için yaptığımız en iyi Netflix polisiye dizileri listemizde de The Blacklist’e yer vermiştik. Bizim için bu dizi, polisiye türünün klasiklerinden. Bu kadar değer verdiğimiz bir dizi için özel bir inceleme hazırlayalım istedik. Karşınızda The Blacklist inceleme yazımız(spoilersız).

the blacklist

The Blacklist konusu

The Blacklist Dünya’nın en çok aranan suç baronlarından biri olan Raymond Reddington’ın FBI’a teslim olması ile başlıyor. Raymond Reddington yalnızca Elizabeth Keen ile konuşacağını söyler. Elizabeth Keen ise Raymond Reddington’ın teslim olduğu gün FBI profil uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Hatta daha başlamamış, zorla başlatmışlardır da diyebiliriz.

the blacklist

The Blacklist Red’in teslim olma sahnesi

Raymond Reddington dokunulmazlık ister ve karşılığında elinde bulunun kara listeyi(The Blacklist ismi buradan geliyor) açıklayacağını söyler. Bu listede FBI’ın bile duymadığı dünyanın en tehlikeli katiller, politikacıları ve bilim insanları gibi suçlular yer almaktadır. Buradan sonra Raymond Reddington FBI için muhbirlik yapmaya başlar.

Elizabeth Keen ise Raymond Reddington’ın neden sadece onunla konuşmak istediğini, Raymond Reddington ile arasındaki bağı, kocası Tom Keen hakkındaki gizemi ortaya çıkarmaya ve kendi geçmişini öğrenmeye çalışacaktır.

the blacklist

The Blacklist inceleme

Görüntü yönetmenliği ve kurgu açısından gayet ortalama bir dizi. Fakat bir polisiye de bunlar birincil aradığımız özellikler değil. Biz polisiye dizilerde en çok neye dikkat ediyoruz? Senaryo! İşte The Blacklist’in en iyi yaptığı şey de bu. X-Files’ın FBI polisiye versiyonunu düşünün. İşte o özellikte bir diziye bakıyorsunuz.

Baştan söyleyelim, ne tarz bir polisiye aradığınıza göre bu diziyi sevip sevmemeniz değişebilir. Eğer Sherlock vari, biraz eğlenceli yapımlar arıyorsanız hoşunuza gitmeyebilir. Çünkü The Blacklist biraz daha karanlık. O tarz diziler için en iyi polisiye diziler listemize bakabilirsiniz.

the blacklist

The Blacklist kaçırılan Türk Bayrağı yıldız detayı

Dizi, Raymond Reddington(Red) ve Elizabeth Keen(Liz) üzerinden dönüyor. Bir yandan ne azılı suçluları yakalarken bir yandan Liz’in geçmişini öğrenmeye ve Red ile olan bağlantısını çözmeye çalışıyoruz. Yani 2 farklı senaryo üzerinden yürüyoruz. Bu özelliği ile de akıcılığını çok güzel bir şekilde koruyor. Dizinin en güçlü yanlarından biri akıcılık. Bir başlıyorsunuz bir daha bitmiyor. Her bölüm “vay be” diyorsunuz. Bazen “çüş” bile diyorsunuz çünkü abartıyorlar, ama olsun o kadar da.

Oyuncular

Raymond Reddington – James Spader; nasıl yakışmış anlatamam. Bu kadar karizmatik bir karakter yok dizi dünyasında. James Spader sanki Raymond Reddington karakteri için yaratılmış gibi oynuyor bildiğiniz.

Elizabeth Keen – Megan Boone; Megan Boone oyunculuğuna lafımız yok. Ama Elizabeth Keen karakterine hiç uymamış. İzlerken alışıyorsunuz bir yerden sonra ama dizideki en uyumsuz karakter Liz olmuş.

the blacklist

Tom Keen – Ryan Eggold; Bazen film izlerken “abi oyunculuk basit ya” gibi cümleler aklımızdan geçmiyor değil. Ama Tom Keen karakteri bu düşünceyi tamamen kırıyor. Bir dizi içinde 3-4 farklı  kişiliği Ryan Eggold tek başına canlandırınca etkilenmiyor değiliz.

Aram Mojtabai – Amir Arison; Aslında Aram dizinin ana karakterlerinden değil. Fakat bahsetmek istedik. Kendisi FBI’ın bilgisayar, elektronik sorumlusu. Ne deniyor bilmiyorum. Aynı zamanda dizinin sempatik yanını ortaya çıkaran kişi kendisi. Aram’ın biraz saf duruşunu o kadar iyi yansıtmış ki Amir Arison, dizide en sevdiğiniz karakterlerden biri olup çıkıyor.

Fragman

 

  • IMDB: 8.1 – Rotten Tomatoes: %89
    Tür: Polisiye, Gerilim, Gizem

Can Akman

Sitenin kurucusu, küçülmüş te büyümüş bir seherbaz

Beğenebileceğiniz bincelemeler...

1 Cevap

  1. acaba dedi ki:

    müthiş ötesi tv serisi, elinize sağlık

Bir cevap yazın